Všechno má svou historii. I proto je dobré znát dějiny. Zvláště ty moderní, novodobé, s nimiž jsou i třicet let po revoluci v českých školách potíže. Zatímco o založení Karlovy univerzity a upálení Mistra Jana Husa žákům základních škol zápis v sešitech rozhodně nechybí, jen málokterý se dozví, co se dělo v roce 1968 a jak probíhal rok 1989. Učit v podstatě stále živou historii je obtížnější než pravěk, pokud ale pedagog sáhne po kvalitních pomůckách, dokáže studenty nadchnout.
Pokud jste ze školy už nějaký ten pátek, vězte, že dějiny je dobré si čas od času zopakovat. U těch moderních to platí dvojnásob. Pokud jste přesvědčeni, že encyklopedie jsou jen pro studenty, sáhněte v knihkupectví po knize autora literatury faktu Františka Emmerta nazvané prostě ale výmluvně „Moderní české dějiny“. Jde o rozsáhlou výpravnou publikaci, zachycující roky 1890 až 2004, tedy od českých osudů za Rakouska-Uherska přes budování samostatného státu, nacistickou okupaci, éru komunismu až po návrat k demokracii.
Mimořádně dynamickou etapu českých dějin zachytil autor za pomoci poměrně nové knižní formy literatury faktu, nazývané jako „Muzeum v knize“. Typické je pro tuto formu výpravný a graficky špičkově zpracovaný obsah – přehledné a srozumitelné texty, doplněné množstvím fotografií a faksimilií unikátních dokumentů. Ty v „Moderních českých dějinách“ doplňují ještě systematicky zpracované chronologické přehledy nebo vysvětlující či doplňující informace k fenoménům doby.
Emmert se nevěnuje pouze výčtu událostí, dává je do souvislostí, vyvozuje z nich, vysvětluje a analyzuje. Silný je zvláště v politických a národnostních tématech. Neopomíjí důležité informace ani ty, na které při výuce středoškolského dějepisu nezbývá čas.
Systematičnost, přehlednost, ale i čistota a nápaditost grafického zpracování dělá z publikace čtenářsky lákavou. Na třech stovkách stran získáte stručný „český příběh“ moderních dějin, díky bibliografickým údajům s doporučeními na studium další literatury a přemýšlení nad nedávnou minulostí či dávnou současností. Slovy Františka Emmerta: „Některé z událostí či každodenních reálií tohoto období stále žijí v našich vzpomínkách nebo v paměti našich rodičů a prarodičů. Zůstávají pro nás nadále aktuální mimo jiné i proto, že svým významným dílem bezprostředně spoluvytvářejí naši současnost. S nejmodernější etapou našich dějin zůstáváme úzce spojeni.“
- Moderní české dějiny
- Autor: František Emmert
- Vydala: Mladá fronta
- Rok vydání: 2022
- Počet stran: 296
- Hodnocení: 100 %
- Učebnice dějepisu pro střední školy a gymnázia - Můžete koupit za dobré ceny ve spolehlivém obchodě UcebniceMapy.cz. Nabízíme učebnice dějepisu od všech českých nakladatelství.
Nejnovější komentáře