Marvelovský bůh hromu se vyrovnává s láskou a ztrátou a zároveň je vystaven výzvě ze strany božího zabijáka ve filmu Thor: Láska jako hrom, čtvrtém dílu filmového světa Marvelu a druhém dílu Thora od režiséra Taiky Waititiho. Na rozdíl od bleskové zábavy z filmu Thor: Ragnarok má však tento snímek blíže k vleklému Thor: Temný svět.
Velká část filmu Thor: Láska a hrom žije na stejné vlně jako Ragnarok: Waititiho trademarkový neotřelý humor, několik zábavných cameí a pestrá komiksová paleta, která jako by byla vytržena z kreslených seriálů ze sobotního rána 80. let.
Film se ale také pokouší nacpat do krátké (na poslední filmy MCU) stopáže až příliš mnoho příběhových vláken a žádné z nich nepůsobí plně dotaženě. Také tón filmu nepříjemně kolísá mezi praštěnou komedií a vážnějšími prvky a nikdy nedosáhne rovnováhy předchozího filmu.
Thor: Láska a hrom začíná sluncem rozpáleným mimozemšťanem Gorrem (Christian Bale), který se toulá pouštní krajinou a pohřbívá do písku svou mrtvou dceru. Narazí na oázu, v níž se shodou okolností nachází Dionýsos (Simon Russell Beale), bůh, k němuž se celá ta léta modlil, a zeptá se ho, proč nezachránil svůj lid nebo svou dceru - na tuto otázku se setká s odmítavou arogancí a hrozbou bezprostřední smrti.
Hned vedle Gorra se však shodou okolností nachází bůh-zabiják Nekrosword, který si ho shodou okolností vybere jako svého dalšího hostitele, jenž bude řezat bohy. To ho přivede na cestu za zabitím nejen vlastního arogantního boha, ale i všech bohů napříč MCU.
Na rozdíl od Thanose z Infinity War se s Gorrovým osudem okamžitě ztotožníme: každý bůh, kterého jsme v tomto vesmíru viděli, je bezcitná, sebestředná bytost, která si zaslouží existenční ohrožení; to se týká i Thora Chrise Hemswortha, který je zde představen jako hrdinný, ale otupělý šašek (odstíny Zapa Branigana z Futuramy), a Dia, jehož s přehnaným řeckým přízvukem ztvárnil Russell Crowe v prodlouženém cameu, které si ukradlo scénu.
Bale se plně věnuje ztvárnění Gorra, k němuž patří nápadná vyhublost a vkusný výkon, v němž i komediální údery působí hrozivě. Gorr mohl být jedním z mála dobře propracovaných záporáků MCU; ale kvůli všemu ostatnímu, co se v Thor: Láska a hrom děje, má Bale k dispozici jen asi čtyři scény, v nichž může zprostředkovat komplexní oblouk postavy.
● Night of the Hunted Až moc obyčejný Thriller od Francouzů od kdysi talentovaného Khalfouna. Khalfoun nám v minu...
● Království poníků - Kouzelný závod - Filipka s Romanou pokračují opět v záchraně Rytířova Holčička Filipka se probudila a začala vzpomínat, co se to vlastně děje. Byla v neznámém p...
● Nezvratný osud 3 - Do třetice všeho dobrého a zlého? Možná je to dílem náhody, že mi zrovna teď… když píšu tuhle recenzi… naskočila píseň...
● Autoři Euro Truck Simulator 2 ukazují předělané rakouské město Salzburg Rakouský Salcburk je město známé především jako krásná kulisa oscarového muzikálu "The So...
● ZLÍNFEST - Sestřih ze soboty 26. května 2018 ...
Thor: Láska a hrom také po krátké úvodní scéně odhazuje Strážce Galaxie (víc než jednu repliku má jen Chris Pratt, který Thorovi nabídne radu vytaženou z Tennysona) a Valkýru Tessy Thompson, která měla v předchozím filmu tak silnou charakterizaci, odhazuje do pozadí.
Naopak je tu k vidění nový bůh: Z nějakého důvodu se z Thorovy staré lásky Jane Fosterové (Natalie Portmanová) stal další Thor... Spojí se se svým bývalým nápadníkem, aby zachránila děti Nového Asgardu, které unesl Gorr a odnesl je do říše stínů.
Klimatické události v Thor: Láska a hrom podtrhují jednu z největších chyb filmu: zápletku, která se řídí spíše náhodami a výmysly než dokonce komiksovou logikou. Zahrnuje výskyt Věčnosti, nezapomenutelné postavy z marvelovských komiksů, která je zde představena jako džin, jenž dokáže splnit jediné přání jedné osobě a lusknutím prstů vyřešit zápletku.
Na rozdíl od některých slabších filmů MCU, jako jsou Avengers: Věk Ultrona, se Thor: Láska a hrom nikdy nepromění v totální tahanici a po většinu prvních dvou dějství si vystačí s komedií a jasným vizuálem. V temném a ponurém závěrečném dějství filmu je však jen malá šance se byť jen pousmát, a čím déle po sobě tito zdánlivě nepřemožitelní bohové házejí CGI efekty, tím méně zábavný film je (i když černobílá sekvence v říši stínů vypadá skutečně skvěle).
Ačkoli Thor: Láska a hrom rozhodně není úplný propadák, bezesporu patří ke slabším filmům MCU; po podobných reakcích na Věčné a Doctora Strange v Multivesmíru šílenství je to poprvé po zhruba deseti letech, kdy marvelovská série nestála na tak pevných základech. Přichází po jednom z nejlepších filmů MCU Thor: Ragnarok a do značné míry promarňuje skvělý výkon Christiana Balea, tento Thorovský výlet je obzvlášť zklamáním.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
● Rozdíly mezi bankovním a nebankovním sektorem se pomalu smazávají. Nemusíte se bát vysokých úroků ani skrytých poplatků. Pro jakou variantu se rozhodnout? Do banky, nebo jinam? Aneb kam si dojít pro půjčku, když musíte Zadluženost v České repub...
● Stáhni mě do pekla Miluje Hitchcockovi filmy. Na natáčení stejně jako on nepřijde ji...
● Kváskový mazanec Velikonoční pondělí je za dveřmi. Kdo mě zná, nebo již delší dobu sleduje, peče určit...
● ZLÍNFEST - Rozhovor s Petrem Zvolánkem a Jakubem Hrycem 31. května 2018 ...
● Titulky k Blindspot S04E18 - „Ohana Titulky k osmnáctému dílu seriálu Blindspot pro vás připravila Gabik. Bavte se. :-) ...
Nejnovější komentáře