Nový film Davida Frankela (Ďábel nosí Pradu) je adaptací knižního bestselleru o tom, jaké to je, když si do života přivedete energického labradora. Otázka však zní, máme se připravit na další typickou rodinnou, příp. romantickou komedii o páníčcích bojujících s nezvedným psem, nebo se Marley a já oprostil od škatulek a přinesl něco trochu jiného?
Miluju pozitivní překvapení v kině, kdy jsou vrchovatou měrou překonány mé skeptické předsudky a já si film pak maximálně užiju. A přesně to se mi stalo při projekci pejskařského Marley a já. Filmu totiž značně ubližuje celá propagační kampaň, kterou ho distributor obdařil. Na plakátech je roztomilé štěně, příp. mladý krásný pár a roztomilé štěně, takže spousta diváků očekává průměrný hollywoodský produkt, v němž budou majitelé v řadě vtipných eskapád bojovat s výchovou psa, nebo v němž se po vzoru mnoha rodinných filmů objeví nadmíru inteligentní pes, který nakonec všechno zachrání. Realita je naštěstí trochu jiná. Jistě Marley je psí pohroma, která žere vše od podlahy až po telefonní záznamníky, neustále splašeně utíká a občas taky čůrá na koberec, ale ve snímku je vlastně jen jakýmsi katalyzátorem, neboť tady jde hlavně o témata manželství, změny lidských vztahů, rozčarování ze života a kariéry, životních voleb a priorit apod.
Marley a já se vyhýbá romantické zápletce o tom, jak se on a ona seznámili, a rovnou nám ukazuje novomanželský pár. John a Jenny se po svatbě přestěhují na slunnou Floridu a začnou rozjíždět své slibné novinářské kariéry. Když však John začne mít pocit, že je třeba utlumit Jenniny mateřské pudy, přivede domů štěně. Marley se brzy stane středem všeho, protože zvládnout jeho manýry je opravdu těžké a situací, kdy pes dělá neplechu, je tu nepočítaně. Přesto se vše netočí jen okolo Marleyho, pes se stane součástí manželského života Groganových, do něhož se záhy začlení i původně odložené děti i nečekané problémy plynoucí ze vzájemného soužití a dlouhodobého vztahu.
Jak už jsem tedy nastínila, Marley je tu pořád a je nepřehlédnutelný, ale film rozhodně není jenom o něm. Je o životě se psem, ve kterém se však potýkáme i mnoha jinými problémy, než je ta nezvladatelná psí obluda. Právě proto je škoda, že Marley a já vypadá na první pohled jako tuctový rodinný film, protože to dozajista odradí řadu diváků, kterým by se film určitě líbil, a zároveň patrně zapříčiní zklamání mnoha dětí, které chtěly vidět film, v němž pes po celou dobu dělá skopičiny. Navíc je velice sympatické, že Marley působí reálně, jeho psí osobnost není vyhrocena do krajností, je bláznivý, ale není přehnaně inteligentní ani přehnaně hloupý. Je to zkrátka pes, ve kterém možná poznáte i toho svého.
Pokud jsem se setkala s poněkud negativně zabarvenými reakcemi na tento film, týkaly se závěru. Já jej však musím pochválit, neboť je přesně v souladu s celkovým záměrem. Myslím, že mohu prozradit, že Marley a já popisuje život manželů se psem po mnoho let a proto je jasné, že psí život nakonec naplní. A tak to má být, protože tak to v životě chodí. Pokud chce film reflektovat problémy obyčejného lidského života se vším, co přichází, je zřejmé, že na konci, v němž by celá rodina společně se psem kráčela do západu slunce s ideou, že to tak bude navěky, je něco špatně. Naši psí miláčkové zkrátka umírají a je to další věc, s níž se musíme vyrovnat. Zároveň oceňuji, že ačkoli závěrečné dojemné scény skutečně silně působí, nikdy nepřekročí hranici, kdy byste tou dojemností byli už znechuceni, kdy byste trpěli pocitem, že vás někdo citově vydírá.
Velké překvapení. Film, který se na plakátech tváří jako obyčejná rodinná komedie o nezbedném psu, přináší problémy opravdového života, v němž je psí bestie jen jednou z mnoha součástí. Marley a já velmi uvěřitelně popisuje vývoj vztahu mladého manželského páru se vším, co k němu patří. A to, že k němu patří, i splašený labrador je jen takovou skvělou perličkou navíc.
Naše hodnocení:
8
Podobné články
Recenze: Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů
Recenze: Koralína a svět za tajnými dveřmi
Recenze: Noc v muzeu 2
Recenze: Andělé a démoni
Recenze: Dvojí hra
Recenze: Krvavý Valentýn
Recenze: Pátek třináctého
Recenze: Gran Torino
Recenze: Rychlí a zběsilí
Recenze: JCVD
20. March 2009 - 14:24 — Andrea Zahradníková
Nejnovější komentáře