Šest nejlepších filmových hitů z druhé půlky roku 2003.Červenec > Hodiny
Přestože by se mohl zdát červencový přehled premiér chudší (zejména pro ty, co holdují americkým money-movies), fanoušci klidnější podívané si určitě přišli na své. Pokračování Charlieho andílků propadlo u diváků na celé čáře (jak po stránce kvalitativní, tak po stránce ziskové), experiment zvaný Hulk vyzněl hodně, ale velmi hodně rozporuplně a stejnými slovy by se dala zhodnotit i filmová adaptace Pavučiny snů dle knihy Stephena Kinga. Není tedy divu, že finální souboj měsíce svedl proti sobě dva snímky ze zcela jiných vod - Hodiny a Město bohů. Na jedné straně hluboké drama s vynikajícími hereckými výkony, na straně druhé adept na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film. Souboj to byl urputný a plný čistých úderů, ale nakonec jsem se rozhodl (po těžkém rozhodování) pro titul, v němž se změnila k nepoznání hollywoodská krasavice Nicole Kidmanová, a tedy pro Hodiny.
Srpen > Terminátor 3
V srpnu se stalo něco, v co už možná mnozí ani nedoufali. Arnold Schwarzenegger konečně vyslyšel přání miliónů fanoušků po celém světě a vrátil se! Vrátil se v nejdražším filmu všech dob! Terminátor 3 nabyl podoby svěžího vánku do zatuchlých vod klasické akční podívané. Arnie se vrátil ke své nejslavnější a zároveň nejmilejší filmové roli a k překvapení všech skeptiků i s velmi úspěšným koncem. Po sérií méně zdařilých snímků jako Konec světa či Protiúder se někdejší největší hvězda hollywoodské mašinérie konečně trefila do černého. A že to trvalo. Terminátor 3 byl alespoň v mém případě jasným adeptem pro film měsíce srpna a také se jím stal (nejen kvůli mým určitým sympatiím k předchozím dílům, ale také zásluhou skvělé akce, vtipných hlášek a cool pointy). Co se týče konkurence, tak ta byla skutečně veliká. Vedle oscarové Adaptace, v níž se Nicolas Cage zhostil rovnou dvou rolí, dýchali třetí Termosce na záda také Piráti z Karibiku (s nepřekonatelným Johnnym Deppem v roli „kapitána“ Jacka Sparrowa).
Září > Jedna ruka netleská
V případě Jedné ruky, resp. v souvislosti s jejím zvolením na post „Film měsíce“, mě tak trochu štíplo svědomí. Zaslouží si tohle ocenění snímek, který u jednoho diváka uspěje na celé lajně, kdežto druhému neřekne vůbec, ale vůbec nic??? Inu… některé filmové produkty vyžadují skutečně individuální posouzení. Ne vždy se totiž vyplatí spoléhat na kritiky v renomovaných měsíčnících a stejným způsobem by se mohla proti vám spiknout i vaše případná důvěra v ústřední duo tvůrců, daná jejich předchozím úspěchem nesoucím vizitku „Samotáři“. K tomu, že jsem nakonec zvolil crazy komedii Jiřího Macháčka a Davida Ondříčka, mě vedly hned dva důvody: v první řadě vlastenectví („Jsem Čech… Hurá!“) a za druhé skutečnost, že se v naší republice najde alespoň hrstka tvůrců, kteří dokáží natočit kvalitní filmík ze současnosti. A jestli vás zajímá, který snímek by to u mě vyhrál v případě selhání Jedné ruky, tak věřte, že nejspíš Želary. Počin režiséra Ondřeje Trojana, který se bude letos ucházet o Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film, skončil těsně na druhém místě.
