S knihou „Velcí vynálezci“ dostanou malí zvídaví čtenáři příležitost hlouběji se seznámit s jednotlivými průkopníky a vynálezy, bez nichž si už jen těžko dokážeme představit svůj každodenní život.
„Velcí vynálezci“ jsou příběhem několika desítek osvícených moudrých hlav. Příběh o géniích, kteří svými vynálezy změnili svět. Je to kniha o odvážných, rozhodných a vytrvalých lidech, odhodlaných uskutečnit své sny a obětovat jim celý život.
Některým z nich vynálezy přinesly téměř okamžitě štěstí, slávu i jmění. Jiné ocenila až další pokolení. Všechny vynálezce však spojovala jedna vlastnost - byli to vizionáři, kteří dokázali překročit pomyslnou hranici současnosti, aby nahlédli do budoucna.“
Kniha velmi čtivým a srozumitelným způsobem představuje životy třiceti čtyř největších světových vynálezců a jejich největších objevů, které doslova pohnuly světem. Samozřejmě nesmí chybět ani kuriózní leckdy i úsměvné historky, jež stály na úplném počátku pomyslného „vynalézání“.
Tyto historky v dětech nenásilným způsobem probudí zájem o vědu jako takovou, a zároveň je příjemně naladí na čtení a prohlížení této úchvatné, ale i tak trochu naučné encyklopedii pro děti. A nejen ony, ale i dospělí budou knihou naprosto pohlceni okouzlujícími ilustracemi a poutavým vyprávěním.
„Velcí vynálezci“ jsou uspořádány do čtyř základních oblastí a kniha postupně v každé oblasti představí vybrané „objevitelé“.
V první kapitole nazvané „Průkopníci“ se tak budete moci seznámit s vynálezci a jejich vynálezy, které doslova otřásly světem. Jsou jimi Johannes Gutenberg, bez něhož by neexistovaly knihy, vynálezce parního stroje James Watt, největší a nejúžasnější pisálek Jules Verne.
Alfred Nobel, který nám na svém životě ukazuje, jak velkou roli v životě hraje náhoda, a že pokud opravdu po něčem moc toužíme a chceme to získat, je to jen a jen v našich rukách. Dále vynálezce první petrolejové lampy a průkopník ve zpracování nafty Ignacy Lukasiewicz. A v neposlední řadě i Robert Oppenheimer, který sestrojil první atomovou bombu.
Ve druhé kapitole „Vládci světla a elektřiny“ se seznámíme s Benjaminem Franklinem, coby mužem, který například sestrojil hromosvod a objevil, na jakém principu funguje elektřina. Prostřednictvím prvního elektrického článku, bez něhož bychom dnes jen těžko fungovali, se podíváme na zoubek Alessandru Voltovi. Samuel Morse vás zasvětí do svého písma, jež využíval v telegrafických zprávách tzv. depeších.
Alexander Graham Bell představí telefon, Guglielmo Marconi pro změnu rádio a bezdrátový telefon; naopak Nikola Tesla ve svém životě plul proti proudu a celý jej zasvětil elektřině. Díky Louisu Jacquesu Daguerreovi máme možnost své zážitky zachytit prostřednictvím fotografie a uchovat je i pro další generace; bez bratří Augusta a Luise Lumiéra bychom nepoznali zábavu v podobě kina.
Ne všichni však navštěvujeme kino, a zábavu si raději dopřáváme v teple a pohodlí domova u televizního přijímače, který vymyslel John Logie Baird. Johnu Presperovi Exkertovi a Johnu Mauchlymu vděčíme za sestrojení prvního funkčního počítače. Spoustu věcí by v dnešní době však nefungovalo ani díky laseru od průkopníka Theodora Maimana.
Třetí kapitola se zaměřila na průkopníky v cestování a na jejich „ďábelské stroje“. Díky Gottliebu Daimlerovi, Wilhelmu Maybachu a Henrymu Fordovi začal celý svět jezdit na čtyřech kolech. Sny o létání a sestrojení prvního letadla uskutečnili dva bratři Orville a Wilbur Wrightovi. Charles Goodyear se pro změnu zasloužil o objevení výrobního procesu gumy - kaučuku.
Příběh radaru bude vyprávět Robert Watson a Wernher von Braun kromě toho, že sestrojil raketu smrti pro Hitlera, se pochlubí i takovou, co poprvé vynesla člověka až na Měsíc.
Poslední kapitola je věnována zdraví a třem lékařům, jež se zasadili v oblasti medicíny. Louis Pasteur, co by objevitel očkovací látky proti vzteklině, Wilhelm Roentgen jako otec rentgenu a Alexander Fleming jako muž, co objevil penicilin a dal tak základ pro vznik prvního antibiotika.
Celá kniha je doprovázena velmi kouzelnými, barevným obrázky od Marcieje Szymanowicze, který všem ilustracím doslova vdechnul život. Každému vynálezci je krom poutavého vyprávění věnována a ilustrovaná dvoustránka, na níž je zvěčněn sám průkopník spolu se svými vynálezy.
Děti si tak mohou udělat živou a ucelenou představu o těchto úžasných lidech, bez kterých by naše životy v dnešní době byly moc složité a krkolomné.
V závěru této poutavé publikace najdete srozumitelný obsah všech vynálezců, a navíc jako třešnička na dortu je tento obsah doplněn navíc nejen ilustrací vyznačující se konkrétním vynálezcem, ale u každého takového jména je současně doplněno, i kdy a kde se konkrétní člověk narodil a zemřel.
Velcí vynálezci je kniha adresována dětskému čtenáři, propracovaná do posledního detailu, tj. krásné, živé obrázky, jež hladí doslova po duši, a nechybí ani poutavé čtení, jež malého čtenáře vtáhne do jednotlivých životů „Velkých vynálezců“. A kdo ví, možná se i pousmějete nad tím, jaké paradoxy a pohnutky někdy stály za sestrojením či objevením leckterého vynálezu.
Možnost prolistování si knihy na Velcí vynálezci
Velcí vynálezci
Autor: Marcin Jamkowski
Ilustrace: Maciej Szymanowicz
Vydalo nakladatelství CPress v Brně roku 2019
Vydání první
Počet stran: 128
ISBN 978-80-264-2814-5
Nejnovější komentáře