Kritiky.cz > Domácí rady > Mulčování trávy: výhody a nevýhody

Mulčování trávy: výhody a nevýhody

Fotka od Myléne z Pixabay
Fotka od Myléne z Pixabay
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Posekání trá­vy je jed­nou z nej­čas­těj­ších čin­nos­tí na zahra­dě. Ale co dělat s pose­ka­nou trá­vou? Mnoho lidí ji sbí­rá a odvá­ží do kom­postu nebo na sklád­ku. To je ale ško­da, pro­to­že pose­ka­ná trá­va může být vel­mi uži­teč­ná pro zahra­du i pro život­ní pro­stře­dí. V tom­to člán­ku se podí­vá­me na výho­dy toho, když pose­ká­te trá­vu a pose­ka­nou trá­vu nechá­te na zemi a porov­ná­me to s vari­an­tou, že pose­ka­nou trá­vu sesbí­rá­te.

Výhody nechání posekané trávy na zemi

Posekanou trá­vu může­te nechat na zemi jako pří­rod­ní mulč. Mulč je vrst­va orga­nic­ké­ho mate­ri­á­lu, kte­rý pokrý­vá půdu a chrá­ní ji před vysy­chá­ním, ero­zí, ple­ve­lem a výky­vy tep­lo­ty. Mulč také dodá­vá půdě živi­ny a zlep­šu­je její struk­tu­ru a úrod­nost.

Posekanou trá­vu lze pou­žít jako mulč pro růz­né rost­li­ny na zahra­dě, napří­klad pro raj­ča­ta, révu, ovoc­né stro­my nebo okras­né keře. Výhodou je, že trá­vu lze pou­ží­vat pro mul­čo­vá­ní hned po pose­ká­ní nebo je mož­né ji nechat mír­ně pro­schnout. Poté poslou­ží napří­klad při oblo­že­ní raj­čat, ale může­te ji nasy­pat i kolem rost­li­nek vin­né révy nebo tam, kde bys­te pou­ží­va­li kla­sic­kou mul­čo­va­cí kůru.

Pokud má vaše sekač­ka funk­ci mul­čo­vá­ní, pak může tato orga­nic­ká hmo­ta bez obav zůstat na tráv­ní­ku, kde se roz­klá­dá a postup­ně ho vyži­vu­je. Travník tak bude hust­ší, zele­něj­ší a odol­něj­ší vůči suchu a cho­ro­bám. Posekanou trá­vu může­te také pou­žít pro zalo­že­ní nových záho­nů nebo pro obno­vu sta­rých. Stačí ji roz­lo­žit na vybra­ném mís­tě a zakrýt vrst­vou kom­postu nebo hlí­ny. Tráva se posta­rá o dodá­ní živin a potla­če­ní ple­ve­le.

Necháním pose­ka­né trá­vy na zemi také šet­ří­te čas i pení­ze. Nemusíte ji sbí­rat, vozit ani likvi­do­vat. Ušetříte také nákup hno­jiv nebo mul­čo­va­cích mate­ri­á­lů. Navíc při­spě­je­te k ochra­ně život­ní­ho pro­stře­dí tím, že sní­ží­te pro­duk­ci odpa­du a emi­sí skle­ní­ko­vých ply­nů.

Nevýhody nechání posekané trávy na zemi

Nechání pose­ka­né trá­vy na zemi má samo­zřej­mě i někte­ré nevý­ho­dy. Například:

  • Pokud je vrst­va trá­vy pří­liš sil­ná nebo vlh­ká, může začít hnít nebo zapáchat. To může vést k vzni­ku plís­ní, hni­lob, cho­rob nebo škůd­ců na rost­li­nách.
  • Pokud je trá­va pose­če­na pří­liš dlou­há nebo obsa­hu­je seme­na ple­ve­lů, může způ­so­bit zaros­te­ní tráv­ní­ku nebo záho­nů. To může sní­žit este­tic­kou hod­no­tu zahra­dy a zvý­šit potře­bu ple­ve­ní.
  • Pokud je trá­va pose­če­na při vlh­kém poča­sí nebo když je tráv­ník mok­rý, může se lepit na sekač­ku a způ­so­bit její ucpá­ní nebo poško­ze­ní. To může pro­dlou­žit dobu seče­ní a zvý­šit nákla­dy na údrž­bu sekač­ky.
  • Pokud je trá­va pose­če­na pří­liš čas­to nebo pří­liš níz­ko, může to osla­bit tráv­ník a sní­žit jeho odol­nost vůči suchu, mra­zu nebo stre­su. To může vést k vzni­ku holých míst nebo žlout­nu­tí tráv­ní­ku.

