Film Stanleyho Kubricka Mechanický pomeranč byl kvůli drsným násilnickým scénám v Anglii zakázán. V dnešní době už bych násilí neoznačil jako bůhvíjak šokující. Ne tak ale celkové vyznění filmu. Velmi svérázné pojetí totiž budí pozornost stále…
Skupinka mladých mužů se baví tím, že chodí do baru, kde si dá několik lomcováků, a potom vyrazí do města za „ultranásilím“. Sem tam zmlátí bezdomovce, někde vpadnou do domu a znásilní tam ženu, zatímco se na to musí její muž dívat, anebo přepadnou konkurenční skupinu a vyřídí si to s nimi. Také jsou schopni dojít až ke vraždě člověka.
Alex, velitel téhle skupinky, je po drobné „sviňárničce“ svých kumpánů (ne že by si ale o ni nekoledoval) chycen policií a musí vypovídat. Za svůj čin, vraždu starší paní, je odsouzen. Jelikož však byla vynalezena nová metoda, jak násilníky odnaučit jejich násilnickým choutkám, dostává Alex šanci podstoupit ji. Z násilí se mu na konci procedury opravdu dělá špatně (mooooc hezká metoda :-)), ale v reálném životě to pak má o něco těžší. Zvláště když znovu natrefí na své předchozí oběti… Opravdu se nedá očekávat, že by ho pustily příliš snadno.
Velmi dekadentní prostředí (bar ve kterém jsou stolky ve tvaru nahatých žen s roztaženýma nohama), rozhovory a projev hlavních hrdinů dodává filmu určité kouzlo, které ale nemusí sednout zdaleka každému.
Přiznám se, že já osobně mám z filmu velmi smíšené pocity. Není to druh „zábavy“ vhodný pro každého. Několik násilnických scén (bití, znásilnění) ještě můžete přežít, ale iritovala mě například intonace a způsob, jak spolu hlavní čtyřka hovoří. Do rozhovorů je kromě toho navíc napasováno množství ruských výrazů, které dodávají řeči na působivosti. Ve druhé polovině, kdy už ve filmu nesledujeme celou čtyřčlennou skupinku, ale jen Alexovy osudy, se tahle „hrůza“ ztrácí a můžete se tak věnovat velmi zajímavému ději.
Jak už to tak bývá, film, ve kterém je hodně násilí, bývá výrazně zaměřen proti násilí. Tak to bylo například u Takových normálních zabijáků, a takové je to i u Mechanického pomeranče. Je fakt, že celkového pohledu jsem z něj nebyl nadšen. Rozhodně si ale myslím, že film stojí za pozornost.
O filmu:
Oficiální stránka: A Clockwork Orange
Scénář a režie: Stanley Kubrick
V hlavních rolích: Malcolm McDowell, Patrick Magee, Adrienne Corri, Miriam Karlin
USA 1971, 115 minut
Nejnovější komentáře