Takřka padesátiletý Radek Laudin je novinář. Přesto má na kontě již pár dobře napsaných knih, spojujících filmovou tvorbu s cestováním. Pokud vás už omrzelo chodit po hradech a zámcích, navštěvovat rozhledny nebo jeskyně, vezměte to z jiné stránky. Tedy, lépe řečeno, od televizní obrazovky. Proč se nevydat do míst, kde se natáčely české filmy a pohádky? Proč neporovnat filmovou podobu s realitou všedního dne? Pokud máte rádi českou filmovou a pohádkovou tvorbu, a zvlášť tu novodobou a rádi cestujete po krásách naší vlasti, je novinka Radka Laudina Po stopách českých filmů a pohádek s podtitulem Kam na výlet to pravé pro vás.
Ve svém originálním průvodci Radek Laudin dokáže, že kinematografie je jeho velkým hobby, navíc umí přenést děj filmu na papír, propojit místo, které bylo filmu kulisou s realitou a upozornit na jeho proměny.
Autor vám bude průvodcem místy, v nichž se natáčelo celkem třicet čtyři notoricky známých českých filmů a pohádek, které můžete na televizních obrazovkách vidět hned několikrát do roka. Co se týče obsahu, jsou za sebou jednotlivé kinematografické tituly řazeny volně, začneme Třemi bratry a skončíme Pane, vy jste vdova! Každému titulu jsou věnovány zhruba dva až tři listy, text je doplněný barevnými fotografiemi s popisky, dozvíme se jednak přesnou lokaci natáčení filmu, tak i rok výroby, jméno režiséra, herecké obsazení, ale také turistickou přístupnost jednotlivých míst či objektů nebo perličky z natáčení.
Tak třeba věděli jste, že film z roku 1976 Na samotě u lesa se natáčel v Obděnicích, Radešicích a ve Svatém Janu na Příbramsku? Chalupu a její okolí, do niž režisér Jiří Menzel umístil většinu děje filmu, byste asi už dnes nepoznali. V osmdesátých letech byla přestavěná. Kaštan sice ještě stojí, švestku už byste ale hledali marně. V Radešicích na hostině pak Pražáci Lavičkovi poznali vitálního otce dědy Komárka. Radek Laudin vycházel i z výpovědí pamětníků, kteří byli přímo u natáčení. V Obděnicích vyzpovídal Josefa Čiháka. Ten mu prozradil trik, kdy seníkem profičel na vozíčku „nejlacinější zedník“: „Zedník s flaškama projel za stohem po kolejích, drželi ho na provazech. A pak na druhé straně ze stohu vyhodili slámu, jakože vyjel.“ Další perličkou je to, že kráva Josefa Čiháka dabovala tu, kterou se snažil podojit Pražák Lavička: „Jednou jsem přišel domů a pan Svěrák stál s mikrofonem u okýnka naší maštale. Naše kráva hodně troubila a on potřeboval její hlas. Takže ta kráva před kamerou byla cizí, ale hlas pochází od naší krávy,“ popsal Josef Čihák. Obděničtí pak za pomoc při natáčení dostali lístky na premiéru filmu do Prahy. Kromě popsání natáčení a jednotlivých míst zve v Radek Laudin v okolí Obděnic k místním zajímavostem – Husově kazatelně nebo ke kostelu s náhrobníkem Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan.
Jde o velmi zdařilou knížku, z níž je znát autorovo nadšení. Na textu je znát, že autor všechna místa osobně procestoval. Doporučuji pro prázdninové toulky.
- Autor:Radek Laudin
- Žánr:tuzemské průvodce
- Nakladatelstvi:Fragment
- Datum vydání:11.05.2017
- Doporučeno od:15 let
- EAN:9788025331590
- Počet stran:168 stran + 0 stran příloha
- Formát:148x210 - brožovaná šitá s chlopněmi
- Hodnocení: 100 %
Kniha ke koupi na AlbatrosMedia.cz za 181 Kč.
Nejnovější komentáře