Letos vzpomínáme 178. výročí narození Karla Maye a 100. výročí jeho smrti (*Ernsthall, 25. února 1842 – 30. března 1912, zemřel na nachlazení po přednášce ve Vídni). A také 119. výročí vydání třídílného románu Vinnetou Josefem Richardem Vilímkem. Mám to štěstí, že dědeček ho mému otci, tehdy devítiletému, koupil, a ten mi ho dal ke čtení, když mi bylo právě tolik. Odpověď na otázku „jak to s těmi Indiány bylo“ jsem hledal ve „Zlomeném šípu“ Elliota Arnolda, v knihách Václava Šolce, Miroslava Stingla a Josefa Opatrného. May mi vyčichl, stal se někým, kdo mi tuto otázku zcela jistě nezodpoví. Pak ale přišla doba informační dálnice. Začal jsem fakta vybírat, třídit a spojovat. A obrys děje, který mi pomalu rostl před očima, mně přivedl zpátky ke Karlu Mayovi.
Abych alespoň trochu splatil svůj dluh, připravil jsem ve výročním roce 2012 přednášku o věrohodnosti reálií a faktografie v americké sérii Mayových románů. A z osnovy přednášky vznikl tento článek.
Zahájím výrokem Mescalera, který mi namailoval, když jsem se podivoval nad tím, že radnice našeho milého sudetoněmeckého městečka se k propagaci přednášky stavěla vlažně:
„May je u nás v očích jisté části veřejnosti považován za cosi podřadného, dětského, neseriozního… V Německu už mají Maye za klasika a váží si ho, stejně jako ve Francii Dumase či Verna. Paradoxně filmové mayovky autora sice zpopularizovaly, ale zároveň mu udělaly medvědí službu, každý druhý dnes vnímá Maye a jeho dílo jako tyto filmy, totiž jako naivní dětskou romantiku, která se navíc už přežila a je odsouzena k postupnému zániku.“
A co vy, kteří jste na serveru poprvé? Také máte pro svého oblíbeného autora z dětství jen pohrdlivý úšklebek? Pokládáte Karla Maye za barona Prášila svého druhu? Psal přece o zemi, kde nebyl. Nebo jinak – je vám líto, že jste naletěli pohádkám, ale oceňujete, že ve Vás vyvolal hlubší zájem o problematiku amerického Západu? Pak je tento článek určen právě vám. Závěr Vás možná překvapí.
Postupně se budu zabývat těmito tématy:
- Datumy a místa
- Osobnosti
- Názvy kmenů
- Řeč
- Struktura společenství a jeho ráz
- Toponyma a hydronyma (místní názvy a jména řek)
- Morálka a náboženství
Části seriálu: Karel May – fakta nebo fikce?
- Karel May – fakta nebo fikce?
- Karel May – fakta nebo fikce? - 1. Datumy a místa
- Karel May – fakta nebo fikce? - 2. Osobnosti
- Karel May – fakta nebo fikce? - 3. Názvy kmenů
- Karel May – fakta nebo fikce? - 4. Řeč & 5. Struktura společenství a jeho ráz & 6. Toponyma a hydronyma & 7. Morálka a náboženství
Nejnovější komentáře