Říjen > Mizerové II
Nemohu si pomoct, ale v říjnu si mě naprosto podmanili druzí Mizerové. Super akce, nezkrotná kamera, pohodový příběh, mozek v šatně a především pak kopa skvělých „černošských“ hlášek… zkrátka obrovský kontrast oproti galonům krve v podobě Tarantinovy pocty všem asijským béčkům. Michael Bay natočil po nadprůměrné Skále, nadprůměrném Armageddonu a nadprůměrném Pearl Harboru další nadprůměrný film. Tentokráte se vrátil ke svým kořenům a zplodil něco, čemu se na Ostravsku obvykle říká „pecka jak cip“. Will Smith a Martin Lawrence se tak mohli po dlouhých osmi letech vrátit k rolím, které odstartovaly jejich kariéru, a zablbnout si ve vizuálně výjimečném akčním rodeu. Samotný Kill Bill, o němž se v souvislosti s jeho premiérou hovořilo o jako nejambicióznějším titulu měsíce října, mě samotného moc neoslovil, a jestliže jsem jej obsadil na lichotivé třetí místo, tak snad kvůli nesporným kvalitám předešlých Tarantinových gangsterek, nikoli kvůli jeho „kečupové“ vizáži. Stříbrnou medaili si z tohoto nesourodého souboje odnesla bláznivá komedie Jima Carreyho Božský Bruce.
Listopad > Matrix Revolutions
Ze všech filmů, které byly uvedeny v roce 2003 do českých kin, byste asi těžko vybrali snímek, který by byl problémovější než Matrix Revolutions. Zatímco u druhé části se ještě většina lidí shodla na tom, že s konečným ortelem je třeba počkat do listopadu a že samotný druhý díl má svá nesporná pozitiva, třetí útržek cyberpunkové sci-fi rozčlenil fandy původního filmu na dvě diametrálně odlišné skupiny. Proto jsme se mohli v jednom magazínu dočíst, že Revolutions jsou naprostá bomba, kdežto ve druhém, že třetí Matrix je titul, který se svou bohatou vizuálností snaží zakrýt úplné prázdno. Co se týče mě, asi je jasné, do které skupiny jsem se začlenil já. Přiznám se, Matrix Revolutions jsem viděl jedinkrát, bavil jsem se u něj tak, jako u žádného jiného snímku z poslední doby, a přestože jsem v příběhu narazil na spoustu těžko stravitelných faktorů, během projekce jsem několikrát pocítil, jak si mě celý ten „humbuk“ pomalu podmaňuje. Nemyslete si však, že zvolení třetího Matrixu bylo nějak jednoduchou záležitostí… Listopadová nabídka byla opravdu bohatá a chutná. Ostatně posuďte sami: Hledá se Nemo, Good bye, Lenin!, Špína Londýna, Láska nebeská atd. atd.
Prosinec > Master & Commander
A konečně je tady prosinec (velké vydechnutí). Je pravdou, že filmové menu konce roku nebylo takové jako to listopadové, ale to ovšem neznamená, že by se v našich kinech promítaly samé „nuďárny“. Zatímco S.W.A.T.i by se do této kategorie dali ještě zařadit (velké zklamání), Trio z Belleville, animovaný francouzský snímek, již méně a Master & Commander už vůbec ne! Film, kteří mnozí kritici ne nadarmo označili jako jeden z nejlepších titulů roku 2003, se soustřeďuje na těžký život námořníků britské bitevní lodě, neopomíná ani nesnadnost tehdejší doby a maximum prostoru v něm dostává Russel Crowe coby charismatický a velmi zkušený kapitán. Samotnou kapitolou jsou pak velkolepé a precizně ztvárněné námořní bitvy, které jsou ještě o chlup lepší než ty z Pirátů z Karibiku. Že je film Petera Weira (Gallipoli) skutečně „třída“, o tom jste se koneckonců mohli dočíst v naší recenzi, kterou naleznete zde.
Tááák a to je vše! Možná se divíte, že jsem ve svém výčtu zapomněl zmínit ten či onen snímek, ale to už je hold záležitost vkusu. Pokud však máte jiný názor na nejlepší filmy roku 2003, neváhejte, zašlete nám svůj výběr dvanácti „best movies“ a možná vyhrajete plnou hru Keltští Králové.
Mejlujte na [email protected] do 28.2.2004
Nejnovější komentáře