Změna práce občas potká každého z nás. V letošním roce se navíc dá očekávat velký nárůst nezaměstnanosti vzhledem k vývoji situace okolo covidu. Na jedno pracovní místo se tedy bude hlásit více lidí a pro jeho získání je opravdu nutné odlišit se od ostatních. Jak získat vysněné pracovní místo vám poradíme v následujícím článku.
Začněte skvělým životopisem
Životopis, neboli CV, je první věc, kterou váš budoucí zaměstnavatel obdrží. Ještě dříve než na něj budete moct udělat dojem na pohovoru, musí na něj udělat skvělý dojem váš životopis, aby vás vůbec na onen pohovor pozval. Měli byste si tedy na tomto důležitém dokumentu dát skutečně záležet.
V dnešní době se nejčastěji využívají tzv. strukturované životopisy, které nejsou příliš textově náročné. V jednotlivých bodech musíte vyzdvihnout to nejdůležitější, ale zároveň pořád udržovat stručnou, přehlednou a jasnou formu tohoto dokumentu.
Jak vypadá správně složený strukturovaný životopis?
- Hlavička – v úvodní části vašeho CV by se měly nacházet základní informace o vás. Většinou sem patří jméno, příjmení, adresa bydliště, telefon a e-mail. Můžete přidat datum narození, rodinný stav nebo fotografii, avšak ani jedna z těchto informací není povinná.
- Vzdělání – pokračujte přehledem vašeho dosaženého vzdělání. Postupujte od toho nejvyššího k nejnižšímu. Ke každé kolonce přidejte časové období vašeho studia (postačí měsíc a rok začátku a závěru). Také přidejte informaci o způsobu ukončení studia. Uvádějte pouze dokončená nebo probíhající studia, pokud máte vyšší vzdělání než základní, neuvádějte základní školu.
- Praxe a pracovní zkušenosti – naprosto stejným způsobem postupujte u vašich pracovních zkušeností a praxí. Opět zapisujte vaše zkušenosti vzestupně. Do své praxe určitě také zapište absolvované rekvalifikační kurzy. Osvědčení o rekvalifikaci vás opravňuje vykonávat danou pozici a zaměstnavatelé rekvalifikační kurzy hodnotí velmi kladně, jelikož ukazují vaši ochotu vzdělávat se i v dospělém věku.
- Speciální dovednosti – v patičce celého životopisu pak můžete uvést speciální dovednosti a další informace, které se jinam nevešly. Patří sem jazykové dovednosti, řidičský průkaz apod.
- nlp kurzy
- koučovací výcvik
Odpovězte na pracovní nabídky
Inzeráty a nabídky práce nejčastěji najdete na internetu. Noviny a inzertní tabule se dnes již příliš nevyužívají. Projděte si pracovní nabídky a odpovězte na ty, které vás nejvíce zaujaly. Měly by vám také vyhovovat z praktického hlediska například kvůli dojíždění, směnám apod.
Ke každé odeslané žádosti připojte své CV a krátký motivační dopis, kde vyzdvihnete důvody, proč vás nabídka zaujala. Nyní nezbývá nic jiného než počkat na odpovědi zaměstnavatelů. Pak vaše snaha získat vysněné zaměstnání může pokračovat – zpravidla na pohovoru.
Doražte na pohovor včas a řádně připraveni
Kdo pozdě chodí,... však to znáte. U pohovoru to však platí dvojnásob. Naplánujte si cestu na domluvenou schůzku dostatečně podrobně a raději počítejte s časovou rezervou. Pokud dorazíte na místo s předstihem, nechoďte dovnitř příliš brzy. Mohli byste zbytečně stresovat zaměstnavatele a vyvíjet na něj tlak.
Ideální je dorazit 5 minut předem na domluvené místo. V případě, že se budete muset ohlásit na recepci a najít příslušnou kancelář, můžete dorazit cca 10 minut předem. Budete mít dostatek času najít konkrétní místnost, zapsat se nebo ohlásit recepční, ale zároveň nebudete působit nedočkavým dojmem.
Na pohovor se vhodně oblékněte, ideálně v jednom z těchto stylů:
- business formal – velmi formální, vhodné pro vedoucí a manažerské pozice
- business casual – zlatý střed, ideální pro úřednické, administrativní pozice
- smart casual – nejméně formální styl, pro uvolněnější atmosféru, přesto elegantní
Ujistěte se, že je vaše oblečení čisté a nepoškozené. Zvolte méně výrazné oblečení, vhodné materiály i střihy a vyhněte se příliš barevným a vzorovaným kouskům z vašeho šatníku. Také odvážné kousky krátkých střihů a vršky s hlubokým výstřihem nechte raději doma. Nepřehánějte to s parfémem ani make-upem.
Pokud patříte mezi kuřáky, vynechte těsně před pohovorem svůj zvyk, ač jste třeba nervózní. Nebo alespoň použijte žvýkačku, kterou však včas vyhoďte.
Den před pohovorem byste také neměli vyrážet na noční párty a posezení s alkoholem. Raději se pořádně vyspěte, ať působíte fit a odpočatě. Věřte, že noční jízda by na vás byla určitě poznat, i kdybyste se ji snažili skrývat sebelíp.
Otázky a odpovědi na pohovoru
Personalisté používají pro ověření uchazečů určitou sadu otázek, která se příliš nemění. Samozřejmě můžete očekávat nějaké zajímavé a originální otázky, kterými vás zaměstnavatel překvapí, avšak na některé stálice si můžete připravit odpovědi dopředu. Mezi nejčastější otázky patří:
- Tak se nám trochu představte vlastními slovy.
- Jak jste se dozvěděl/a o pracovní nabídce a čím vás zaujala?
- Proč byste se na tuto pracovní pozici hodil/a právě vy?
- Jaké jsou vaše silné stránky?
- Jaké jsou vaše slabé stránky?
- Jak se vyrovnáváte se stresem?
- Proč jste si vybral/a naši firmu a co o ní víte?
- Co považujete za svůj největší pracovní úspěch?
- Kde se vidíte za 5 nebo za 10 let?
Vyhněte se pomlouvání předchozího majitele, které v žádném případě nepůsobí dobře. Zkuste se zamyslet nad otázkami a klidně si nechte pár chvil na rozmyšlenou. Ovládejte svoji neverbální komunikaci. Protáčení očí, zkřížené paže nebo tikaní očí ze strany na stranu prozrazuje vaši nervozitu nebo negativní vztah k tématu. A vždy mluvte po pravdě, nikdy totiž nevíte, jak rychle by se lež mohla prozradit. Nebojte se přiznat i nějakou tu slabinu, ale vzápětí zkuste dodat, že na ní již pracujete, případně i jakým způsobem.
Vzdělávejte se dál v oboru
Rozloučením u pohovoru to nekončí. Zaměstnavatel vám zpravidla během několika dní dá vědět, zda jste uspěli či neuspěli. Pokud si vás pozve na další kolo pohovoru, očekávejte nějaký podrobnější test, dotazník nebo úkol, který bude prověřovat vaše schopnosti.
Nejčastějším úkolem bývá vytvoření prezentace, vyplnění testu o společnosti nebo specifický úkol pro daný obor. Vyplatí se vám tedy dále se vzdělávat v oboru a zjišťovat si nové informace, které se vám na druhém kole budou hodit.
Věříme, že váš pohovor dopadne na jedničku. Zachovejte klidnou hlavu a vykročte vstříc své vysněné budoucnosti.
Nejnovější komentáře