Sci-fi? České? A takhle dobré? Bod obnovy je neuvěřitelně uspokojivým snímkem, který i přes několikero omývaných klišé diváka vtahuje do děje bez sebemenšího problému.
Samozřejmě to není žádná revoluční sci-fi záležitost, ale na české poměry musím uznat, že je to absolutní špica. CGI je překvapivě opravdu povedené, sice je na něj budget použít spíše v první polovině filmu, ale i tak je to krása pohledět. Za zmínku také stojí výkon hlavní herečky, která, jelikož je to její první film, zvládá roli detektivky velice obstojně a v průběhu celého filmu nepolevuje. Příběh točící se kolem obnovy lidského života od „checkpointu“ je myšlenka velice zajímavá, avšak v mnoha aspektech nejasná a nedovysvětlená, ale na druhou stranu každý máme vlastní fantazii na zodpovězení těchto otázek.
Jednoznačně je Bod obnovy nejlepší český film a jeden z nejlepších filmů celkově, uvedených na KVIFF57!
Český sci-fi film plný známých lokací a technických vychytávek
Nedávno uvedený český sci-fi film nás zavádí do alternativní budoucnosti a ukazuje slavné budovy a zajímavá místa v upravené futuristické podobě. Každý časový úsek filmu nás přenáší na různá místa v Praze i mimo ni a představuje divákům scénáře, které nám dávají nahlédnout do vizí budoucnosti.
V čase 8:40 se objevuje výhled na Pankrác s futuristickým designem, zatímco v čase 16:38 se kamera přesouvá do Fakulty humanitárních studií Karlovy Univerzity. Ve 23:40 můžeme vidět masivní mrakodrap s výstražným nápisem „ZÁLOHOVALI JSTE DNES,“ který se tyčí nad budovou Národního divadla. Jedna z dalších scén, v čase 54:42, nás zavádí na večírek v klubu MeetFactory na Smíchově, kde atmosféra nabírá na intenzitě. V pozdějších záběrech, konkrétně v čase 01:20:16, se divákům naskýtá pohled na upravenou byznys zónu ve Varšavě. Závěr filmu nás potom přivádí k pohřbu, který se odehrává u nejstarší části Olšanského hřbitova.
Příběh je podpořen hudbou, kde se objevuje slavná klavírní skladba „Clair de Lune“ od Clauda Debussyho. Tato skladba byla použita i v dalších světově známých filmech, jako například *Sedm let v Tibetu* (1997), *Hra* (1997) a *Stmívání* (2008).
Hlavní hrdina filmu, Mansfeld (ztvárněný Václavem Neužilem ml.), řídí luxusní BMW 7. Mezi další vozidla ve filmu patří Škoda Enyaq, Škoda Joyste a Toyota Previa první generace. Upravované světelné majáky a další vybavení dodala česká firma HOLOMÝ, která je známá výrobou výstražných zařízení pro bezpečnostní sbory ČR. Detektiv Em (Andrea Mohylová) používá jako služební zbraň futuristickou verzi CZ P10C s technologiemi, které indikují stav munice, vyvinuté firmou RADETEC.
Film, jehož vizuální efekty vytvořilo české studio MagicLab, se pyšní také hudebním videoklipem Vladimíra 518 s Katarzií nazvaným „Vidím to, jako by to bylo včera“. Hlavní hrdinka Em Trochinowská (Andrea Mohylová) jezdí ve futuristicky upravené Škodě Octavia 4. generace v provedení RS. Pro záběry traileru byly použity písně „Život je jen náhoda“ a „Óda na radost“.
Mnohé ze známých českých budov ve filmu prošly digitálními úpravami, aby zapadly do sci-fi prostředí. Mezi takové budovy patří OC Kotva a nikdy nepostavená Národní knihovna na Letné, kterou navrhl architekt Jan Kaplický.
Filmová premiéra proběhla 3. července 2023 na Karlovarském festivalu, kde se zúčastnil i tehdejší český prezident Petr Pavel. Režisér a scenárista Robert Hloz pracoval na přípravě filmu celkem devět let a hlavní inspiraci čerpal z filmu *Potomci lidí* (2006).
Celkově je tento sci-fi film ukázkou českého umění, které kombinuje známé prostředí s futuristickými prvky a inovacemi. Film zaujme svou atmosférou, která je podpořena českými lokalitami, technickými vychytávkami a pečlivě vybraným hudebním doprovodem.
Zdroj: Csfd.cz
Nejnovější komentáře