Začínáte běhat? Nebo už naopak běháte rádi a pravidelně? A víte, že součástí správného běhání je i kvalitní protažení neboli strečink? Díky němu se můžete vyvarovat mnohým nepříjemným úrazům a zraněním. Jestliže Vám strečink zrovna moc neříká či byste si rádi ještě rozšířili obzory o nové cviky, potom byste si měli určitě přečíst tuto novou knížku z nakladatelství CPress založenou na anatomickém znázornění.
Kniha se nejprve věnuje teoretickému základu pro běh, který se zabývá tématy jako pozitiva běhání, vhodné oblečení a obuv, místa vhodná pro běh, úvod do maratonského tréninku a přehled nejčastějších běžeckých zranění. Jako nedostačující považuji kapitolu „základy běhání“, zejména výběr vhodné obuvi a zmínka o vhodných místech na běhání neposkytne čtenářovi žádnou užitečnou informaci, která místa by tedy byla vhodná či naopak nevhodná a proč. Určitě je dobré si přečíst i něco o nejčastějších běžeckých zraněních, může to dobře posloužit jako vhodná prevence či jako rádce, jak dané problémy odstranit.
Ukázka plánu tréninku také není zrovna nejpovedenější, neboť nerespektuje osobitost a rozmanitost. Jako velkou chybu považuju uvádět ve 20. týdnu tréninkového plánu 2x běh ve vzdálenosti 32,1km a v sobotu následuje závod (maraton). Buďto se jedná o překlep či velice chybnou a zavádějící informaci, která by se na tomto místě vůbec neměla objevit.
Pak již následuje kapitola o protažení, před kterou je vloženo anatomické zobrazení všech svalových skupin těla. Toto anatomické vyobrazení bych naopak pochválila, obsahuje kromě anatomie celého svalstva i přehled svalů tzv. “hlubokých“. Tato část je vhodně zařazena před praktickou částí knihy.
Po protahovacích cvicích následuje cvičení i protažení s odporovou gumou, trénink hlavních a pomocných svalů, na závěr je přiložena stručná obrazová rekapitulace tréninkových režimů, slovník a pár slov o autorech knížky. Posilovací cviky mají nedostatek v nadpisu u provedení cviku, který zní stejně jako u kapitol věnující se protažení, a to „Jak protahovat“, který nás provádí v podstatě všemi praktickými kapitolami.
Oceňuji přehlednost všech cviků, vpravo anatomické znázornění a vlevo postup provedení daného cviku na fotografiích s popisem. Rozřazení do kategorií začátečník, středně pokročilý a pokročilý usnadní orientaci, ale nepovažovala bych toto dělení za striktně dané, určité cviky bych já osobně zařadila do jiné kategorie obtížnosti, než je v knize.
Závěrem přiložené obrázkové schéma protahovacího a posilovacího tréninku rozdělené opět podle úrovně zkušenosti bych chtěla vyzdvihnout, vše je přehledné a hlavně na jednom místě. Vydařilo se i schéma tréninku zaměřeného jak pouze na střed těla, tak i na tělo celé.
Knížka je zpracována zajímavě, přehledně, obrázky, fotky i schémata pomáhají v orientaci a uvědomění si daného zapojeného svalu či svalové skupiny. Rozhodně veliké plus za ilustraci a anatomické znázornění na konkrétních cvicích, ale jinak se určitě nejedná o publikaci, která by byla nezbytnou součástí v knihovně každého vytrvalostního běžce. Knížku bych doporučila jako základní přehled protahovacích a posilovacích cviků s uvědoměním si anatomických základů lidského těla, aby si čtenář dokázal představit, který sval je při provedeném cviku protahován či posilován a byl potom schopen lepšího sebepoznávání.
Autoři: Lisa Purcell , dr. Philip Striano
Počet stran: 160
Nakladatelství: CPRESS
Žánr: sport, fitness
Knihu k recenzi poskytlo nakladatelství Albatros Media, kde ji lze také zakoupit.
Nejnovější komentáře