Kritiky.cz > Filmy > Retro filmové recenze > Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Photo © Twentieth Century-Fox Film Corporation
Photo © Twentieth Century-Fox Film Corporation
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (6 hlasů, průměr: 3,67 z 5)
Loading...

Už jen název (tentokrát se překladatelé asi hodně zapotili, ale stojí to za to :)) napovídá, že toto nebude něco, co byste mohli vidět každý den. Borat (asi se nedivíte, že budu používat jen prví slovo z názvu) je film, který by se dal s něčím jiným srovnávat jen těžko. Borat je postava vytvořená komikem jménem Sacha Baron Cohen pro jeho pořad Da Ali G Show, která už pár let boduje na televizních obrazovkách. Sacha je někdo, kdo rozhodně nemá strach rýpnou si i do nejožehavějšího tématu. Za to si zasloužil spoustu obdivovatelů, ale také plno odpůrců. Jeho humor je totiž opravdu dost drsný. Je xenofobií, je rasistický, je nevkusný, je nechutný a je k popukání (alespoň pro někoho). Ale je to stále humor, na což někteří lidé zapomínají a Cohena tvrdě kritizují, jako by to snad vše mínil vážně.Borat je projekt, který si vysloužil oficiální protest vlády Kazachstánu. Není ani moc divu. Hlavní postava, reportér Borat je Kazach a jeho rodná země je vylíčena jako místo, kde se vám po obýváku prohánějí krávy, auta tahají koně, bratři ocumlávají své sestry, které se živí prostitucí a lidé, kteří se dožijí čtyřicítky jsou považovány za unikát. Dobrá, to není zrovna lichotivé, ale každý s troškou zdravého rozumu musí pochopit, že jde o vtip. Sice nejhrubšího zrna, ale určitě ne reálný.

Film je vystavěn na tom, že nic netušící obyvatelé Ameriky musí čelit reportérovi z Kazachstánu, který natáčí v USA dokument. Jeho cílem je to, aby se v jeho rodné zemi naučili něco více od vyspělých obyvatel nejmocnější země světa. A musí se nechat, že Cohen má odvahu, když si sedne mezi feministky a začne jim tvrdit, že vládní doktor v Kazachstánu dokázal, že ženy mají mozek velikosti veverky, pronásleduje lidi, protože se s nimi chce seznámit a políbit je na obě dvě tváře, jak je v jejich zemi zvykem atd. atd.. Člověk se nestačí divit, co za ptákoviny hlavního hrdinu napadají. Většinou jsou k smíchu, ale ten vám někdy zamrzne, když vidíte jak na některé situace reagují Američané. Jejich názory jsou často, řekněme dost podivné.

I když film staví hlavně na reakcích lidí, kteří se skutečně domnívají, že se účastní natáčení dokumentu, má i jakousi hlavní dějovou linii. Náš hrdina se totiž zamiloval do Pamely Anderson a snaží se dostat do Kalifornie, aby se s ní oženil (aniž by jí nějak intenzivně přemlouval).

Z počátku se zdá, že terčem posměchu bude Kazachstán Během svého dobrodružství stále pokračuje v natáčení svého pořadu, takže má šanci potkat se s různými lidmi, které svým pohledem na svět často zaskočí. Na rodeu předvede svérázný „remix“ americké hymny, během večera u vyšší společnosti přinese své lejno v pytlíku, lektorce slušného chování ukazuje intimní fotky se svým nejstarším synem. K smíchu je hlavně to, když můžete sledovat reakce lidí, kteří se musejí s podobnými Boratovými kousky vypořádat. Někteří se snaží tvářit, že nic, ale moc jim to nejde, jiní se rovnou pustí do řevu a odhání milého reportéra co nejdál od sebe.

Některé Boratovy názory jsou opravdu svérázné, až se člověk diví, že nedostane jednu přes hubu (jinak to říct nejde). Po zhlédnutí filmu asi nebudete vůbec překvapeni tím, že se na film sneslo plno žalob. Není divu, protože i když se z počátku zdá, že terčem posměchu bude Kazachstán, tak je za pár momentů jasné, že ti, kdo se tu neukazují v příliš lichotivém světle jsou právě obyvatelé USA. Na druhou stranu, co by se rozčilovali, když Cohen je přímo nezesměšňuje, ale oni to zvládnou sami tím, jak na nahozené téma oponují.

Některé scény jsou samozřejmě naaranžované a pár z nich je zbytečných. Například, když se Borat rve nahý se svým producentem Azamat, který masturboval nad fotkou Pamely, to je už trošku moc (producent Azamat nemá zrovna postavu 20-ti letého kulturisty). Je to zbytečně zdlouhavé a nechutné. Ale když oba naháči vběhnou na kongres, jsou ohlasy mezi lidmi něco, co stojí za vidění.

Musí se ocenit, že se Sacha Baron Cohen do něčeho takového pustil. Pokud berete jeho film s nadhledem, pak jde o opravdu vtipnou komedii. Jestliže ho ale někdo vnímá vážně, pak mu musí přijít Borat jako hodně nesnášenlivý projekt. Ale jsem si jistý, že Cohen chtěl, aby ho lidé vnímali jako satiru. Pokud by si někdo měl zamést na vlastním dvorečku, tak někteří Američané, protože díky jejich názorům je jasné, že burani nejsou v Kazachstánu ale v „US of A“.



Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,48948 s | počet dotazů: 255 | paměť: 56907 KB. | 13.10.2024 - 21:11:29