Jedenáctý ročník Pažótích Oskarů si podmanil Netflix, který po dvou neúspěšných letech letos bodoval hned se čtyřmi seriály. Poprvé v historii naopak v hlavní kategorii zklamal dosavadní vládce televizní tvorby, HBO. Nu a jak dopadl souboj v českém seriálovém rybníčku mezi Českou televizí a platformou Voyo?
Vstupujeme do druhého desetiletí Pažótích Oskarů a i nadále pokračujeme v naší tradici, že vám na den přesně 23. července servírujeme to nejchutnější z uplynulé seriálové sezóny. Tentokrát jsme si tedy posvítili na televizní tvorbu za období červenec 2023 až červen 2024.
A v letošním roce tu máme opět pestrou paletu žánrů. V hlavní kategorii se do TOP 5 dostal jeden černobílý noirový krimi kousek, satirická černá komedie, hororová minisérie, populární sci-fi adaptace a odlehčený seriál o machistickém byznysmenovi.
Nuže, to by byla má tradiční dojemná předmluva na úvod jedenáctého ročníku. A nyní vám už jen popřeji bon appétit a pusťme se do toho.
Nejlepší seriál:
1. Ripley – 1. řada, Netflix
Známý příběh vynalézavého podvodníka Toma Ripleyho tentokrát v osmidílné seriálové adaptaci. Loni jsme se rozplývali nad vizuální stránkou závěrečné série Better Call Saul a letos jsme se mohli kochat podobně umělecky vytříbeným dílem. Pomalé tempo a dlouhé černobílé záběry mnoho diváků pravděpodobně neskousne, černobílá kamera ovšem seriálu sluší náramně a dodává mu autentickou atmosféru šedesátých let, ve kterých se děj odehrává. Neméně atraktivním prvkem jsou rovněž malebné kouty Itálie jako Atrani, Řím, Neapol nebo Benátky, kde si inteligentní Tom Ripley užívá výsad vyšší společnosti i zahlazuje stopy svých nekalých činů.
Seriálové fajnšmekry pravděpodobně nepřekvapí, že Ripleyho měla původně vysílat kabelovka Showtime, kam přeci jen tento umělecký kousek sedí víc. Naopak na Netflixu podobné věci vídáme zřídka.
2. The Curse – 1. řada, Showtime
A právě výše zmíněná stanice Showtime se v uplynulé seriálové sezóně vytasila s nejoriginálnějším a svým způsobem nejzábavnějším a zároveň nejbizarnějším kouskem. Tato desetidílná multižánrová série popisována jako satirický černý komediální thriller nadchla kupříkladu i jednoho z nejpopulárnějších filmařů současnosti, režisér Christopher Nolan označil The Curse za něco, co na televizních obrazovkách ještě nikdy neviděl.
Jak údajná kletba malé černošské holčičky na parkovišti naruší život ambiciózního manželského páru v podání Emmy Stone a Nathana Fieldera? Ano, The Curse je místy opravdu prazvláštní a zjevně není určen pro širokou diváckou obec, ale podle našeho soudu se jedná o neobvyklou zábavu. A finále je něčím tak neuvěřitelným, že se mi nesmazatelně vrylo do paměti.
3. Pád domu Usherů (The Fall of the House of Usher) – 1. řada, Netflix
Uznávaný tvůrce hororových příběhů Mike Flanagan, jenž je autorem populární série The Haunting, natočil pro Netflix další znepokojující dílo. Tentokráte se inspiroval tvorbou Edgara Allana Poea, kterou přenesl do současnosti. Drsné osudy jednotlivých členů majetné rodiny Usherů tak připomínají známé povídky slavného spisovatele. A stejně jako před lety u zmiňovaného seriálu The Haunting of Hill House musíme opět prohlásit, že další Flanaganův počin s propracovaným příběhem, hororovou atmosférou a poeticky laděným koncem s přehledem strčí do kapsy většinu filmové tvorby z tohoto žánru.
4. Problém tří těles (3 Body Problem) – 1. řada, Netflix
Tvůrci velkolepé Hry o trůny se rozhodli přenést na obrazovky další obsáhlou knižní sérii s početnou fanouškovskou základnou. Názory na to, jak se jim podařilo zadaptovat populární sci-fi ságu čínského spisovatele jménem Liou Cch’-sin, se liší. První osmidílné řadě, která vypráví o příchodu mimozemské civilizace na naši planetu, by se jistě dalo vytknout pár much, nelogičností či pomalejší rozjezd. Zároveň má ale i několik neuvěřitelně vtahujících momentů a geniálních myšlenek, které se tvůrcům do seriálu podařilo přenést z tolik opěvované předlohy.
