Před druhou světovou válku obývalo pohraničí v drtivé většině obyvatelstvo hlásící se k německé národnosti. Většina rodin zde žila po řadu generací už od dob středověké kolonizace. Soužití česky a německy mluvícího obyvatelstva zde po několik staletí probíhalo bez vážnějších problémů a to až do doby, kdy se k moci v sousedním Německu dostal Adolf Hitler se svými vizemi o třetí říši. O průběhu druhé světové války se učí už děti na základních školách a její výsledky jsou všeobecně známé. Méně známý je však fakt, že v řadách protinacistického odboje působila i řada německy mluvících občanů, kteří nechtěli mít svůj domov v říši, ale cítili se být více součástí českých zemí.
Tento informační dluh se rozhodl prostřednictvím své knihy Neznámí hrdinové mluvili i německy splatit Martin Krsek, který zpracoval příběhy německy mluvících československých obyvatel zapojených do protifašistické činnosti různou měrou i formou. Ať se jednalo o záchranu mostu přes Labe, podporu partyzánů nebo vývoj atomové bomby ve službách USA – všechny tyto činy přispěly k poražení fašismu. Po druhé světové válce se na většinu obyvatel hlásících se k německé národnosti pohlíželo s despektem. Většina byla odsunuta v rámci Benešových dekretů a další část se v nastalé atmosféře rozhodla pro dobrovolný odchod v tzv. antifatransportech. Na činy některých z nich se v euforii z konce války zapomnělo.
Martin Krsek vybral osm příběhů, na které by se zapomenout nemělo, protože jejich aktéři riskovali životy své a často i svých rodin, pro demokratické principy našeho státu. V knize najdeme autentické vzpomínky přímých účastníků, které autor získal z různých zdrojů stejně jako další dokumentární a obrazový materiál dokládající, že se činy zúčastněných odehrály právě v uvedené podobě. Název Neznámí hrdinové dokonale vystihuje obsah konání, kterému se tito lidé za války věnovali a měl by sloužit dalším generacím jako vzor.
Kniha Neznámí hrdinové mluvili i německy vyšla ve spolupráci s Českou televizí, která se chystá uvést dokumentární seriál o křehkých česko – německých vztazích v bouřlivém 20. století. Můžeme jen doufat, že se bude jednat o stejně povedené dílo jako představuje jeho knižní sestra. Autor čtenáři naservíroval poutavé příběhy podložené fakty, kde se bez zbytečné omáčky brzy dostaneme k tomu hlavnímu, díky čemuž se z řadových občanů Československa stali hrdinové, na které by se bez ohledu na národnost nemělo zapomínat.
- Název knihy: Neznámí hrdinové mluvili i německy
- Autor: Martin Krsek
- Nakladatelství: Česká televize v Edici ČT ve spolupráci s Albatros Media
Nejnovější komentáře