Miles Morales, který je nyní již rok na plný úvazek dobrým sousedem Spider-Manem v Brooklynu, se znovu setkává s Gwen Stacy, se kterou se vydá na zběsilou jízdu Mnohovesmírem, v němž se setká s novou partou Pavoučích hrdinů, kteří brání samotnou podstatu paralelních světů. Když se však mezi Pavoučími hrdiny objeví rozpor, jak se vypořádat s novým nebezpečím, Miles zjistí, že bude muset přehodnotit, co pro něj znamená být hrdinou, aby zachránil ty, které na světě miluje nejvíc....
Spider-Man: Paralelní světy jde snadno vnímat jako revoluční animák. Představil unikátní animační styl, který zkombinoval počítačovou animaci s tradiční kreslenou technikou a výsledkem je nově patentovaný typ animace, kterým se vydal i Kocour v botách: Poslední přání a v blízké době se jím vydají například animované Želvy Ninja: Mutantí Chaos. Samotné Paralelní světy si ve finále došly pro Oscara za nejlepší animovaný film a bylo jisté, že animované variace Spider-Manů se v nějaké formě vrátí. Bylo oznámeno, že se Paralelní světy dočkají rovnou dvou pokračování, které dohromady naservírují jeden velký příběh, kde se objeví mnoho dalších variant Spider-Mana. Napříč paralelními světy jsou tak nevyhnutelně první kapitolou většího celku, který po vzoru Matrix Reloaded nebo Avengers: Infinity War je jen první částí velkého epického příběhu. Ale už samotná první část je samotná hodně strhující, zábavná, ale především v mnoha ohledech překvapivá podívaná.
Známá dvojice Phil Lord a Chris Miller se tentokrát spolu s Davidem Callahamem postarala o scénář, kdy nechybí známý humor dua, které stojí za filmovými 21-22 Jump Street nebo Lego příběhem. Jestli už první film mohl překvapit chytrým čerpáním z dlouhodobé mytologie, která je se Spider-Manem spojena od jeho počátků ze 60. let, druhý film v tomto ohledu dle očekávání i slibů z propagačních materiálů zachází ještě dál. Dochází tak k nové várce mnoha zábavných a kreativních nápadů, které více čerpají z cestování napříč paralelními světy, které dle důkazů z tohoto filmu, skutečně mohou mít různé a někdy velice překvapivé podoby. Napříč paralelními světy se tak po vzoru Paralelních svetů stává tím typem filmu, který skrývá nespočet skrytých odkazů a je těžké všechny zpozorovat při samotném prvním zhlédnutí.
Režijní trio původního filmu (Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman) vystřídalo nové trio Joaquim Dos Santos, Kemp Powers a Justin P. Thompson, které do velké míry přichází z prvního filmu, přeci jen se ovšem pořád musí měřítko krapet zvyšovat. Přístup k animaci často působí až experimentálně, kdy se střídají různé animační styly, různé varianty Spider-Manů z různých světů si jsou málokdy podobné jako vejce vejci. Za pochodů zvládne Napříč paralelními světy mnohokrát mile překvapit i přes již pozitivní zkušenosti z předchozího filmu. Chytré čerpání z pavoučí mytologie napříč různými médii, chytrá práce s motivy, které jsou se Spider-Manem nerozlučně spojené a i schopná práce s postavami. I díky přítomnosti dua Lord a Miller je jasné, že film bude skrývat mnoho zábavných a kreativních nápadů, zároveň Napříč paralelními světy dokážou překvapit tím, jak výsledný film dokáže být výrazně komplexní, v některých momentech vyloženě temný a rozhodně ne vyloženým animákem, který by nutně musel uspokojit pouze dětskou cílovku.
