O knize Dana Browna Šifra mistra Leonarda se mluví jako o nejlepším bestselleru 21. století. Po celém světě se prodalo přes 60,5 milionů výtisků a byla přeložena do 44 jazyků.
Práva na zfilmování příběhu byla odkoupena společností Columbia Pictures za 6.000.000 $ a stejnojmenný film s Tomem Hanksem, Audrey Tautou a Jeanem Reno byl uveden do kin v roce 2006. V Louvru údajně existuje i speciální trasa „Po stopách hrdinů knihy“. K dnešnímu dni ale máte možnost vychutnat si příběh v pohodlí domova, neboť jen málokteré knihkupectví tuto knihu nemá ve svém sortimentu.
V centru dění se ocitá americký profesor náboženské symbologie Robert Langdon, jenž se zdržuje v Paříži, kde čte kurz odborných lekcí a Sophie Neveu - vnučka správce uměleckých sbírek v Louvru, který je zavražděn přímo ve Velké galerii a před posledním vydechnutím stihne zanechat zašifrovaný vzkaz určený Langdonovi psaný vlastní krví, jež šokuje policii vedenou ambiciózním vyšetřovatelem jménem Bezu Fache. Robert a Sophie mají za úkol odhalit 1. Kdo správce zavraždil? 2. Co je tajemstvím, které Sophiin dědeček chránil? Odrazí se od zprávy nalezené u mrtvého odkazující na slavná díla Leonarda Da Vinci, která jim budou značně pomáhat v řešení.
V průběhu vyšetřování se čtenář dozvídá o existenci tajného společenství pod názvem Převorství sionské, které bylo založeno roku 1099 a jehož posláním je chránit jedno z největších tajemství všech dob, jež bylo objeveno Templáři ve Svaté zemi. Mezi členy Převorství se řadí i takové známé osobnosti jako Leonardo Da Vinci, Isaac Newton, Victor Hugo… Na opačné straně stojí katolický Opus Dei, poněkud radikální společenství, které dlouhou dobu vede skrytý boj s Převorstvím a zkouší ho o chráněné Tajemství připravit. Čtenáře očekává nejedno překvapení z oblasti umění, náboženství či historie.
Nehledě na určitou šablonovitost děje - zase profesor hrdina (Andělé a démoni), znovu milá pomocnice (tentokrát chytrá Francouzska), nájemný vrah, tajná společenství, si kniha získala velkou popularitu a pomohla zvýšit prodejnost dalších Brownových románů. Nic nového se v Šifře neodhaluje. Samotný autor přiznává, že všechny teorie, které do knihy zakomponoval již byly vyřčeny.
V souvislosti s tímto románem musel autor čelit obvinění z plagiátorství, které proti němu vznesli Michael Baigent a Richard Leigh, dva ze tří autorů knihy Svatá krev a svatý grál z roku 1982, ve které se zabývají teoriemi, které posloužily jako základ pro Šifru mistra Leonarda. Soud ale jejich žalobu v roce 2006 zamítl. Nutno dodat, že jméno jednoho z hrdinů knihy Leigh Teabing je složeninou jména Leigh (autor Leigh Richard) a přesmyčkou jména Baigent - Teabing (druhý autor Michael Baigent). Je to Brownovo přiznání?
Kniha se čte dobře, nevnímáte počet stran a míjíte jednu kapitolu za druhou. Také si myslím, že nejednoho čtenáře inspiruje k tomu, aby si pozorně prohlédl obraz „Poslední večeře“, nebo se zamyslel nad tím, jestli má smysl vyslovovat otázky, na které možná nechceme znát odpověď a zda pravda musí za každou cenu zvítězit. To bych se ale dostal k úvahám, na které v této recenzi není místo.
Nejnovější komentáře