Irena Sendlerová pracovala jako sociální pracovnice ve Varšavě. Počas druhé světové války byla součástí odbojového hnutí a když viděla, v jakých hrozných podmínkách Židé v ghettu žijí, rozhodla se jim pomoct. Společně s ostatními členy své odbojové skupiny pašovala do ghetta jídlo a léky. Když začalo jít lidem v ghettu o život, dostala odvážný nápad - dostat ven co nejvíc dětí.
Nemluvňata se pašovaly ven v kufrech, krabicích i v rakvích, starší děti se prováděly páchnoucími a nebezpečnými kaalizačními stokami. Bylo třeba mít se na pozoru nejen před německými strážemi, ale i před židovskou policí, kterou v ghettu ustanovili nacisti. Nikdo z lidí, které Irena oslovila, k sobě nikdy neodmítl vzít židovské dítě, i když to znamenalo riskovat vlastní život. V roce 1943 Irenu zatklo gestapo. Tři měsíce ji mučili. Ona však nic nevyzradila. Pár minut před popravou ji zachránil polský odboj...
„Všechno, co doteď udělala - všechny ty tajné akce, plány a pašování - byly jako kapka v moři. V polovině srpna deportace navíc ani zdaleka nekončily. Transporty na východ naopak začaly nabírat obrátky a celý další měsíc se nezastavily. Irena byla odhodlaná proti té nelidskosti a barbarství ze všech sil bojovat. Velice rychle jsme pochopili, že jediný způsob, jak děti zachránit, je dostat je odtud pryč, vyjádřila se. A toho se držela.
Neuvěřitelný skutečný příběh
Autorka provedla rozsáhlý výzkum a její touha vyprávět Irenin příběh je patrná na každé stránce. Zobrazuje Irenu ne jako výjimečnú hrdinku, ale jako obyčejného člověka, který se rozhodl pomoct. Opisy ghetta a podmínek v něm jsou realistické a děsivé, stejně jako opisy nebezpečí, kterému Irena a její spolupracovníci čelili, a odvahy a důvery obyvatelů ghetta, kteří se rozhodli svěřit své děti cizím lidem jen proto, aby je dostali do bezpečí. Tilar Mazzeo neopomněla ani pocity dětí, které museli opustit své rodiče. Kvůli tomu bylo občas čtení téhle knihy náročné - ale o některých věcech je vždy náročné číst. Je však důležité na ně nezapomínat.
V knize se vyskytuje spousta jmen, takže je občas těžké zorientovat se, kdo je kdo. Na konci knihy se ale nachází jmenný seznam, kde je stručně popsána funkce Ireniných spolupracovníků a jejich osud, takže se tam stačí podívat, a hned jste v obraze. Je však škoda, že autorka nedovyprávěla Irenin příběh do konce, protože její život byl stejně dramatický i po skončení druhé světové války. Kniha je tak hlavně svědectvím o hrůzách, které by se už nikdy neměly opakovat, a o odvaze, se kterou se jim dá čelit.
Hodnocení: 90%
Irenininy děti
Autorka: Tilar J. Mazzeo
Originální název: Irena’s Children: The Extraordinary Story of the Woman Who Saved 2,500 Children from the Warsaw ghetto
Překlad: Karina Matějů
Vydáno: Práh, 2017
Počet stran: 312
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Práh. Jestli vás kniha zaujala, můžete si ji zakoupit zde.
Nejnovější komentáře