Už je to více než 90 let, co vznikla legenda ve světě hraček. Kdo v dětství neměl alespoň 1 stavebnici LEGO jako by nebyl. Nahlédněte s námi pod pokličku veleúspěšné dánské společnosti, která si získává srdce dětí i dospělých několika generací. Pokud se začtete do následujících řádků, dozvíte se něco málo z historie firmy LEGO, ale i další zajímavosti ze světa plastových kostiček.
Náhled do historie firmy LEGO
V roce 1932 začal dánský tesař Ole Kirk Christiansen, vzhledem k nedostatku další práce, vyrábět dřevěné hračky. Christiansen vyřezával autíčka, zvířata i domky. Tyto dřevěné hračky LEGO se staly v Dánsku poměrně úspěšné, ale ten pravý boom přinesl až nákup lisu na plasty a vstup syna Godtfreda Kirka Christiansena do vedení společnosti. Právě tomu se kolem roku 1954 v hlavě urodil nápad na plastové kostky s výlisky hodně podobné LEGO tak jako ho známe dnes.
V roce 1958 si nechal tento systém patentovat. V roce 1964 se začíná LEGO hračky vyrábět z nového materiálu ABS, který se vyznačuje vysokou stálostí barev a výbornou odolností. Další milník přichází v roce 1969, kdy firma přišla s kostkami LEGO Duplo, které byly vzhledem k větší velikosti vhodné i pro menší děti a roku 1979 firma kostky začíná doplňovat i o plastové figurky.
Další významnou událostí pro LEGO bylo otevření Legolandu Billund v roce 1969, který stojí nedaleko původní továrny LEGO. Už během prvního roku ho stihlo navštívit více než 625 tisíc lidí a k dnešnímu dni eviduje už více než 50 milionů prodaných vstupenek. Dominantou dánského Legolandu jsou obří stavby z kostiček LEGO. Najdete zde nejen sochu indiána, sochu Svobody, ale také spoustu dalších atrakcí především s dánskou tematikou.
To, že je LEGO opravdovou legendou dokazuje i fakt, že Britská asociace hraček zvolila v roce 2000 LEGO kostku „Hračkou století“. Shodou okolností se od stejného roku vyrábí LEGO také v ČR, konkrétně v Kladenském závodě.
Nejúspěšnější tematické řady LEGO
Jednou z prvních tematicky laděných edicí byla série LEGO Castle, která byla inspirovaná středověkem. Mohli jste si tak postavit středověké hrady, které doplnily postavičky rytířů s veškerou výbavou jako meče, sekery a štíty.
Další velký úspěch zaznamenala řada LEGO Piráti z roku 1989, která kromě samotných figurek pirátů obsahuje pirátské lodě, čluny tropické ostrovy i skryté poklady, ale např. i žraloky.
S nástupem milénia pak LEGO vsadilo na propojení kostiček s hrdiny z filmového plátna. Podíváte se tak do kosmu s řadou LEGO Star Wars i do kouzelnického světa díky sérii stavebnic LEGO Harry Potter. V roce 2012 pak vzniká veleúspěšná série LEGO Friends, která cílí především na mladé slečny.
Již několik let se popředí prodejů drží také LEGO Minecraft z roku 2011, které přenáší prvky ze známé počítačové hry do světa kostiček.
LEGO ve virtuální realitě
Kromě plastových kostek se LEGO dostalo také do světa videoher. Jako první byla představena v roce 1995 hra LEGO Fun to Build na konzoli Sega Pico. Další hrou, která určitě stojí za zmínku je LEGO Soccer Mania z roku 2002, která vznikla k příležitosti Mistrovství světa ve fotbale klubů. Jak už je z názvu patrné, v této hře proti sobě figurky LEGO hrají fotbal. Hra vyšla na PC, PS2 a Game Boy Advance.
V roce 2005 vychází hra LEGO Star Wars: The Video Game. Tato akční adventura dokonce získala ocenění Game of the Year od Kidzworld.com. Její velkou konkurenční výhodou byla možnost hry pro 2 hráče na jednom PC.
Když se podíváme blíže do současnosti, určitě stojí za zmínku hra z roku 2013 LEGO City Undercover, ve které hlavní hradina Case McCain pronásleduje zločince Rexe Furyho. Staňte se superpolicistou a předveďte kriminálníky LEGO CITY spravedlnosti!
Proč šlápnutí na kostku LEGO tak bolí?
Tato nepříjemnost se většinou stává rodičům, jejichž ratolesti zapomněli kostičky LEGO na zemi. Proč nám způsobí malinký kousíček stavebnice takovou bolest? Na vině je jednak fyzika. Celá naše hmotnost se soustředí na místo kontaktu. Dalším důvodem je již zmíněný ABS plast, který nezničí ani váha lidského těla.
Ale přiznejme si, že i přesto, že jsme na LEGO šlápli už několikrát a asi ještě párkrát šlápneme, máme ho rádi a těšíme se na další novinky, které nám dánský výrobce stavebnic představí.
Nejnovější komentáře