Jako celek tak hodnotíme úvodní sérii velice kladně a po téměř žádných očekáváních se v našich očích jedná o jedno z nejpříjemnějších překvapení uplynulé sezóny.
5. Muž na vrcholu (A Man in Full) – 1. řada, Netflix
„Má koláče.“ Tak tohle byla po dlouhé době zase jedna velká show z prostředí amerického byznysu, kterou si naše pažótí porota vychutnala plnými doušky. Machistický magnát z Atlanty, jehož předobrazem jsou nepochybně někteří známí američtí byznysmeni (nabízí se jistý Donald T.), si žije na dluh do takové míry, až mu jednoho dne vyhlásí válku podobně sebevědomí bankovní úředníci a zábava může začít. Minimálně stejně tak zajímavá je i vedlejší příběhová linie o černošském mladíkovi, který se nešťastnou shodou okolností zašmodrchá do spirály soudního a vězeňského amerického systému.
Za branami naší TOP 5 nakonec zůstal povedený thriller Únos letadla od Apple TV+ a doporučit můžeme od stejné platformy ještě historický kousek Po atentátu nebo minisérii o americké opioidové krizi Zabiják bolesti od Netflixu. Nu a máme tu i něco pro nás, romantické duše, a sice povedenou španělskou knižní adaptaci Dokonalá pohádka.
Nejlepší nový seriál:
Ripley
Nejlepší herec:
1. Nathan Fielder (The Curse) – 1. řada
Kanadský komik, herec a spolutvůrce seriálu dokonale vystřihnul roli oddaného manžela, který je posedlý jednou údajnou kletbou a postupně se dostává do různých tragikomických situací.
2. Andrew Scott (Ripley) – 1. řada
Irský rodák důvěryhodně ztvárnil opovrženíhodné a zároveň velmi vynalézavé inteligentní individuum jménem Tom Ripley, jenž se pro vlastní prospěch neštítí ničeho.
3. Tobias Menzies (Po atentátu/Manhunt) – 1. řada
Uznávaný britský herec v roli čestného ministra války Edwina Stantona, který je na stopě atentátníkům amerického prezidenta Abrahama Lincolna.
Nejlepší herečka:
1. Emma Stone (The Curse) – 1. řada
I druhé zlato v herecké kategorii získává The Curse. Talentovaná Emma Stone si letos vedle filmových Chudáčků, za něž v březnu získala Oscara, podmanila rovněž televizní svět. Na stanici Showtime zazářila v další zajímavé roli Whitney Siegel, která se s manželem přes všechny překážky snaží uskutečnit svou vizi ekologického městečka v Novém Mexiku.
2. Ella Purnell (Fallout) – 1. řada
Tato okatá Angličanka byla v roli krásné, dobrosrdečné a roztomile naivní Lucy MacLean možná tím vůbec největším kladem tohoto postapokalyptického sáj-fáj. A mimochodem skvělou trefou byl také český dabing Elizavety Maximové.
3. Anna Sawai (Šógun/Shōgun) – 1. řada
Pomyslný bronz náleží další spanilé herečce, tentokráte japonského původu, za roli urozené, vzdělané a zcela loajální tlumočnice Mariko.
Nejlepší český seriál:
1. Smysl pro tumor – 1. řada, ČT
Parádní svěží a dynamický rozjezd postupně střídá pomalejší tempo s depresivnějšími momenty, které mnoho diváků z pochopitelných důvodů odradí. Naštěstí ale tento remake belgického originálu i v pozdějších epizodách mixuje vážnější pasáže s těmi komediálnějšími a specielně třeba takový Pavel Řezníčků nás v roli Kaliny staršího se svým dlaždicovým byznysem nebo fanatismem do Tour de France několikrát královsky pobaví. Ať už na diskotéce, kde nezapře svou profesní deformaci a kontroluje místní kvalitu dlažby, či na nemocničním pokoji svého syna, kde ulehne na volné lůžko a v televizi zapáleně prožívá slavný cyklistický závod. Pochvalu si ovšem zaslouží i ostatní herci, výborná kamera a především luxusní stylový střih.
2. Metoda Markovič: Hojer – 1. řada, Voyo
Streamovací služba Novy dál sází na atraktivní true crime příběhy a v uplynulé sezóně se jí podařilo vyprodukovat až nečekaně velký hit. S duem Markovič a Hojer se Voyo trefilo do vkusu úctyhodnému množství televizních kritiků i diváků. Přestože naše pažótí komise až tak moc nesdílí všeobecné nadšení (hlavně po příběhové stránce u nás v minulých letech vznikly povedenější kousky), seriálu se nedá upřít kvalitní řemeslo, herecké výkony a vypiplaná dobová výprava.
