Bývalý seržant amerických speciálních jednotek se nechá naverbovat do pochybného černého žoldáckého komanda v Berlíně ve filmu The Contractor, dobře natočeném, ale neuspokojivě šablonovitém akčním filmu režiséra Tarika Saleha (The Nile Hilton Incident). Loňský snímek Bez výčitek svědomí byl zhruba stejným filmem se silnějším podnětem.
Po nudném úvodu však napínavá akce natočená v Berlíně vážně zvedá úroveň Kontraktora. Silná prostřední část udržuje zájem až do finále, které se odehrává tak okatě, že i herci jako by se v té chvíli z filmu odhlásili.
Chris Pine hraje Jamese Harpera, vyznamenaného vojáka, který je po užívání steroidů k léčbě zranění kolena vyřazen ze speciálních jednotek jako zlozvyk. Gillian Jacobs (Community) má jako jeho starostlivá manželka Brianne ještě méně práce než obvykle v podobných věcech.
Harper však na pohřbu jednoho z jejich kamarádů ze speciálních jednotek narazí na starého seržanta Mikea (Ben Foster), který mu zvedne náladu řečmi o práci v soukromém sektoru, která by vyplatila věřitele jeho rodiny. A brzy mu dohodí obranného dodavatele Rustyho Jenningse (Kiefer Sutherland), který mu nabídne rychlou práci v Evropě spojenou s padesátitisícovou zálohou.
Těchto pět minut příprav je roztaženo na prvních třicet minut filmu The Contractor, které pomalu ubíhají bez špetky vzrušení, zatímco se postupně odkrývá seznam Harperových potíží: pochroumané koleno, ne zcela čestné propuštění, posttraumatická stresová porucha, ochromující dluhy, napjaté vztahy s rodinou, sebevražda kamaráda. Diváci, kteří si naladí sledování na Amazon Prime a očekávají akční film, pravděpodobně odtuší v okamžiku, kdy se děj dá do pohybu.
Ale když James, Mike a malý tým žoldáků začnou v Berlíně plnit tajemný úkol a sledovat údajného syrského teroristu (Fares Fares, hvězda Salehova incidentu s Nilem Hiltonem, který zde má zklamání málo práce), Kontraktér náhle přeřadí na vyšší rychlostní stupeň. Věci nejdou podle plánu a film se rázem mění v bourneovku, když se Harper snaží zjistit, co se děje, a dostat se zpátky domů.
Hlavní moment: honička na motorce ulicemi a vodními kanály v centru Berlína, která vrcholí konfrontací Harpera s vojáky, kteří jsou za ním vysláni (včetně Floriana Munteaua z Creeda), v městské kanalizaci. Tato scéna se vyplatí jak po akční, tak po příběhové stránce a je jednou z mála, v nichž se The Contractor trefil do černého.
Detektivní příběh The Nile Hilton Incident režiséra Saleha, odehrávající se během egyptské revoluce, byl drsný a aktuální; tyto dva aspekty v The Contractor, který je jeho celovečerním debutem v angličtině, chybí.
Pokusy vdechnout příběhu současnou aktuálnost – v ději figuruje vakcína proti viru H1N1 – působí vykonstruovaně a scény odehrávající se ve Státech, včetně vrcholné přestřelky, jsou nasáklé hollywoodským pozlátkem z předměstí.
Ale The Contractor přináší během své dlouhé berlínské poloviny akční filmové zboží, a kdo vydrží drsný úvod, bude odměněn. Pine v hlavní roli působí poutavě a režisér Saleh zvládá akci více než obstojně; inovativnější scénář mohl tento snímek povýšit na úroveň bourneovské série.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Nejnovější komentáře