Kritiky.cz > Horory > M (1931)

M (1931)

rp M poster.jpg
rp M poster.jpg
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

V ber­lín­ských uli­cích řádí vrah malých hol­či­ček. Policie je bez­rad­ná a tak se do pří­pa­du vlo­ží samo pod­svě­tí…

Berlínem posled­ní dobou otřá­sá děsi­vé řádě­ní vra­ha malých hol­či­ček. Policie je bez­rad­ná, pro­to­že pacha­tel po sobě neza­ne­chá­vá žád­né sto­py a někte­ré z obě­tí se dopo­sud nepo­da­ři­lo najít. Nyní je v lesí­ku za měs­tem nale­ze­no zoha­ve­né tělo malé Elsie a poli­cej­ní inspek­tor Lohmann musí čelit tla­ku nejen z vede­ní či řad poli­ti­ků, ale i oby­čej­né­ho lidu. Započnou tedy razie, kte­ré se samo­zřej­mě nelí­bí míst­ní­mu pod­svě­tí. Ti při­chá­ze­jí o ušlý zisk a neu­stá­lé kon­t­ro­ly jim začí­na­jí lézt na ner­vy. Organizace zlo­čin­ců se tak roz­hod­ne vzít pří­pad do svých rukou a do ulic vyra­zí žeb­rá­ci, kte­ří mají za úkol sle­do­vat kaž­dé­ho pode­zře­lé­ho. Jenže jak se pozná, kdo je sku­teč­ně vrah? Podezření oka­mži­tě pad­ne na kaž­dé­ho, kdo se byť jen na malou chví­li zasta­ví u malé­ho dítě­te…

Režie: Fritz Lang
Rok výro­by: 1931
Délka: 117. min
Země: Německo
Alternativní název: M - Eine Stadt sucht einen Mörder
Hrají:
Peter Lorre ………………….(Hans Beckert)
Otto Wernicke ………………(Inspektor Karl Lohmann)
Theodor Loos ………………..(Inspektor Groeber)
Gustaf Gründgens ……………(Schränker)
Inge Landgut ………………….(Elsie Beckmann)
…a dal­ší

Už když jsem si před časem pře­če­tl seznam 101 horo­rů, kte­ré musí­te vidět, než umře­te a začal si je postup­ně při­dá­vat do své sbír­ky, měl jsem nutká­ní začít prá­vě tím­to němec­kým skvos­tem. Vlastně ani nevím proč, jsem nad tím tak dlou­ho otá­lel. Snad vítě­zi­ly mé pochy­by o kva­li­tách němec­ké dis­tri­buce, se kte­rou poprav­dě nemám moc dob­ré zku­še­nos­ti, ale jak se uká­za­lo, Fritz Lang není Boll a jiní patla­lo­vé. Tohle bylo mé prv­ní setká­ní s jeho tvor­bou a už teď vím, že se budu muset v brz­ké době podí­vat i na jeho ostat­ní díla, pro­to­že tenhle reži­sér si mne doká­zal zís­kat. A to i přes­to, že film Vrah mezi námi není čis­to­krev­ným horo­rem, ale spí­še jakousi pochmur­nou detek­tiv­kou. Jeho obsah mě však nato­lik pohl­til (nesná­ším pedo­fi­ly a vra­hy malých děcek), tak­že jsem se po celou dobu těšil, jakou dosta­ne vrah naklá­dač­ku. Konec mi sice při­ne­sl tro­chu něco jiné­ho, než jsem oče­ká­val, ale i tak jsem byl nesku­teč­ně une­še­ný.
Režisér doká­zal skvě­le vybu­do­vat atmo­sfé­ru, kte­rá po celou dobu nemě­la ani jed­no zako­lísá­ní a čím více se pří­běh roz­plé­tal, tím víc jsem si jej uží­val. Nudu tu jsem tu nepo­tkal, ta si radě­ji odsko­či­la někam jinam na návště­vu a vyob­ra­ze­ní němec­ké­ho soci­ál­ní­ho sys­té­mu, ale i poli­cej­ní­ho pát­rá­ní (postu­pu) bylo doko­na­lé. Neskutečně se mi líbi­la prá­ce kame­ra­ma­na, kte­rý byl oprav­do­vý hra­čič­ka. Jeho pre­ciz­ní prá­ce při­ná­še­la kýže­né ovo­ce kaž­dým dal­ším zábě­rem. Tvůrce musím rov­něž pochvá­lit za výběr Petera Lorreho – niko­ho jiné­ho si v této roli nedo­ká­žu před­sta­vit. Místy byl až nechut­ně „kou­zel­ný“ a ten jeho psy­cho – výraz se mi asi navždy vry­je do pamě­ti.
Nemám moc rád, když se pří­liš brzy odha­lí totož­nost vra­ha, ale tady to ani jinak nešlo. Vždyť bez Lorreho gri­ma­sů by byl film polo­vič­ní, stej­ně jako fak­tu, že se na cas­tingu zřej­mě nej­víc dba­lo na to, aby kuřá­ci dosta­li před­nost. V celém sním­ku totiž snad kaž­dý kou­ří. Ve své pod­sta­tě se ani moc nedi­vím, že se toto dílo nedo­čka­lo v Německu pří­liš vel­ké­ho pocho­pe­ní pře­de­vším u vlád­ních čini­te­lů ani u pro­ti židov­ských odpůr­ců. Fritz si však nehod­lal brát ser­vít­ky a jeho tvr­do­hla­vost a „bez­cit­nost“ pocí­til na svou kůži i neje­den z her­ců. On tím však byl zná­mý a jeli­kož se jeho fil­my těši­li vel­ké pří­z­ni pub­li­ka, budiž mu vše odpuš­tě­no. 
Vrah mezi námi pat­ří k tomu nej­lep­ší­mu, co jsem měl zatím mož­nost vidět a tak ho mohu jen vře­le dopo­ru­čit. Určitě nepro­hlou­pí­te, když si ten­to ponu­rý čer­no­bí­lý kou­sek obsta­rá­te. Ke zla­té­mu hře­bu veče­ra kro­mě výko­nu hlav­ní­ho hrdi­ny pat­ří i pís­ká­ní melo­die zná­mé „In the Hall of the Mountain King“ (Edvard Grieg) – kte­rou si vzal na sta­ros­ti sám reži­sér. 

Hodnocení:
90%


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 4,50070 s | počet dotazů: 246 | paměť: 62338 KB. | 26.12.2024 - 18:50:23