Už jsme vám lehce nastínili, že s barevnou typologií je dobré počítat. Co to vlastně je a k čemu vám to tedy bude? Čtěte a vnímejte nás dobře.
Co je barevná typologie
Kořeny má tahle metoda v USA a za její autorku je pokládána Carole Jackson. Zařadí vás k jednomu z barevných typů. Základním určením jsou čtyři kategorie. Ty se dále větví na čtyři podtypy, a to podle míry tlumenosti a kontrastu. A k nim přibyly ještě další čtyři skupiny, celkem se tedy můžete dočíst i o šestnácti barevných typech. My se budeme zabývat pouze těmi čtyřmi základními. S trochou cviku v oku si totiž svůj typ podle jedné z charakteristik určíte i sama. I když není na škodu využít služeb profesionální vizážistky, může se vám totiž stát, že na barvy prostě cit nemáte a navíc nejste zcela čítanková zástupkyně.
Nejjednodušší dělení je tedy podle čtyř ročních období na jaro, léto, podzim a zimu. Barevný typ se s věkem v zásadě nemění, nicméně se můžete stát postupem doby tlumenější, vaše barvy časem poněkud zeslábnou, takže vám budou slušet o něco méně intenzivní odstíny. Patrné je to zejména třeba na zimním typu, od určitého věku mu černá barva nemusí tak svědčit. A je stejně tak dobře možné, že jste se narodila jako téměř platinově blond andílek a dokonalá zástupkyně typu světlého a s věkem se vaše barevná škála naopak ztmavila.
A barevný typ se nemění například ani tehdy, pokud si obarvíte vlasy. Jeho podstatou je totiž harmonie, kterou přirozeně máme v odstínu vlasů, pleti a očí. Nezáleží ani tak na konkrétní barvě jako na podtónu. Zimní typ může mít oči ledově modré, stejně dobře jako zelené. Zdá se vám, že po obarvení vlasů se najednou musíte líčit jinak, intenzivněji, protože si připadáte nevýrazná? Zvažte nový odstín vaší hřívy, možná jste si jej nevybrala správně, neboť současná barva se zbytkem vaší tváře zkrátka nekoresponduje a má jiný podtón.
K čemu tedy slouží
Pomůže vám vybrat si ty pravé barvy, které vám lichotí. Už se vám možná stalo, že jste podlehla ve výloze nádhernému svetříku, co vám pak vězel v šatníku, protože jste si v něm připadala jak po prodělané těžké chřipce. A možná vás přivede k nošení i takových odstínů, na které byste si sama netroufla. Správně zvolené tóny vás rozzáří, vymažou známky únavy, dodají vám jednoduše šmrnc.
A jak se zařadit do typologie svépomocí
Určitě už jste na internetu někdy potkala nejrůznější testy na téma „Určete si svůj barevný typ”. Jistější metodou je postavit se před zrcadlo. Neměla byste být nalíčená a je dobré si stáhnout vlasy. Čím lepší světelné podmínky, které barevné odstíny nezkreslí, tím lépe. Vhodnější je proto přirozené denní světlo. K základnímu rozlišení teplého a studeného typu se používají šátky, nejčastěji zlatý a stříbrný. Setkáte se s i radou použít čistě bílý papír. Přiložíte k tváři a sledujte svůj celkový výraz. Vypadáte se stříbrným šátkem pobledle a unaveně? Jste jedním z teplých typů. Zlatavá vám zvýrazní kruhy pod očima, vrásky atd.? Patříte ke studenému typu. Jak vypadá vaše tvář vedle sněhově bílého listu papíru? Je spíše růžová nebo žlutá? Sklony vybírat si ty „správné” barvy míváme i intuitivně. Takže jestli saháte u šperků výlučně po bílých kovech, protože máte pocit, že vám zkrátka sluší, dost možná jste se už sama podvědomě zařadila na tu správnou stranu barevné palety.
Foto: Pixabay & TrendyModa.cz
Článek je součástí webu target=„_blank“ rel=„noopener“>Domácírady | Rady pro váš dům - recepty,zdraví, vaření, trendy...
Nejnovější komentáře