Dvojice osamělých vlků, profesionálních opravářů, musí neochotně spolupracovat, aby se zbavila mrtvoly ve filmu Vlci, který minulý měsíc debutoval na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, několik týdnů před uvedením na Apple TV . Tento odlehčený thriller-komedie od scénáristy a režiséra Jona Wattse (který řídil trilogii MCU Spider-Man) dosahuje jen mírného varu, ale dvojice poutavých výstupů jeho hvězd ho udržuje po celou dobu sledovatelným.
George Clooney a Brad Pitt jsou těmi dvěma hvězdami, které se na plátně sešly poprvé od trilogie Ocean’s (ačkoli spolu sdílely i nezapomenutelnou jednu scénu ve filmu Po přečtení spalte), a je to právě jejich svižná chemie, která drží Vlky nad vodou. Gene Siskelův test: Je tento film zajímavější než sledovat Clooneyho a Pitta při večeři? Pravděpodobně ne, ale je dostatečně nenápadný na to, aby za takový zážitek rozumně vydával.
Není to Clooney ani Pitt, ale Amy Ryanová, kdo Vlky otevírá a slouží jako jejich katalyzátor: hraje Margaret, manhattanskou okresní prokurátorku, která zpanikaří, když mladík (Austin Abrams), s nímž si užívala, skončí mrtvý na podlaze jejího hotelového pokoje. Skandál by zničil její kariéru, a tak vytočí číslo, které jí dal přítel, a ocitne se v rozhovoru s profesionálním opravářem (Clooney), který se rychle dostane na místo činu.
Sotva se Margaret a její fixer seznámí, čeká je nečekané překvapení: zaklepání na dveře. Není to uklízečka: je to další profesionální opravář (Pitt). Najal si ho hotel, exkluzivní místo pro elitní hosty, které si také nemůže dovolit být zapleteno do skandálu, a sleduje Margaretin pokoj skrytou kamerou.
Jsme ve slepé uličce: Margaret neví, zda může hotelu věřit, a hotel (po telefonu zastupovaný Pam, kterou namluvila Frances McDormandová) neví, zda může věřit muži, kterého si najal. Vzniká tedy nesnadné spojenectví a tentokrát budou tito dva osamělí vlci spolupracovat na likvidaci mrtvoly... pokud se jim do cesty nepostaví neodhalený drogový obchod, do něhož je zapletena chorvatská mafie.
Clooney a Pitt hrají ve filmu Vlci ten typ osamělých vlků napravovačů, které tak nezapomenutelně ztvárnil Harvey Keitel ve filmu Pulp Fiction. Název filmu, záměrně nikoli gramaticky správný Vlci, podtrhuje jejich izolovanou existenci. Není samozřejmě nic víc cool než být osamělým vlkem... kromě vlčího pikniku, kdy nemáte parťáka na závod vlčích trakařů.
Obrátí se nakonec postavy v podání Clooneyho a Pitta, které si po většinu filmu jdou po krku, proti sobě? Nebo nakonec objeví výhody toho, že mají vlčího parťáka? Zatímco úvod s Ryanem je dostatečně silný na to, aby okamžitě upoutal naši pozornost, Vlci jsou od představení opravdových postav tak svižní, že není pochyb, na kterou stranu se vyprávění přikloní.
Lepší film by své vážné nastavení bral upřímněji a zároveň by si zachoval smysl pro vědoucí černý humor světa, který zobrazuje. Takový lepší film existuje v podobě Zabijáka Davida Finchera, který divákům poskytl bujarý černý humor a zároveň umožnil svému ústřednímu nájemnému vrahovi plně se vžít do svého neskutečně sebeironického světa.
Ve Vlcích se hlavní postavy účastní vtipu spolu s diváky. Díky tomu je pro nás velmi obtížné do jeho děje příliš investovat nebo se o jeho postavy zajímat. Záleží nám ale na Clooneym a Pittovi, kteří jsou v těchto rolích bez námahy zábavní a vypadají, že se skvěle baví. Někdy to stačí, alespoň na mírné doporučení.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Nejnovější komentáře