I tentokrát jde z audiovizuálního hlediska o naprostou bombu, která vedle všech těch hraných komiksovek díky zdánlivě neomezeným možnostem působí o poznání kreativněji a více čerpající z komiksových kořenů. Výsledné obrazy i tentokrát ostatně za pochodu ostatně evokují pohyblivé komiksové obrázky. Po premiéře Paralelních světů bylo snadné očekávat, že pokračování už tak výrazným milníkem být nemůže, Napříč paralelními světy ovšem v tomto ohledu jako by vyloženě volalo po tom, aby jim všichni pochybovači podrželi pivo. Málokterý animák dokáže evokovat pocit, že by byl jeho libovolný obraz pastvou pro oči. Animace skutečně zdánlivě otevírá dveře do široka, výsledkem je akce, kterou by mohla lecjaká hraná komiksová záležitost závidět, je to jednoduše divoká jízda, která si i díky prakticky nekonečné šňůře vizuálních nápadů dokáže obhájit délku 140 minut. Vždyť i stylové závěrečné titulky zvládnou například evokovat ty nejlepší úvodní titulky z bondovek, především navíc utvrdí, jak moc zvládne Napříč paralelními světy pracovat s hudební stránkou.
To, že to bude další audiovizuální milník nejen animovaného filmu a film svou divokostí nacpán k prasknutí by se dalo tak nějak očekávat, po vzoru prvního filmu ovšem zvládne Napříč paralelními světy přeci jen opět překvapit i tím, jak v tom všem fungují i vážné momenty, kdy se řeší láska, konflikty i traumata. Akční sekvence jsou sice pastvou pro oči i přes fakt, že při sledování v kině chybí ovladač, kterým by mohlo dojít k zpomalení času a užívání si nejrůznějších detailů, už úvod s Gwen Stacy ovšem zvládne například prodat její charakter, na malém prostoru se zvládne prozkoumat i duše takového Spider-Mana 2099, samotného Milese Moralese i jeho mentora Petera B. Parkera. Výsledkem je tak vlastně unikát. Komiksový film, kterému nechybí mnoho fanouškovských odkazů, které si nejspíš fanoušci komiksů užijí ještě o poznání více, zároveň v něm ovšem kromě audiovizuální stránky funguje i silný scénář. Je cliffhanger lákající na Spider-Man: Až za paralelními světy tak krapet neotesaně utnutý? Dá se nad tím jistě polemizovat, i samotné finále tohoto filmu ovšem naznačují, že tvůrcům ještě rozhodně nápady nedochází a i v březnu 2024 by mohlo být mnoho důvodů k radosti.
Jde v zásadě o ideální film pro celou rodinu. Pro děti je to pořád dost celé divoké, barvité, živé, pro epileptiky ohrožující a se snesitelnou dávkou chvilkami infantilního humoru, dospělí ovšem dostanou komiksovku, která je v mnoha ohledech vyspělá. Nová várka představených postav dokáže zaujmout (Spider-Man Punk hned z několika důvodů), ze Spota se vyklube poměrně zajímavý záporák, který je klíčem k další várce dosti zajímavých vizuálních nápadů, a s konceptem mnohovesmíru se tu také pracuje v mnoha zajímavých ohledech. Po prvních Paralelních světech se jedná o další doslovný komiksový film, kdy málokterý film zvládl v historii komiksového žánru působit jako velká oslava těchto obrázkových sešitů. I když snadno mohlo dojít k obávám, že si všichni zúčastnění po úspěchu prvního filmu ukousli možná až příliš velké sousto, Napříč paralelní světy dokazují, že se nikdo z nich svou porcí nezvládl udusit a naopak si jí řádně vychutnat. A výsledek tak může i tentokrát snadno potěšit nejednoho diváka.
V roce 2018 vznikl jeden animovaný milník, který se zřejmě mohl překonat jen těžce. O to větší radost může udělat fakt, že bude jeho pokračování minimálně zhruba stejně zásadním animovaným milníkem, který revoluční animaci představuje snad v ještě působivějším světle. Tahle celovečerní oslava komiksového média je potěchou pro radost a potencionální ukázkou toho, že právě v podobném duhu tkví budoucnost komiksových filmů. Nezbývá než doufat, že to koncem března potvrdí závěr této doposud dech beroucí trilogie....
PS: Český dabing samotný je velmi kvalitní, jen se těžce zbaví pocitu, že mnoha kouzel navíc skrývá originální znění.
[…] by na tom nemuselo být nic špatného. Někdy z toho vypadne film jako Spider-Man: Napříč paralelními světy, někdy film jako Morbius. Jak ovšem dopadla Madam Web, film o postavě, kterou […]