Po delší pauze se k nám dostává pokračování Transformers opět pod taktovkou Michaela Baye. Můžeme zas čekat orgie explozí, smršť železa a zlatou dávku vtipu? Určitě. Na duo Spielberg-Bay se dá ve filmové megalomanii spolehnout. Transformers jsou od prvního dílu na první pohled fastfoodem amerického filmu, samozřejmě všichni víme, že se tím dá zalepit večerní program, ale kulturně se toho člověk nenají.
Stejné platí u Pomsty poražených - začíná zvučnou značkou Dreamworks a dál Bay předhazuje to nejefektnější z celého průmyslu LA. Druzí Transformers začínají rozkrýváním budoucích a minulých epoch lidstva a proklamováním těch obecných velepravd, které diváku napovídají, že dnes to bude epické a zase dost retro, nakonec se mluví o těch Transformers a blockbusteru - forem osmdesátek. V Pomstě poražených hlavní postava Sama Witwickyho nastupuje na univerzitu a otevírá se tak oblíbený prostor pro coming-of-age komedii. Vtípků je zezačátku nespočet a scénář ve svojí snaze postihnout i ty crazy polohy představuje třeba sjetou matku sušenkami s trávou, lehce oplzlé joky nadržených IT studentů a nevynecháme ani anime artový záběr pod minisukni studentské sexbomby, z pod které vyjede kovový deceptikonský ocas.
Všechno ale začne ještě u Sama na rodné hroudě, kde někde mezi čivavou ojíždějící buldoka a ztřeštěnými rodiči najde Sam ztracený úlomek z poslední bitvy Transformers. Úlomek okamžitě po objevení začne měnit všechno elektro po kuchyni v militantní roboty, snažící se o nejlepší polohu parodie gremlinů. Jejich řádění utne až Bumblebee, když je pošle k čertu i s půlkou domu.
Příběhová linie Sama se prolíná s Autoboty, kteří v zápalu správňáckovsti demolují společně s americkou armádou města po celém světě, což je bonusem i taková přehlídka dalších modelů Transformers a plejádou tvrdé akce, kde nechybí ty rychlé přestřihy, excelentní jízdy kamery a různé křížení s trajektoriemi objektů v záběru. Jestliže Bay proklamoval, že akce nebude tak chaotická, tak to není vidět na scénách v začátku, ty se navíc odehrávají v noci, což na přehledu nepřidá a jsou místa, kde už zase nevíte kdo momentálně pronásleduje koho, občas ani kdo je zrovna které auto.
Novinky jsou tady dvě, a to další Deceptikoni, kteří se umí poskládat třeba do pantera nebo dokonce lidského morfa. S touhle postavou si užijeme až kus terminátorské parodie. Transformers jsou přece jen lidštější než ty T-řady a Bayův film je hlavně komedie. U Autobotů se objeví duo Mudflap a Skids, kteří hrají na svojí straně komickou partii, tu ještě doplňuje zajatý wall-e Deceptikon, obvykle hláškující na sexylook Megan Fox.
Jedním z lákadel celých Transformers jsou souboje obřích robotů a nemusíme se bát, že nebudou pod rukou Indrustry Light & Magic dovedené k perfekcionismu. Interakce masy kovu s okolím je pravým kouzlem digitálního umění, až k detailům odlétávajících součástek při bojových scénách. Navíc tentokrát má člověk aspoň ve většině přehled o tom kdo vlastně koho mlátí. Je ale zřejmé, že Bayovi už nejde o tu funkci Transformerů, jakoby byl jejich potenciál vyčerpán, až na pár výjimek netěží z té hravosti skládání aut. Spíš než fantazii a úžas nám předvádí efekt a všednost. Pomsta poražených je o řád drsnější a svým vizuálním charakterem kráčí spíš cestou postapokalyptických filmů než dobrodružného eposu třeba ve stylu Hvězdných válek, taková poloha by Transformers svědčila určitě víc. Druhou polovinou už mají Transformers místy nádech až thrilleru.
Kolem poloviny filmu také vznikají asi největší trhliny ve spádu vyprávění. Občas moc vysvětlování kolem historie Transformers, vtipy kolikrát nefungují tak dobře, kus krajíce je už také dobře namazaný patosem a americkými vlajkami. Horší je už jen vědomí, že toho jsou dvě a půl hodiny a to nudnější víceméně teprve číhá v pasáži v Egyptě.
Věc se má tak, že Bay sice zvládá na plátně držet přehled v příběhu, ale ztrácí napětí a soustředění diváka. Bitvy nejsou tak napínavé, jak moc jsou bombastické. Co bylo vyčítáno čtvrtému Indiana Jonesovi se tady v akčních scénách zase opakuje. Zvlášť je to vidět na finálním souboji, kde už se zase ten Bayův styl utrhl ze řetězu, zavelel videoklip a mezi egyptskými ruinami všichni pobíhají jak při americkém fotbalu, nad tím létají stíhačky, taktické bombardéry a z moře se ostřeluje křižníky.
Zásadní je tady přístup diváka k samotnému filmu, v podstatě všechno co se tu objeví je recyklované z prvního dílu, včetně vyzývavých póz Megan Fox, včetně těch záporáků, Pomsta poražených má málo co nového nabídnout. Je potřeba si tedy říct, jestli chcete vidět pokračování Transformers nebo jen dobrý velkorozpočťák. V tom druhém případě bude lepší volbou pustit si znovu ty první Transformers než Pomstu poražených.
Pomsta poražených je přesně to, co se od Baye čekalo, že dotáhne do kin. Vizuální atrakce v první řadě (kořeněná IMAX efekty - u nás se neuvádí), která splňuje všechny klišé „dobrého blockbusteru“ - vtip, sexy přítelkyni, nahuštěnou a rychlou akci, dramatický děj, výpravnost.. Není takový problém stopáž 150minut, ale fakt, že Transformers v letošním filmu nejsou už tolik zajímavým zbožím a Bay nebyl schopný vylepit černé díry ve scénáři.
Naše hodnocení:
6
Trailery k filmu
5
Transformers: Pomsta poražených - Theatrical trailer
4
Transformers: Pomsta poražených - Promo trailer
5
Transformers: Pomsta poražených - Pirátský teaser
3
Transformers: Pomsta poražených - Super bowl spot
Další články:
Transformers 2: IMAX rekord
Soundtrack: Transformers: Pomsta poražených
Transformers 2: Japonská premiéra
Transformers 2: Nové fotky
Linkin Park - New Divide - Song exkluzivně pro Transformers 2
Transformers 2 - finální plakát
Transformers 2 - roboti, fotky
Nový plakát k Transformers 2
Další nové fotky k Transformers 2
První fotky z nových Transformerů
Vložil Michal Frýdl, 23. Červen 2009 - 15:27
Nejnovější komentáře