3. Extraktoři – 1. řada, Voyo
A další bod pro sympaticky odvážné Voyo, které se nebojí zabrousit ani do špionážního žánru a na Blízký východ, což v tuzemské tvorbě rozhodně není zvykem. Šestidílný kousek inspirovaný skutečnou událostí o osvobození dvou dívek z pákistánského zajetí nedopadl vůbec špatně.
Nejlepší seriálová znělka:
1. 30 stříbrných (30 monedas) – 2. řada, HBO
S druhou sérií se vrátilo i toto památné znepokojující intro o Jidášově zradě a Ježíšově ukřižování. A stejně jako v roce 2021 se stává vítězem této kategorie. Pro HBO to zároveň znamená první body v letošním ročníku.
2. Po atentátu (Manhunt) – 1. řada, Apple TV+
Občas se objevují názory, že Apple TV+ se kvalitou své tvorby stává novým HBO. I já tam v některých ohledech vidím určitou podobnost, jedním z nich jsou třeba právě řemeslně vybroušené znělky. Platí to rovněž u intra k minisérii Manhunt, které mapuje krutou americkou historii během občanské války.
3. Temná hmota (Dark Matter) – 1. řada, Apple TV+
Také třetí místo míří do appleovské stáje za graficky povedenou znělku k devítidílné sci-fi sérii.
Pro zajímavost, v kategorii znělek už třetí rok po sobě boduje pouze HBO a Apple TV+.
A jdeme na historické statistiky Pažótích Oskarů. Na úvod si tradičně připomeňme, že za vítězství v každé kategorii udělujeme vždy pět bodů, za druhé místo body čtyři, za třetí tři a tak dále a tak podobně…
V hlavní kategorii, kde jsou započteny pouze body pro nejlepší seriály, se nám v první desítce nic nezměnilo. Revoluční změna se ovšem udála v žebříčku televizních stanic a streamovacích platforem, když letos vůbec poprvé v jedenáctileté historii Pažótích Oskarů v hlavní kategorii nebodovalo HBO. Přesto si však tato respektovaná kabelovka zatím udržuje poklidný náskok.
Pro Netflix byl naopak uplynulý rok tím vůbec historicky nejúspěšnějším, když získal body hned za čtyři seriály v TOP 5 a po dvou neúspěšných letech se vrátil zpět na druhé místo před kabelovku Showtime.
V tabulkách níže už jsou kromě nejlepších seriálů započteny rovněž body za nejlepší nové seriály, herce, herečky a znělky. Tady se letošními vládci staly kousky Ripley a The Curse, které získaly shodně čtrnáct bodů. A díky pěti bodům za nejlepší znělku se z děleného čtyřiadvacátého místa na šestnáctou příčku vyšvihl seriál 30 stříbrných.
Mezi stanicemi stejně jako loni i letos bodovalo šest hráčů. Home Box Office si i v tomto žebříčku přes historicky nejméně úspěšný ročník drží suverénní náskok. Netflixisko si díky dvaceti bodům upevnilo náskok na druhém místě a třetí zůstává Showtime. Tradiční kabelovky HBO a Showtime navíc zůstávají jedinými stanicemi, které napříč všemi kategoriemi bodovaly ve všech jedenácti ročnících. Úspěšná byla v sezóně 2023/2024 rovněž služba Apple TV+, která tak poskočila ze šesté pozice na pátou. Pár bodíků si díky Falloutu připsalo ještě Prime Video od Amazonu a stanice FX za historický počin Šógun.
A na závěr tradičně tuzemská tvorba, kde letos vůbec poprvé získalo nejvíce bodů Voyo (za druhé a třetí místo) a pomalu už dýchá na záda českému HBO. Česká televize zůstává dál s přehledem na prvním místě, letos ale poprvé slavila úspěch pouze s jedním seriálem.
Minulé ročníky:
- Pažótí Oskaři 2023: nejlepším seriálem desátého ročníku je westernový 1923, úspěšně se loučí i drama Volejte Saulovi
- Pažótí Oskaři 2022: nejlepším seriálem devátého ročníku je návrat Dextera, českým vítězem jsou Devadesátky
- Pažótí Oskaři 2021: potřetí v řadě vítězí seriál s ženskou hrdinkou, tentokráte Mare z Easttownu s Kate Winslet
- Pažótí Oskaři 2020: nejlepším seriálem je závěrečná řada Homelandu, zabodoval rovněž světový fenomén La casa de papel
- Pažótí Oskaři 2019: Ostré předměty zvítězily ve třech kategoriích včetně nejlepšího seriálu, české tvorbě kraluje ČT
- Pažótí Oskaři 2018: nejlepším seriálem je podruhé Narcos, kategorii hereček již potřetí ovládla Claire Danes z Homelandu
- Pažótí Oskaři: nejlepší zahraniční i české seriály, herecké výkony a znělky od sezóny 2013/2014
Nejnovější komentáře