Zpropagovat počasí a klima a provést čtenáře tajemným světem atmosférických jevů si kladou za cíl moderátoři České televize Taťána Míková, Alena Zárybnická, Pavel Karas a Michal Žák. Autoři vzali téma počasí pěkně zevrubně a popořádku. Díky informacím v jednotlivých kapitolách se po přečtení knížky budete lépe rozumět nejen předpovědím, ale možná se také naučíte alespoň trochu rozumět samotným rozměrům počasí.
Jde v podstatě o populárně naučnou knihu, jakousi encyklopedii počasí. Hned první kapitola popisuje to, co zajímá většinu z nás – teplotu. Představuje ji jako jednu z nejdůležitějších veličin, ukazuje rozdíl mezi teplotou pocitovou a naměřenou teploměrem a všímá si tepelných ostrovů města a ostrovů chladu, ale i teplotních extrémů. Další kapitoly vysvětlují, proč fouká vítr a kolik je dešťové vody. Velmi zajímavá, a to nejen textově, ale i obrazově, je kapitola Proměny oblohy, zvláště pak její podkapitola Nebeská galerie. Věděli jste například, že v roce 2017 vydala Světová meteorologická organizace (WMO) aktualizovaný Mezinárodní atlas oblaků s 10 oblačnými druhy, devíti odrůdami a 15 tvary (nově přibyl voluntus)? Díky fotografiím si můžete všimnout rozdílů mezi mraky… Podkapitola Nebeská galerie se objevuje i u dalších kapitol, u kapitol Slunce svítí a hřeje, Povodně a sucha, Tropické cyklony, Atmosférické fronty, Počasí, ovzduší a my nebo Proměny klimatu a vždycky je na co koukat, a to i díky fotografiím mnoha fotografů, ale i díky snímkům z fotobanky Shutterstock.
Poučná je jedna z posledních kapitol Počasí ve staletích. Začíná otázkou „Kdy začal být vzduch k dýchání“, čímž se vrací do období před dvěma a půl miliardami let, kdy se v atmosféře začal vyskytovat plynný kyslík (díky sinicím). Pro mnohé čtenáře může být překvapením, že si počasí všímá i Bible. Čehož si zase všímají autoři knihy, když zmiňují Potopu světa. Ale také velkou povodeň z Eposu o Gilgamešovi nebo knihu Genesis a sedm úrodných a sedm neúrodných let. „Jde sice jen o výklad faraonova snu, ale najdou se lidé, kteří tvrdí, že to byla nejúspěšnější dlouhodobá předpověď počasí na světě,“ konstatují autoři knihy. Pojednávají také o Aristotelovi, pranostikách, objevech meteorologických přístrojů, o propojení měření na celém světě a o moderní meteorologii. Jedna z posledních podkapitol je vlastně návodem, jak si doma zřídit vlastní amatérskou meteostanici a jak nakládat s naměřenými daty.
Taťána Míková, Alena Zárybnická, Pavel Karas a Michal Žák vytvořili skvělou publikaci, která nadchne každého amatérského meteorologa, ale s chutí do ní nakoukne i ten, koho počasí dosud nechávalo vcelku lhostejného. Obsahuje velké množství informací, doplněných pěknými fotografiemi. Škoda jen, že autoři vynechali předmluvu nebo alespoň závěr, kde by vysvětlili, co je k uspořádání knihy o počasí vedlo. Chybí mi také seznam literatury, který by zájemcům napomohl v dalším zjišťování informací. Plusem je určitě pojmový rejstřík, díky němuž se v knize čtenář lehce orientuje.
- Když se blýská na časy. Počasí a klima u nás i ve světě
- Autoři: Taťána Míková, Alena Zárybnická, Pavel Karas a Michal Žák
- Počet stran: 240
- Nakladatelství: CPress, Brno
- Rok vydání: 2018
- Kniha ke koupi: Albatros Media a.s.
- Hodnocení: 100 %
Nejnovější komentáře