Došlo ve vašem okolí k tragédii, neštěstí nebo přepadení? Osoby, jež nepříjemné situace prodělaly, často procházejí traumatem. Potřebují léčbu a okolí by k nim mělo zaujmout specifický přístup, aby nedošlo k dalším neštěstím, k poškození psychiky, mozku, či dokonce k sebevraždě.
Tato v České republice unikátní publikace vyšla z pera tří autorek, a to Bc. Olgy Klepáčkové, Zuzany Krejčí a Mgr. Martiny Černé, Ph.D., ve spolupráci s Katedrou sociální práce při Vysoké škole polytechnické v Jihlavě. Kromě jiných zdrojů vycházely z mnoha amerických psychologických a psychoterapeutických studií v anglickém jazyce.
Jak autorky v Úvodu podotýkají, trauma se dotýká přímo i nepřímo každého z nás. Svět je plný zraněných, zlomených lidí, kteří se snaží vypořádat s následky neštěstí.
Tento přístup se vyvíjel v zahraničí v posledních 30 letech. V současnosti se uplatňuje v širokém spektru služeb od oblasti duševního zdraví a závislosti na návykových látkách, přes služby zaměřené na péči o děti a rodinu, až po školy a instituce, jež se soustředí na práci s pachateli trestných činů. Spolupracuje se s psychology, psychiatry i dalšími specialisty. Trauma může začít už v dětství šikanou či násilím v rodině. Častými oběťmi bývají ženy při domácím násilí, znásilnění či přepadení. Zvláštní formou traumatu je kolektivní trauma, které označuje řadu událostí, jež otřesou pocitem bezpečí většího množství lidí, mimo jiné přírodní katastrofy, útoky na studenty škol, požáry nebo dopravní nehody.
Původní studie vznikaly v Americe po traumatech veteránů vrátivších se z Vietnamu. V Evropě byly traumatům vystaveni lidé, kteří prodělali první a druhou světovou válku.
Základními principy pomoci je rozpoznání dopadu tragické události na vývoj jedince, pomoc klientovi k uzdravení, jeho spolupráce, vytvoření bezpečného i respektujícího prostředí, zdůraznění silných stránek klienta, minimalizace možné retraumatizace a pochopení pacienta v kontextu životních zkušeností i kulturního zázemí.
Pozornost je věnována příkladům trauma-informovaného přístupu v současné evropské praxi na Slovensku, v Řecku, Velké Británii či Francii.
Publikace se věnuje lidem s vážným duševním onemocněním, dospělým týraným v dětství, lidem bez domova, vážně nemocným dětem i osobám ve výkonu trestu.
Brožuru uzavírá kapitola Pohled a zkušenosti vybraných českých a zahraničních odborných pracovníků.
Autorky mapují různé skupiny traumatizovaných osob, avšak rovněž navrhují postupy, díky nimž se budou tito občané schopni začlenit do života. Závěry studie je možné uplatnit ve škole, v zaměstnání a mezilidských vztazích.
Cílem příručky je nabídnout studentům sociální práce a příbuzných oborů, odborným pracovníkům či ostatním zájemcům nový úhel pohledu na klienty i jejich potřeby.
Název: Trauma-informovaný přístup v sociální práci
Autoři: Bc. Olga Klepáčková, Zuzana Krejčí, Mgr. Martina Černá, Ph.D.
Vydavatelství: GRADA Publishing, a.s., pod značkou COSMOPOLIS
Formát: 150 × 200 mm
Počet stran: 131 stran
Datum vydání: 2020
ISBN: 978-80-271-1950-9 (ePub)
ISBN: 978-80-271-1949-3 (pdf)
ISBN: 978-80-271-1049-0 (print)
Hodnocení: 95 %
Nejnovější komentáře