Česko zasáhla další vlna tropických veder a nezbývá, než nechat fyzicky náročnou práci na později a naladit se na karibskou vlnu. Horké letní počasí brzy pomine, a byť si na něj teď stěžujeme, s příchodem podzimních mrazů nám bude zase chybět. Ale na jakém místě trávit čas, když se doma ani u bazénu nedá vydržet? Udělejte si radost praktickou pergolou. Okamžitě se stane hlavním dějištěm všech významných akcí na vaší zahradě.
Kde se pergola vzala?
Možná jste to netušili, ale původním účelem pergoly byla opora vinné révy. Pěstitelé ji ostatně využívají dodnes, ovšem mnohem častěji slouží jako příjemné posezení. Důvod je prostý – chrání před ostrými slunečními paprsky a poskytuje vzácný stín. Navíc je velmi estetická a dokonale propojuje dům se zahradou. V některých typech konstrukcí pak není problém trávit čas po celý rok, a to bez ohledu na počasí.
Z jakého materiálu se pergoly staví?
Pergoly se původně stavěly ze dřeva, které ostatně zůstalo dominantním materiálem dodnes. Není proto divu, že je pro většinu lidí synonymem pergoly dřevěná stavba. Jenomže dřevo, přirozenému vzhledu a eleganci navzdory, si nemusí příliš rozumět s rodinným domem v moderním architektonickém, či dokonce lehce industriálním kabátku.
A právě proto nabírají na popularitě pergoly z jiných materiálů. Konkrétně z hliníku, který (za předpokladu správného umístění) se může vyjímat i vedle starší stavby. Užší profily zabírají minimum místa, snadno se čistí a jsou téměř nesmrtelné.
Seznamte se s bioklimatickou pergolou
Přízvisko „bioklimatická“ zní v souvislosti s tak tradiční zahradní stavbou, jakou pergola bezesporu je, poněkud zvláštně – až exoticky. Jenomže jak se říká – pokrok se nedá zastavit, a právě tento trend v současné době velí danému sortimentu. Díky nejnovějším technickým „vychytávkám“ dostává relaxace v pohodlí přístřešku zcela nový rozměr.
Bioklimatická pergola je splněným snem každého, kdo ve skrytu duše touží po příjemném místě, které se dokáže přizpůsobit aktuálnímu počasí. Stěžejními prvky hliníkové konstrukce jsou naklápěcí lamely, které je možné naklápět tak, aby v pergole zavládl stín a chládek, anebo do prostoru naopak pronikalo maximum přirozeného slunečního světla. Lamely lze ovládat ručně pomocí kliky, ale mnohem příjemnější je elektrický pohon.
Hlavní výhody bioklimatické pergoly je zjevná. Za horkého počasí lamely natočíte tak, aby vám poskytly ochranu před spalujícím žárem letního slunce. A když začne pršet, systém se uzavře tak, aby dovnitř nepronikla ani kapka vody. Integrovaný odtokový systém zajistí, aby se dešťová voda dostala tam, kam patří – do půdy.
A ještě něco. Soustavu lamel je možné rozdělit na několik samostatně ovládaných sekcí. Díky tomu je možné část plně uzavřít a další naklopit, aby efektivně odvětrávala. No a pokud svou bioklimatickou pergolu dovybavíte dešťovým a větrným senzorem, lamely se vždy naklopí podle aktuálních povětrnostních podmínek.
Luxusní provedení od Labony
Pokud vás vlastnosti hliníkové pergoly v bioklimatickém provedení nadchli a rozhodli jste se, že si tento výdobytek sortimentu zahradní architektury pořídíte, obraťte se na specialisty z Labony. S výběrem vám ochotně poradí a prozradí vám vše, co by vás o daném sortimentu mohlo zajímat.
Luxusní řešení v podobě pergoly ISOTRA ARTOSI oslnilo i hokejovou ikonu Jaromíra Jágra, který (jak o pergole prohlásil) „se vždy spoléhá na to nejlepší“. Ve spolupráci s legendou českého hokeje dokonce vznikla limitovaná edice, kterou si můžete navolit v konfigurátoru na labona.cz i vy.
Nejnovější komentáře