„Synku, řečníš již krásně, leč dosud blbosti.“
Autor, kterého si momentálně nejsem schopen vybavit
Kvalitní zjevení, o kterém se moc neví, nebo průměr hrající si na velkého autora?
S autorem této knihy, Richardem Skolkem, jsem se setkal online ve dvou skupinách probírajících psaní a vše kolem něj. Přidával tehdy jakýsi vánoční či silvestrovský fejeton pojednávající o mladických sexuálních zkušenostech. Drobný problém v jeho příspěvku byl v tom, že nebylo poznat, že jde o fejeton, na čemž se shodlo najednou více lidí.
Psaní a chování
To by nebylo ještě tak výrazné. Výraznější bylo, že na jakoukoli zpětnou vazbu, která nebyla pochvalná, reagoval arogancí, urážkami vlastními i spíláním ostatním a podobně. Navíc, když kritika tohoto druhu nepřicházela rozhodně jen od jednoho člověka, svůj příspěvek vzápětí smazal.
Ještě zajímavější bylo, že cca po hodině ho ve stejném znění přidal do skupiny znova. Když jsem mu v komentáři oznámil, že mám snímek části původní diskuse, příspěvek opět zmizel. Tato situace se několikrát opakovala a myslím, že o panu Skolkovi vypovídá podobně jako jeho vlastní tvorba.
Chování a tvorba
Abych mu tehdy nespílal jen tak bezdůvodně, našel jsem si část jeho textu Hubený nás nedostanou a pustil se do čtení. S tím jsem skončil někde ve třetině. Nebýt Čtenářské výzvy na rok 2016, do které jsem se s chutí pustil, asi bych na Richarda Skolka úspěšně zapomněl. Ale hledal jsem text od autora mladšího třiceti let a protože je ročník 1987 a jeho sbírka fejetonů není nijak rozsáhlá, pustil jsem se do ní opět a s tím, že to bude snadný zářez.
Byl, i když poněkud ubíjející.
Tvorba a průměr
Hubený nás nedostanou je sbírka fejetonů na různá témata – od hudebních zážitků přes cestování či strasti i slasti brněnského života. Prostě takové to dobrodružství všedního dne podané květnatým jazykem s vsuvkami a komentováním. Proč ne, tímto způsobem vznikají velmi dobré textíky, ke kterým se člověk rád vrací i opakovaně, protože sice zná pointu, ale užívá si autorovu práci s textem, gradování vtipnosti a může obdivovat, co všechno dotyčný zažil, jak se s tím popral, vyrovnal a co za poučení si případně odnesl.
Kniha Hubený nás nedostanou netrpí nekvalitním jazykem. Ten je vyrovnaný, nezaplétá se do zbytečných ozdůbek, ani není přehnaně strohý. Problémem je obsah, respektive jeho podání dosti nezajímavým způsobem, který vyvolá maximálně drobné pousmání a to ještě jen několikrát během celé četby.
Dostupné kdekoli jinde a často v lepší podobě
Richard Skolek píše sice hezky, ale víceméně nemá o čem. Aspoň o ničem natolik zajímavém a významném, aby z toho byl trefný krátký příběh s nečekaným zvratem a vtipnou pointou, což je podle definice účelem fejetonu. Pokud se u cca 50 ti textíků pousměji zhruba 5 krát, je něco trochu špatně. Má sice dobrý přístup, ale chybí mu zážitky a zkušenosti přesahující noční práci v tiskárně, ovládání hudebního nástroje, studium na vysoké škole a nějaká ta nepovedená rande.
Knize tak chybí ona jiskra, která by ji odlišila od mnoha jiných svazků fejetonů nebo zásobárny podobných článků na webech nejrůznějšího zaměření a způsobila, že si z ní čtenář něco zapamatuje nebo bude mít důvod číst její obsah znova i po čase.
Nejnovější komentáře