Každá známá a uznávaná osobnost si zaslouží, aby sloužila nejen jako vzor pro budoucí generace, ale často i jako inspirace pro umělecká díla. Jaromír Jágr se takovou legendou stal již za svého života a jako spoluautor se podílel již na několika knihách. Osobní zážitky a názory jsou zajímavým zdrojem informací zejména pro dospělé čtenáře. Scénárista Lukáš Csiscely se nechal inspirovat jeho životním příběhem a vytvořil komiks, který je určen spíše nastupující generaci a těm čtenářům, pro které je vizuální vjem důležitý pro vtažení do děje nebo přiblížení se určité postavě. Csiscely však nepracoval pouze se scénářem pro výtvarníka Vojtěcha Šedu, ale zvolil poněkud neobvyklou variantu střídání obrazových kapitol s textem, který má osvětový a vzdělávací charakter, byť je zabalen do konverzační formy dvojice obdivovatelů hlavního hrdiny a především hokeje. Jejich prostřednictvím je příběh českého hokejisty propojen s historií počátků hokeje, soutěží NHL a zapojením českých hráčů do hry v zámořských hokejových klubech. Andy a Dave jsou jako dva hokejoví komentátoři, kteří připomínají zajímavé momenty nebo příběhy hokejových osobností, jako byli Mario Lemieux nebo Wayne Gretzky. Jejich komentáře mají tendenci „naťuknout“ problém nebo sdělit zajímavá fakta, jako by doplňovaly komentář hokejového zápasu během reklamní přestávky. Chápu takovou hokejovou inspiraci pro celkové vyznění, ale vadí mi, že některé textové a obrazové části na sebe občas nenavazují a myslím, že texty mohly tvořit i samostatné tematicky ucelené kapitoly.
Obrazová část začíná Jágerovým dětstvím a jeho začátky v kladenském hokejovém klubu. Většinu času však ukazuje Jágrovo angažmá mezi Pittsburgh Penguins, Washington Capitals a New York Rangers. V příběhu se objeví i známá osobnost sportovního mentora Mariana Jelínka. Tato postava se sice v knize objeví jen v několika málo scénách, ale je důležitá zejména pro osobní vývoj hlavního hrdiny. Jelínek mimo jiné říká: „Člověk musí trénovat nejen tělo, ale i myšlenky.“ V této souvislosti je třeba zmínit, že Jelínek se v minulosti věnoval i tréninku. Právě Jágr soustředil veškeré své úsilí na zlepšení své fyzické kondice, ale postupem času zjistí, že ke zlepšení potřebuje ještě něco jiného, a začne spolupracovat se svým novým mentorem. Tak se projevuje Jágrova schopnost pracovat na sobě a najít způsob, jak se vypořádat s určitými životními situacemi. V tomto kontextu je možné pochopit jeho cestu k víře.
Kniha má výrazný umělecký rukopis Vojtěcha Šedy, který dokáže dobře rozlišit různé situace. Dobře kreslí reálné sportovní scény, pro emotivní výjevy volí výrazné barvy a kresbu s nadsázkou při zobrazení napínavých hokejových zápasů. Na konci knihy jsou portréty a krátké medailonky některých spoluhráčů, rodinných příslušníků a přátel hlavního hrdiny. Oba autoři knihy se také představí.
Doby, kdy komiksy zobrazovaly fiktivního superhrdinu, jsou dávno pryč. Již dlouhou dobu vycházejí komiksy, které zachycují autentické životní osudy různých osobností všech možných profesí. Forma komiksu je zábavná, nezatěžuje čtenáře množstvím textu a nenápadným způsobem může nabídnout i trochu vzdělání. Nenabízí sice encyklopedické znalosti, ale dokáže zaujmout a motivovat. Kniha Jágr, legenda do této skupiny komiksů patří. Kniha se mi jeví jako zajímavé a promyšlené dílo, které má nejen pobavit, ale také ukázat, že životní boj hlavního hrdiny nebyl procházkou růžovou zahradou a byly chvíle, kdy potřeboval radu a pomoc. Pokud jsem na začátku napsala, že silná osobnost by měla být určitým vzorem, tak se o to autoři snažili. Vybrali některé důležité životní situace a důležitá rozhodnutí, která Jágr učinil. Atmosféra sportovního prostředí dominuje zejména v kresbě, ale autoři nechali prostor i pro zachycení vztahu hlavního hrdiny s rodiči a kamarády.
Rozdělení textové a obrazové části do kapitol mi nepřipadá jako dobré řešení, i když textová část obsahuje zajímavé informace. Kniha s formátem 215 × 304 mm a hmotností 754 g není malá a v knihovně bude potřebovat více místa. Je však pěkným dárkem pro milovníky komiksů a sportovní fanoušky.
Vydalo nakladatelství 65. pole za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.
Foto: Karolína Černá & Nakladatelství 65. pole
Nejnovější komentáře