Jako malá jsem se vždycky bála bouřek. Myslela jsem si, že ten nepříjemný „rachot“ dělají nějací démoni nebo strašidla, kteří se zlobí. Byla jsem schoulená v posteli a přála jsem si, aby to už přestalo. Naštěstí jsem vyrostla a dneska se bouřek už nebojím. Tedy, jen občas, když nějaká opravdu stojí za to!
Co to ale bouřka je? Na internetu jsem se dočetla – jinak bych to také nevěděla, že je to soubor elektrických, optických a akustických jevů, které vznikají mezi oblaky navzájem, nebo mezi oblaky a zemí. Akustický doprovod blesku se nazývá hrom. Také jsem se dočetla, že se bouřky dělí na bouřky studené a teplé fronty.
Bouřky vždycky měly velký vliv na lidstvo. Už Římané v nich viděli Jupitera, který metal blesky ukované Vulkánem. A třeba původní obyvatelé Ameriky v nich viděli hromového ptáka, který byl služebníkem Velkého ducha.
Bouřky ale nepřestávají fascinovat ani dnešní lidi. Každé jaro tak vyrážejí tzv. lovci bouřek, aby zkoumali projevy bouří a dokonce i tornád. Je to nebezpečný koníček, ale na druhou stranu, zase se my, obyčejní lidé, něco dozvíme. Vždyť právě díky takovýmto odvážným lidem se nashromáždilo mnoho informací o těchto živlech.
Jednou se mi poštěstilo, že jsem viděla, jak blesk uhodil do stromu. Byla to nádherná podívaná, to se musí nechat, ale byla jsem ráda, že jsem to viděla jen z povzdáli. Kdyby ne, tak bych asi už článek o bouřkách nenapsala. A vidíte, zrovna ráno jsem četla smutná článek, že do skupinky lidí uhodil blesk! Jedna žena bohužel zemřela.
Je zvláštní, že mnoho lidí se bojí více hromů, než blesků. Já jsem to měla stejné, než jsem tedy viděla, co umí blesk napáchat. On totiž ten rachot, co přijde po blesku je daleko víc nepříjemný, než samotný blesk. Pokaždé, když se schyluje k bouřce, tak jdu na balkon a dívám se na oblohu. Líbí se mi, jak začne foukat vítr a všechno najednou ztichne. Je nádherně zataženo a obloha hraje modrými, až černými barvami. To je pro mě opravdu fascinující! Když jsem byla těhotná se svým synem, kterému se mimochodem vůbec nechtělo na svět, tak mi maminka jedné mé kamarádky vzkazovala, že má být dneska bouřka a že určitě porodím. A opravdu jsem v tu noc, začala rodit. Takže měla pravdu a třeba na tom vážně něco bude. Také jsem slyšela, že blesk nikdy neudeří na stejné místo dvakrát. Nevím, jestli je to skutečně pravda, ale říká se to. Také se říká, že by se při bouřce neměl používat mobilní telefon. Zvyšuje to prý možnost, že do vás uhodí blesk – meteorologové ale tvrdí, že to je holý nesmysl. Stejně tak, když se ustrojíte do pláštěnky a do obuvi s gumovou podrážkou. Je prokázané, že blesk zabil lidi, kteří gumovou podrážku měli. Stejně tak jako je prý úplně jedno, jestli v bouřce jdete, nebo stojíte. Dokonce ani auto není bezpečným úkrytem. A dokonce, i když váš dům chrání hromosvod, blesk se do domu může dostat pomocí elektrických rozvodů.
Takže když bude bouřka, která v létě je daleko častější než na podzim, nebo na jaře, tak se chovejme úplně stejně, jako by bouřka nebyla. To radí odborníci.
Zdroj Foto: Pixabay
Článek je součástí webu target=„_blank“ rel=„noopener“>Domácírady | Rady pro váš dům - recepty,zdraví, vaření, trendy...
Nejnovější komentáře