V novém filmu Christophera Nolana Oppenheimer, z něhož vám spadne čelist, se kromě titulní postavy objeví i nejznámější vědci 20. století, jako například Albert Einstein, Niels Bohr, Werner Heisenberg, Kurt Gödel a Richard Feynman. Zahrnuje však (byť krátce) i jednoho, jehož jméno není tak známé:
V Oppenheimerovi Hornigovou ztvárnila Olivia Thirlby (Goliáš, Dredd). Zpočátku ji vidíme v roli písařky v Los Alamos, přičemž titulní postava Cilliana Murphyho vysvětluje, že je snazší dát manželkám vědců, kteří již získali bezpečnostní prověrku, vedlejší práci na projektu Manhattan, než nabírat lidi zvenčí. Později se však Thirlbyho Hornigová aktivněji zapojí do vývoje jaderné bomby.
Lilli Hornigová byla skutečně manželkou vědce naverbovaného k práci na projektu Manhattan, chemika a odborníka na výbušniny Donalda Horniga, kterého ve filmu ztvárnil David Rysdahl. Jak je zobrazeno ve filmu Oppenheimer, bylo jí nabídnuto místo písařky, než byly rozpoznány její vědecké schopnosti a začala pracovat ve skupině zkoumající chemii plutonia.
Hornigová se narodila jako Lilli Schwenková v Ústí nad Labem, asi 65 kilometrů severně od Prahy, v roce 1921 rodičům německého původu židovského původu. Rodina se v roce 1929 přestěhovala do Berlína, ale o několik let později uprchla ze země do Ameriky, aby unikla nacistickému pronásledování.
„Narodil jsem se v dnešní České republice; v malém městečku asi - pravděpodobně asi padesát kilometrů severně a mírně východně od Prahy, a žil jsem tam do svých osmi let,“ řekla Hornig v rozhovoru pro nadaci Atomic Heritage Foundation v roce 2011. „Můj otec byl vědec. Byl chemik a pracoval v tamní velké továrně na barviva.“ Barviva byla ve dvacátých letech ještě velkým byznysem.
„Otec mě občas, velmi občas, v neděli vzal do své laboratoře a já jsem milovala všechno to sklo a on mi dal nějaké mikrosklo do mého domečku pro panenky. Vždycky jsem předpokládal, že budu - no, oni předpokládali - myslím, že budu buď chemik, nebo lékař. A já jsem tehdy byla trochu háklivá, takže jsem si vybrala chemii. Byl jsem na to dost rozhodnutý.“
Ve Spojených státech Hornig získal bakalářský titul na Bryn Mawr College a doktorát na Harvardu. Mezitím se provdala za Donalda Horniga a manželé spolu měli čtyři děti. Když jejího manžela získal k práci v Los Alamos George Kistiakowsky, kterého ve filmu Oppenheimer ztvárnil Trond Fausa, zeptala se, co tam bude dělat.
● Ulička přízraků (Nightmare Alley) – Recenze – 80 % Film Guillerma del Tora Ulička přízraků je adaptací stejnojmenného románu spisovatele William...
● Rychlá týdenní soutěž o Steam klíč! č. 2 Soutěž trvá ode dneška do 16. 7. 2017 na našem facebooku Kritiky.cz....
● Top Gun: Maverick Asi jeden z nejlepších legacy filmů co jsem za dlouhou dobu viděl. Vše, co bylo na původní...
● Vlhkost v domě – odstraňování a prevence Trápí vás ve vašem rodinném domě či jiném objektu vlhkost zdí, která způsobuje destrukci ...
● Příčiny bolesti žaludku po jídle Každá bolest je vždy nepříjemná a bolestivá. Jedinou touhou v tomto stavu je něco udělat, a...
„Ach, hledáme lidi po celé zemi - každý, kdo má magisterský titul z chemie, zejména z Harvardu, bude více než vítán,“ řekl Kistiakowsky manželům, jak vyprávěla Hornigová v roce 2011.
„Don šel samozřejmě rovnou do práce a já do personálního oddělení,“ řekla Hornigová. „A první otázka zněla: „Jak rychle umíte psát na stroji? A já odpověděl: „Nepíšu na stroji“.“
„Za tři dny jsem dostal práci na chemickém oddělení, kde jsem dělal takzvaný „základní mokrý výzkum“, což zahrnovalo práci s plutoniem, určování rozpustnosti různých solí plutonia,“ vzpomínala Hornig. „V té době se o chemii plutonia v podstatě nic nevědělo.“
Po měsících výzkumu plutonia se zjistilo, že plutonium-240, které skupina zkoumala, je aktivnější než plutonium-239, a ženám bylo zakázáno se výzkumu účastnit kvůli obavám, že by mohlo dojít k poškození reprodukce.
„Trochu jsem si na to stěžovala a oni se zřejmě obávali poškození reprodukce,“ poznamenala Hornig. „Snažila jsem se jemně poukázat na to, že [muži] mohou být náchylnější než já; to se moc nepovedlo. Ale asi jsem s takovými věcmi neuměla moc dobře zacházet.“
Hornig nakonec skončila u vývoje vysoce výbušných čoček až do úspěšného testu Trinity. Během práce na projektu Manhattan podepsala spolu s dalšími vědci petici, jak ji viděl Oppenheimer, která vyzývala, aby první bomba nebyla použita jako zbraň, ale aby byla demonstrativně odpálena na neobydleném ostrově.
Později v životě se Hornigová stala profesorkou chemie na Brownově univerzitě a vedla katedru chemie na Trinity College. Byla také zakládající ředitelkou organizace HERS (Higher Education Resource Services), která podporovala výzkum rovnosti žen a mužů a programy pro vedení žen, a předsedkyní výzkumu ve Výboru pro rovnoprávnost žen na Harvardu.
Hornigová zemřela ve věku 96 let 17. listopadu 2017 ve svém domě v Providence na Rhode Islandu.
Oppenheimer se nyní hraje v kinech po celé Praze. Mezi projekcemi je i jediná 70mm kopie IMAX v EU v Cinema City Flora.
● Highlights | Switzerland vs. Kazakhstan | 2022 #IIHFWorlds ...
● Vítěz knižní a DVD vydání prvního dílu knižního kompletu. A cenu získává?...
● 30 dní dlouhá noc Sice se zpožděním ale přece… Konečně přišel čas na recenzi ...
● PETR OUKROPEC, režisér a producent Narozen 1972. Spoluzakladatel společnosti Negativ, člen Evropské filmové akademie a Asociace pro...
● Robin Williams Robin McLaurin Williams (21. července 1951, Chicago, USA – 11. srpna 2014, Tiburon, Kalifornie, U...
Pictured at top: Lilli Hornig’s Los Alamos ID via the Federal Government of the United States.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Nejnovější komentáře