Nový film Coenů, to jsou vždycky druhé vánoce v roce. Máme jistotu, že to nebude špatné, a že se u něj vždycky alespoň trochu zasmějeme, i když bývá drsnější. A teď už můžeme říci, že Po přečtení spalte určitě není výjimka, ale naplnění pravidla. Byť je trochu přeceňovaný.
Scénář filmu psali Coenové současně s Tahle země není pro starý a je to jako kdyby všechny vtípky, které se mohly na jejich předchozím filmu urodit, spadly do klína Po přečtení spalte. Tentokrát se podíváme na příběh o vyhozeném analytikovi CIA Osbournu Coxovi, který o co víc pije, tím míň si hlídá svůj jazyk a souběhem nešťastných událostí v manželství s Katie navíc přijde o svoje memoáry z kariéry. Naneštěstí je ve fit centru najde vypečená dvojka Chad a Linda, načež se rozhodnou s oznámením „Osbourne Cox? I thought you might be worried... about the security... of your shit“ zapracovat na nálezném. Nešťastných událostí je ale ve filmu víc, vlastně v tom celém jde jenom o to pověstné „shit happens“.
Celá příběhová linie je přitom postavena na zápletce, kde se pomalu zaplítá síť malých cest několika absurně aktivních lidí, kteří se rozhodnou vždycky špatně nebo vždycky špatně pro ty druhé. Ona to vlastně postava Malkoviche víc než dobře pojmenuje jako bandu moronů. Po přečtení spalte není úplně špinážní drama nebo komedie, jen se o celé téma otírá. Přeskakuje z postavy na postavu, a tím jak se víc a víc odkrývají ty šílené eskapády postav, si začnete připadat, jako byste se dívali na několik Ricky Gervaisů křížených s Rowanem Atkinsonem. Zároveň je to taková ikona starých špinoážních filmů, není to stejné, lepší nebo horší. Spíš aktualizace s tím, že na Coenech je vidět, že dneska už je ve filmu poměrně přeagentováno.
Jakkoliv může být struktura filmu matoucí, pozornost určitě udrží herecké nasazení. Trio Malkovich, Clooney a Pitt dělá z Po přečtení spalte perfektně fungující orchestr, kterému můžete baštit ty až mysteriózní události, které se na plátně odehrávají. Coenovsky vyšinuté postavy žijí skrz ně s odhodláním naplnit svoje motivy, a i když to na první pohled nevypadá, o to hraní tu jde především.
Většina gagů Pitta a Cloonyho jakoby vypadly z kapsy inspektorovi Clouseau. Malkovich v županu je takový drsný Dude, víc chlastá a víc skloňuje slovo fuck. Když se to rozpočítá, tak máte fuck za každých 85 vteřin filmu, což je už slušná kadence. Výborný part si dal také J.K. Simmons. Nedávno jsme ho mohli vidět v roli vyšinutého prezidenta USA v hraných sekvencích počítačové hry Red Alert. Od něj u Coenů nešel daleko k vyjevenému šéfovi CIA, který jen komentuje reporty o případu od svých podřízených. Frances McDormand je zas úplně nejvíc fixovaná na zaplacení plastických operací, aby si mohla nabrnkat někoho víc než totálního loosera, přitom se nechá nakrmit jakýmkoli nesmyslem.
Klasicky dobrá je technická stránka filmu. Za kamerou stál Emmanuel Lubezki, naposledy dělal Nový svět a Potomky lidí. Vyhrál si už s první scénou, která kameru snese v rychlém záběru z oběžné dráhy do centrály CIA, i když ta úvodní sekvence ve finále vypadá spíš jak z televizního filmu. Obdobných vychytávek je v Po přečtení spalte hodně. Coenové nikdy neodfláknou hudbu, na závěr se obzvlášť dobře poslouchá CIA man od Fugs.
Na škodu věci je, že ačkoliv scénář je poměrně grandiózně promyšlen, občas se ty hlavní momenty, kdy se příběh posouvá, doplňují takovým pseudokomickým těstem. Člověk by čekal nějaký vtip s pointou, ale ten se nedostaví. Přesto film samozřejmě umí překvapit. Explicitní násilí musí divák od téhle dvojky už čekat a užité je s tradičním přesahem do zábavy. To jde u všech jejich filmů ruku v ruce. Kritika by mohla padnout na přemíru vulgarity, na to, že na slovních nadávkách je často postavená celá scéna. Ale proti gustu..
Shrnout se to dá asi tak, že Po přečtení spalte je výborná komedie s dobře vystavěným příběhem. Místy může někomu zadrhávat, místy se protivit, ale není to tak špatné jako Lupiči paní domácí. Svojí práci odvedla hollywoodská herecká skvadra, které byly postavy psané na triko. A to i s takovými vtípky, jako když se Brad Pitt anonymně představí do telefonu jako mr. Black - postava v jeho starším filmu.
Po přečtení spalte není coenovské existenciální drama, ale po delší době zase komedie. Kvalitou něco mezi Big Lebowski a Lupiči paní domácí, s tématem stupidity, okrajově je špionážní. Je to dobré, ne na Oscara v nějaké hlavní kategorii, ale na razii s přáteli do multiplexu podporovanou měkkými drogami nepřekonatelné.
Naše hodnocení:
8
Podobné články
Recenze: Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů
Recenze: Koralína a svět za tajnými dveřmi
Recenze: Noc v muzeu 2
Recenze: Andělé a démoni
Recenze: Dvojí hra
Recenze: Krvavý Valentýn
Recenze: Pátek třináctého
Recenze: Gran Torino
Recenze: Rychlí a zběsilí
Recenze: JCVD
17. January 2009 - 21:37 — Michal Frýdl
Nejnovější komentáře