Závěr

Posekání trá­vy a nechá­ní pose­ka­né trá­vy na zemi má své výho­dy i nevý­ho­dy. Výhody spo­čí­va­jí hlav­ně v tom, že trá­va slou­ží jako pří­rod­ní mulč a hno­ji­vo pro zahra­du, šet­ří čas i pení­ze a chrá­ní život­ní pro­stře­dí. Nevýhody spo­čí­va­jí hlav­ně v tom, že trá­va může hnít, zapáchat, šířit ple­ve­ly, lepit se na sekač­ku nebo osla­bo­vat tráv­ník. Proto je důle­ži­té dodr­žo­vat někte­rá pra­vi­dla pro správ­né mul­čo­vá­ní trá­vy, jako je napří­klad:

  • Sekat trá­vu pra­vi­del­ně a udr­žo­vat ji v opti­mál­ní výš­ce (asi 3-5 cm).
  • Sekat trá­vu jen teh­dy, když je suchá a když není před­po­věď deš­tě.
  • Sekat trá­vu jen tak krát­ce, aby byla schop­ná se rych­le roz­lo­žit (asi 1-2 cm).
  • Sekat trá­vu jen tak ten­kou vrst­vou, aby nepře­krý­va­la celý povrch půdy (asi 0,5 cm).
  • Sekat trá­vu jen tam, kde je to vhod­né (např. na tráv­ní­cích, zele­ni­no­vých záho­nech nebo ovoc­ných sadech).
  • Sekat trá­vu s ost­rý­mi noži a čis­tit sekač­ku po kaž­dém pou­ži­tí.

Pokud dodr­žu­je­te tyto rady, může­te si užít všech výhod mul­čo­vá­ní trá­vy a mini­ma­li­zo­vat její nevý­ho­dy. Také si může­te vybrat mezi růz­ný­mi typy seka­ček s funk­cí mul­čo­vá­ní, kte­ré usnad­ní vaši prá­ci. A pokud si nejste jis­ti, jakou sekač­ku zvo­lit, může­te se řídit někte­rý­mi kri­té­rii, jako je napří­klad:

  • Velikost a tvar vaše­ho tráv­ní­ku. Pro men­ší a rov­né tráv­ní­ky se hodí elek­tric­ké nebo aku­mu­lá­to­ro­vé sekač­ky, kte­ré jsou leh­ké, tiché a snad­no ovla­da­tel­né. Pro vět­ší a nerov­né tráv­ní­ky se hodí ben­zí­no­vé nebo robo­tic­ké sekač­ky, kte­ré mají vět­ší výkon, dosah a pojezd.
  • Šíře a výš­ka zábě­ru. Čím je šíře zábě­ru vět­ší, tím rych­le­ji pose­ká­te tráv­ník. Naopak čím je výš­ka zábě­ru men­ší, tím lépe pose­ká­te trá­vu. Většina seka­ček má nasta­vi­tel­nou výš­ku zábě­ru, aby se při­způ­so­bi­la růz­ným pod­mín­kám a potře­bám.
  • Objem a typ sběr­né­ho koše. Čím je objem sběr­né­ho koše vět­ší, tím méně čas­to ho bude­te muset vyprazd­ňo­vat. Některé sekač­ky mají i indi­ká­tor zapl­ně­ní koše nebo varov­ný sig­nál. Některé sekač­ky nema­jí sběr­ný koš vůbec, ale pou­ze zad­ní nebo boč­ní výhoz trá­vy.
  • Typ a funk­ce nože. Nože seka­ček mohou být růz­ných tva­rů a mate­ri­á­lů. Důležité je, aby byly ost­ré a pra­vi­del­ně brou­še­né, aby dob­ře seka­ly trá­vu a neza­tě­žo­va­ly motor. Některé sekač­ky mají spe­ci­ál­ní nože pro mul­čo­vá­ní, kte­ré nadrob­no pose­ka­jí trá­vu a vrá­tí ji na tráv­ník jako hno­ji­vo.
Zdroje:

Fotka od MylénePixabay


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,98762 s | počet dotazů: 269 | paměť: 63029 KB. | 14.01.2025 - 12:11:33