Šílený zabiják převlečený za klauna pronásleduje teenagery ve venkovském městečku na středozápadě ve filmu Klaun v kukuřičném poli, který měl premiéru na březnovém festivalu SXSW a nyní se hraje v pražských kinech. Tento nový slasher s výraznou komediální příměsí od režiséra Eliho Craiga se může pochlubit jak výraznými scénami krvavé hrůzy, tak momenty, kdy se člověk směje, ale nikdy se mu nepodaří dosáhnout mistrovské rovnováhy, které dosáhl ve své předchozí klasice Tucker a Dale vs. Zlo z roku 2007.
Klaun v kukuřičném poli hraje Katie Douglasovou v roli středoškolačky Quinn Maybrookové, která se přestěhuje z velkoměsta na východním pobřeží do venkovského Kettle Springs v Missouri, aby její svobodný otec Glenn (Aaron Abrams) mohl převzít funkci místního lékaře. Téměř okamžitě po svém příjezdu si však všimne, že na dospělých obyvatelích městečka něco nesedí, včetně starosty Arthura Hilla (Kevin Durand) a šerifa Dunnea (Will Sasso), kteří se zdají být až příliš přísní na místní teenagery, kteří natáčejí virální videa na YouTube o jedné z místních legend: vražedném klaunovi jménem Frendo.
Frendo byl maskotem staré městské továrny na kukuřičný sirup Baypen, která před časem záhadně vyhořela při incidentu, z něhož jsou obviňováni youtubeři, mezi něž patří starostův syn Cole (Carson MacCormac) a kamarádi Tucker (Ayo Solanke), Matt (Alexandre Martin Deakin), Janet (Cassandra Potenza) a Ronnie (Verity Marks). Přísahají, že s požárem nemají nic společného... ale vplížili se do staré továrny, aby natočili video těsně předtím, než vypukl požár.
Abychom si však nemysleli, že s touhle pochybnou teenagerskou partou, do které se Katie začne zamilovávat, se skutečně něco děje, režisér Craig neztrácí čas a vytváří hororový kredit Klauna v kukuřičném poli: bravurní sekvence v jednom záběru na začátku filmu, v níž jednu z těchto postav pronásleduje po domě vraždící klaun. Je to napínavá a úžasná hororová sekvence, na kterou by byl Dario Argento pyšný... a bohužel poslední svého druhu ve filmu, který se kolem poloviny začne více přiklánět ke komedii.
Ne že by komedie nefungovala: vyvrcholení filmu obsahuje několik úsměvných gagů, z nichž mnohé hrají na neschopnost těchto postav komunikovat se starou technikou. To auto by se mohlo hodit na útěk - ale je to auto s řadicí pákou, které nikdo neumí řídit. Ale na venkovské farmě je telefon, kterým by mohli zavolat policii - jen kdyby to nebyl otočný volič, do kterého bezmocně šťouchají, když se blíží vrah.
Tento druh vtipů vysloveně evokuje druh žebrácké komedie, díky které byli Tucker a Dale vs. Zlo (a filmy jako Shaun of the Dead a Hot Fuzz od Edgara Wrighta) tak zábavní, ale není jich dost na to, aby udržely druhý akt filmu, který do značné míry opouští druh lekaček předvedených dříve ve filmu. V odhalování toho, kdo se skrývá za maskou, se sice objevuje mysteriózní prvek podobný Vřískotu, ale divák je v tomto případě daleko před vyprávěním.
Přesto režisér Craig vytěžil z nastavené laťky hodně a jeho značka komediálního hororu funguje lépe než něco jako Ulice strachu: V tomto případě se jedná o stejný druh sebeuvědomění, ale chybí mu explicitní gagy. Je tu spousta zábavy, i když film nesplní svůj titulní slib o klaunovi v poli - nečekejte napětí jako u dravců v poli, které Steven Spielberg předvedl ve Ztraceném světě: Jurský park.
Klaun v kukuřičném poli sice nežongluje s lekačkami a satirou tak obratně jako Craigova předchozí díla, ale i tak přináší svižnou směs lekaček a legrace, kterou fanoušci hororových komedií ocení. Nechybí tu výrazné sekvence, chytré žánrové narážky a vrah s dostatečnou dávkou hrozby, aby se člověk zasmál ještě víc. Možná nedefinuje vzorec slasheru - ale dokazuje, že i v době chytrých telefonů a samořiditelných aut může klaun s vidlemi sklidit pořádnou porci mrtvol.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Nejnovější komentáře