19.-23. dubna 2006 proběhne Českém Těšíně a paralelně v polském Cieszynie 8. ročník Filmové přehlídky KINO NA HRANICI. Přehlídka je zaměřena na prezentaci české a slovenské kultury, především kinematografie, ale také hudby, výtvarného umění a v neposlední řadě významných osobností ze světa filmu a filmové tvorby.
Filmové přehlídky KINO NA HRANICI
Přehlídka je zcela nekomerční a nesoutěžní záležitostí. Místy konání jsou kino CENTRAL v Českém Těšíně, Kulturní a společenské středisko Střelnice. V Cieszynie je to Kino Piast, Teatr im. A. Mickiewicza, restaurace Pod Targową, COK Dom Narodowy a Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Během přehlídky jsou v různých cyklech prezentovány filmové produkce, které nejsou v Polsku příliš známé (retrospektivy, hudební filmy, novinky, dokumenty). Výběr je zaměřen na nekomerční filmy, které mají vysokou kvalitu a profesionální úroveň.
Prostřednictvím pozvaných kritiků a tvůrců je každý film veřejnosti představován a přiblížen před projekcí, dále pak probíhají diskuse s režiséry, hosty a znalci české a slovenské tvorby. Doprovodné akce přehlídky tvoří hudební produkce, koncerty, výstavy, setkání a společenské akce na české i polské straně. Mezi významné hosty, které přehlídku navštívili patří – Jiří Menzl, Juraj Jakubisko, Vojtěch Jasný, Juraj Herz, Vladimír Michálek, Jan Hřebejk, Agnieszka Holland. Z hudební oblasti – Jaroslav Hutka, Jana Koubková, Ida Kelarová a Romano Rat, Václav Koubek, Hana Hegerová, Radůza...
Tento – již osmý ročník filmové přehlídky Kino na hranici se koná 19. až 23. dubna 2006. Na programu budou již tradičně filmy české a slovenské, nezapomněli jsme ovšem ani na polské a maďarské elementy.
Hlavními postavami retrospektiv budou velmi originální a nekokvenční režiséři: Wojciech Marczewski a Elo Havetta. První z nich je jedním z nejvýznamnějších polských režisérů, přestože na svém kontě má pouze čtyři filmy a několik televizních produkcí. Tvoří pouze tehdy, pokud nalezne něco opravdu podstatného, co chce ostatním sdělit. V posledních letech se Marczewski věnuje především výchově mladých talentů filmového umění v Polsku, Anglii a Dánsku a jako učitel je velmi uznávaný. Na přehlídce se objeví jeho filmy: Noční můry (Zmory,1978), Klíčník (Klucznik,1979), Zimnice (Dreszcze,1981), Utěk z kina Svoboda (Ucieczka z kina Wolność,1990) a Weiser (2000). Sám režisér bude hostem přehlídky.
Elo Havetta je málo známým článkem z legendární československé nové vlny. Objevuje se na úrovni Juraje Jakubiska a Dušana Hanáka. Bohužel vzhledem k předčasnému úmrtí v roce 1975 má na svém fimovém kontě pouze dva filmy. Jejich poetičnost a estetičnost však ukazují na skutečnost, že jejich tvůrce byl opravdu pan režisér. Přehlídku obohatí jeho dva filmy: Slavnost v botanické zahradě (1969) a Polní lilie (1972), a také jeho školní etudy. Nezobvyklý dokument Marko Škopa a Juraje Johanidese Slavnost osamělé palmy (Uroczystość samotnej palmy,2005) nám také přiblíží jeho tvorbu a život.
Něco jako malá retrospektiva bude projekce dokumentárních filmů českého režiséra Miroslava Janka. Tento režisér, kameraman a střihač je tvůrcem osobitých a komorních dokumentů. Určitě budete moci shlédnout Cha-czi-pe (2005) a Vierkę (2005).
Jedním z filmových cyklů přehlídky bude také náhled na vztahy mezi muži a ženami z historického pohledu a konkrétně v českých filmech. Tento cyklus se zatím pracovně nazývá Sexuální život Čechů (na plátně). Ukážeme klasická filmová díla Menzela a Formana, krátké filmy a podnikneme také exkurzi do předválečného kina s režisérem Machatým a jeho Erotikonem (1929) nebo Extází (1933).
Samozřejmě že nemohou chybět nové filmy české a slovenské produkce a díla režisérů jako Švankmajer (Šílení), Morávek (Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště) nebo Sláma (Štěstí).
Připravujeme také cyklus zajímavých polských filmů poslední doby, aby měly šanci se prezentovat také českému a slovenskému publiku. I zde se objevují známá jména jako Krzysztof Krauze, Wojtek Smarzowski, Feliks Falka nebo Dorota Kędzierzawská.
Maďarský prvek na festivalu bude zastupovat jeden z nejoriginálnějších evropských filmů posledních let – animovaný film Árona Gaudera – District.
Mimo filmové projekce přehlídka nabídne také setkání, diskuse, koncerty, výstavy (máme velké plány, ale zatím je držíme v tajnosti...)
Srdečně zveme na přehlídku a těšíme se na setkání!
Organizátoři Filmové přehlídky KINO NA HRANICI
STOWARZYSZENIE SOLIDARNOŚĆ POLSKO-CZESKO-SŁOWACKA
ODDZIAL REGIONALNY W CIESZYNIE
UL. T.REGERA 6,CIESZYN
KULTURNÍ A SPOLEČENSKÉ STŘEDISKO STŘELNICE
STŘELNIČNÍ 1, ČESKÝ TĚŠÍN
OBČANSKÉ SDRUŽENÍ PŮDA, STŘELNIČNÍ 1, ČESKÝ TĚŠÍN
Nejnovější komentáře