Organizátoři Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary zveřejnili kompletní přehled filmů uváděných na letošním ročníku, který se uskuteční od 29. června do 7. července. Nesoutěžní sekce Horizonty, Jiný pohled a Deset evropských režisérů očima Variety jsou již neopomenutelnou součástí programu nejslavnější české filmové přehlídky. Vedle 51 premiérových soutěžních filmů, které známe od minulého týdne, se nyní diváci mohou těšit na další příděl zajímavých premiér včetně těch, které už soutěžily třeba na jednom ze tří nejprestižnějších evropských festivalů - v Benátkách, Berlíně nebo Cannes.
Ani tentokrát nebude v Karlových Varech chybět letošní vítěz Zlaté Palmy, drama Láska režiséra Michaela Hanekeho. Rakouský tvůrce se držitelem prestižního filmového ocenění stal již podruhé: první Zlatou palmu získalo před třemi lety jeho psychologické drama Bílá stuha. Grand Prix udělila canneská porota italské komedii Mattea Garroneho Reality show. Už sám název evokuje příběh o posedlosti obskurní televizní zábavou. Konečně Cena poroty „zbyla“ na komedii se skotským dialektem Andělský podíl od uznávaného britského režiséra Kena Loacha, který ve své tvorbě znamenitě vykresluje neradostné sociální poměry.
Cristian Mungiu, autor oceňovaného dramatu 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny, se do Cannes vrátil se snímkem Na druhé straně kopců, který získal cenu za nejlepší scénář a nejlepší ženský herecký výkon udělenou oběma hlavním herečkám. Cenu pro nejlepšího herce obdržel Mads Mikkelsen za výkon ve snímku Hon. Dánský spoluautor manifestu Dogma 95 Thomas Vinterberg natočil film na aktuální téma, kterým je neporazitelná moc lží a pomluv schopná obyčejného člověka společensky zdevastovat. Z ostatních canneských titulů bude ve Varech k vidění ještě několik - třeba nový film rakouského provokatéra Ulricha Seidla Ráj: Láska, thriller Davida Cronenberga Cosmopolis, nebo další uhozená komedie Wese Andersona s názvem Moonrise Kingdom.
Z filmů oceněných na letošním Berlinale se ve Varech představí vítěz Zlatého medvěda, dokument Caesar musí zemřít, který natočili klasici italské kinematografie bratři Tavianiové. Držitelem Stříbrného medvěda se letos stal maďarský tvůrce Benedek Fliegauf, který ve snímku To jen vítr zpracoval skutečné události, při nichž v Maďarsku došlo k násilí vůči Romům. Život osamělé lékařky z NDR připravující se na útěk ze země je námětem snímku Barbara režiséra Christiana Petzolda, který získal v Berlíně cenu za režii.
Legendární ruský režisér Alexander Sokurov se ve svém nejnovějším filmu pokusil o adaptaci příběhu doktora Fausta a získal za ni v Benátkách Zlatého lva. Ve Varech se z benátského festivalu objeví ještě drama Alpy řeckého tvůrce Giorgose Lanthimose, jehož provokativní dílo Špičák bylo loni uvedeno v sekci Mladý řecký film, dále snímek Černý kůň od ikony amerického nezávislého filmu Todda Solondza a italské drama Pevnina Emanuely Crialese.
Několik snímků ze sekce Horizonty má již ohlášenou distribuční premiéru, ale diváci 47. ročníku karlovarského filmového festivalu je mají možnost shlédnout s předstihem. Totéž platí o filmu ze sekce Deset evropských režisérů očima Variety s titulem Iron Sky, 6 let vznikající válečné sci-fi parodii, jejíž natáčení se jali financovat sami fanoušci.
Nejnovější komentáře