Věříte? Slavná dvojka agentů FBI Mulder a Scullyová se letos podruhé vrátila na stříbrné plátno, moc kladných ohlasů se jí však sklidit nepodařilo. A přitom na televizních obrazovkách se jí v rozpětí devíti let (1993-2002) vedlo nesrovnatelně lépe. Nevěříte? Uvěříte!
10. září 1993 byla na televizní stanici FOX (a později 26. května 1995 na TV Nova) odvysílána pilotní epizoda seriálu s názvem Akta X. Tento pětačtyřicetiminutový úvodní film, který byl natočen během dvou týdnů za směšné 2 miliony dolarů, vypráví o agentovi FBI Foxi Mulderovi (David Duchovny), který přes všechny své výborné pracovní výsledky, obdivuhodný akademický prospěch a silné konexe v Kongresu tráví většinu svého volného i pracovního času ve špinavém skladišti s vyvěšeným plakátem obsahující rozmazanou fotografii létajícího talíře a velký nápis CHCI UVĚŘIT. Mulder je totiž velice zapálený do jistého soupisu nevyřešených případů FBI s názvem Akta X. Nejen že těmto případům nikdy nikdo nepřišel na kloub, všechny navíc doprovázely různé nevysvětlitelné okolnosti. Aby tedy vedení Úřadu pro vyšetřování předešlo volnému průchodu všelijakých Mulderových teorií o mimozemšťanech, upírech nebo čarodějnicích, přidělí mu za parťáka doktorku Danu Scullyovou (Gillian Anderson), která má za úkol pozorovat Mulderova vyšetřování a předložit pak objektivní zprávu. Ve svém prvním případu se tak Mulder a Scullyová vydávají do okresu Bellefleur vyšetřit záhadné únosy a úmrtí několika místních studentů. A kult je na světě.
Skutečně, dnes byste asi jen těžko hledali seriál s propracovanější atmosférou. Kdo si pod pojmem Mulder a Scullyová nepředstaví dvě rozmazané postavy v baloňácích a s matné světlo vyzařujícími baterkami nebo ono slavné tů-dů-dů-dů-dů-dů... z úvodních titulků, jakoby nebyl. Tato dvojce si spolu prošla nejen téměř devíti televizními sériemi, ale i dvěma celovečerními filmy. Zatímco však první z nich se ve své době u fanoušků dočkal ohlasů velice příznivých, nedávno uvedená dvojka vzpomínku na kultovní dvojku agentů dokonale pohřbila.
Ale jak může být seriál samotný i po čtrnácti letech existence tak populární? Z pohledu dnešní doby, kdy se seriály stále propracovávají a vylepšují, potěší u Akt X především to, že obsahují vesměs od každého žánru něco. Někdy se jedná o čisté sci-fi, jindy vám zase čirou hrůzou naskakuje husí kůže. A jelikož je Scullyová původem soudní patoložka a Mulder expert na profilování sériových vrahů, občas nechybí ani epizody s lékařskou nebo kriminální atmosférou.
Přestože takovéto díly končí převážně otevřeně (většinou v posledním záběru nakoukne do kamery potomek daného bubáka), konkrétní příběh skoro pokaždé končí ruku v ruce se závěrečnými titulky, což často vzbuzuje u diváka velice silný a mrazivý pocit nejistoty, jelikož si pomalu uvědomuje, že ať už tahle dvojka objeví cokoliv, tak kromě vlastního poznání s tím nemohou nic udělat. Vlkodlaci budou pořád pobíhat po lese, prehistorický hmyz bude pořád vraždit nicnetušící dřevorubce, a ufouni budou pořád unášet a studovat lidi. A v tom tkví kouzlo Akt X.
Vedle těchto epizod ale seriál nabízí navíc také souvislou mytologii, tedy jeden ucelený příběh určující směr celé dějové linie, což je velice oblíbený trend především v poslední době, například u seriálu Ztraceni, Útěk z vězení nebo Hrdinové. Setkáváme se tak s téměř všemocnou vládní organizací, která zametá pod koberec špinavé projekty a pokusy na lidech, kšeftuje s mimozemšťany, komanduje FBI a zaměstnává chronické kuřáky a potenciální práskače, bez nichž by se ale Mulder nikdy nedostal tomuto syndikátu tolikrát na kobylku. Jenže vždycky, když už je moc blízko, jsou všechny důkazy fuč a všichni informátoři povražděni. A jelikož tato organizace nehodlá udělat z Muldera mučedníka tím, že by ho odstranila, neustále s ním vázne v začarovaném kruhu. Vládní spiknutí je ale jen základem celé mytologie. Velká část příběhu je věnována například také Mulderovým pátráním po své mladší sestře Samantě, kterou mu v dětství přímo před očima unesli mimozemšťané.
Okolo hlavní zápletky se také motá celá řada stálých postav, jako například zástupce ředitele FBI Walter Skinner, který se v průběhu druhé série rozhodne neohrožené dvojici krýt záda, nebo trojice Mulderových kamarádů, kteří jsou občas snad ještě paranoidnější, než on sám. Žádná z těchto postav ale nesahá ani po kotníky ústřednímu páru, jehož vztah je stejně kultovní, jako celý seriál. Scullyová občas uvidí nějakou tu nadpřirozenost a tak na chvíli skutečně “uvěří“, aby záhy zase stála na druhé straně mince a skepticky odmítala vše, co se jí její společník pokusí vysvětlit. Vedle toho, že se téměř neustále oslovují příjmením a při každé misi se ubytují v oddělených pokojích, je pravda, že občas nějaká ta jiskřička skutečně přeskočí. Pokaždé ale jenom asi tím stylem, že každou druhou sérii pronese Mulder větu: „Scullyová, já tě miluju.“ A tím to (až do několika posledních řad, kdy se jejich vztah konečně prohlubuje) hasne.
Ale přes to všechno, jak už to tak bývá, nic přece není bez chyby, a u Akt X tomu nebude jinak. Vedle pár silně pokulhávajících epizod (od nichž by se v každé sérii jistě našlo hned několik kousků) zamrzí především směřování seriálu od šesté série dál, kde je projekt Akta X (zase) uzavřen a tak se začne Mulder nudit. A bohužel se nudí i diváci. V průběhu osmé série to pak Duchovny zapíchne úplně a stopne si vesmírnou loď právě projíždějící bandy zelených mužíčků a putuje za Samantou. A tak aby nebylo Scullyové smutno, je jí přidělen nový parťák s tváří Roberta Patricka (Terminátor 2), a to, ať se na mě jako nikdo nezlobí, už prostě není ono (kór když si dovolili změnit tolik let neměnný styl úvodních titulků!). Každopádně ani postupně upadající série nic nemění na tom, že Chris Carter, hlavní scénárista a samotný tvůrce seriálu, je dle mého názoru guru svého řemesla, a že Akta X jsou jeden z nejimpozantnějších seriálů, jaký jsem měl kdy tu čest sledovat.
Mrazivá atmosféra vás vtáhne a nepustí, ať už ji zub času ohlodává, jak jen chce. A ani postupný úpadek posledních sérií mi nerozmluví mých deset hvězdiček. The truth is out there...
Naše hodnocení:
10
Podobné články
Akta X
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
25. December 2008 - 0:00 — Václav Urbánek
Nejnovější komentáře