Hry pro DOS prostředí měly kromě výborné hratelnosti a příjemné barevnosti ještě jednu obrovskou výhodu. Velmi často šlo o fantastický nápad, který byl sice zařaditelný do některé z klasických kategorií herního průmyslu, ale stejně jste si kolikrát říkali „Co tohle hergot je?“
Tak jako tak jste u toho trávili večery, nadávali při každé smrti (která obvykle znamenala hrát level znova) a s každým dobytím cíle se cítili lépe než na povedeném rande.
Jedním z nejzajímavějších konceptů, který míchal arkádu a logickou hru, je bezesporu Supaplex.
Mezi tištěnými spoji, disketami a nůžkami
Uvítal vás obrázek koule s nožičkami, která drží v ruce disketu. Pak jste už byli vrženi do interfacu s volbou profilu, obtížnosti a úrovně (myslím, že je jich 111) a který evokuje ovládací panel kosmické lodi.
Za poslechu příjemné elektronické hudby jste si nastavili vše potřebné a pustili se do práce…
V každém levlu máte za úkol posbírat předem daný počet infotronů, které vypadají jako drátěné trojlístky. Můžete na ně jednoduše najet a „sníst“ je, případně je pomocí mezerníku a šipky i vycucnout z vedlejšího místa. Ovšem pozor, ony infotrony nejsou tak neškodné – pokud na vás spadnou, vaše životní dráha konči v mohutné explozi.
Tisíc a jedna cesta, jak chcípnout
Ostatně infotrony nejsou jediným prvkem, který vás může ohrozit. Asi největší zastoupení mají zonky, šedé koule, které si vždycky hledají nižší polohu a pokud jich je více na sobě, rozkutálejí se kolem. Na něčem drží, z něčeho se skutálí. Pokud vás trefí, je pro změnu po vás.
Dalšími společníky jsou Snik Snaky, volně pohyblivé nůžky, kterým se musíte vyhnout. Některé zelené spoje, které můžete normálně sníst, občas probíjí a pokud je sníte zrovna v momentě, kdy se zablesknou, exploze vás nemine.
Jsou tu tunely, kterými můžete procházet jen v jednom směru (památné moment zbrklého uhnutí a pak zjištění, že už nemůžu zpět). Jsou tu tři druhy disket, které za určitých podmínek explodují. Jsou tu svétélkující elektrické obláčky, které lze odpálit a získat tak devět infotronů…
A tohle všechno vytváří za prvé velmi barvité prostředí, za druhé ohromnou škálu rébusů a kombinací, kterými se musíte jako červená kulička Murphy prokousat a vyřešit je.
Výcvik pro prsty i mozek
Na první pohled by se zdálo, že největší výzva je v koordinaci pohybů a je fakt, že máloco tak procvičí ovládání šipek jako právě pořádná jízda v Supaplexu.
Mnohem větší výzvou jsou ale pozdější puzzle, které vás donutí zahrát si i na skladníka, když potřebujete jednotlivé prvky uspořádat tak, abyste se dostali do další sekce. Zde je třeba dávat pozor na každý pohyb, jinak si můžete omylem sníst podložku nebo odpálit těch několik infotronů, které chcete zachránit a pozřít.
Supaplex byl navržen jako klon Boulder Dashe, ale přišel s mnoha rozšířeními a novinkami. Navíc nejsou úrovně na čas, takže nad nimi můžete klidně uvažovat i desítky minut. Akorát Murphy vám za nějakou dobu usne a bude poklidně odfukovat až do dalšího posunutí.
Základní šablona:
- logická hra na hbitost prstů, postřeh a řešení puzzlů
Navíc:
- ohromná chytlavost prostředí i hudby
- množství překážek a výzev
Foto:InArcade
Nejnovější komentáře