Kritiky.cz > Filmy > Zajímavosti > Viveca Lindfors: Cesta od švédského snu k Hollywoodským úspěchům a dramatickým životním zvratům

Viveca Lindfors: Cesta od švédského snu k Hollywoodským úspěchům a dramatickým životním zvratům

Photo © Česká televize
Photo © Česká televize
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Vivecu Lindforsovou při­ved­la v roce 1946 spo­leč­nost Warner Brothers ze švéd­ské Uppsaly do Hollywoodu v nadě­ji, že se z ní sta­ne nová Greta Garbo nebo Ingrid Bergmanová.

Dnes je prav­dě­po­dob­ně nej­zná­měj­ší díky roli tety Bedelie v čás­ti „Den otců“ fil­mu „Creepshow“ (1982). Lindforsová požá­da­la reži­sé­ra George A. Romera, zda by moh­la impro­vi­zo­vat scé­nu u hrob­ky. Při natá­če­ní scé­ny pře­mýš­le­la o svém vzta­hu k vlast­ní­mu otci a o skry­tém hně­vu na své­ho býva­lé­ho man­že­la George Taboriho.

Ve fil­mu „Den otců“ otec tety Bedelie ožil poté, co na jeho hrob vyli­la whis­ky. V gael­šti­ně se slo­vo pro whis­ky pře­klá­dá jako „voda živo­ta“ a je to mož­ná naráž­ka na Jamese Joyce a jeho kni­hu „Finnegan’s Wake“. V kni­ze spad­ne sta­veb­ní děl­ník ze žeb­ří­ku a roz­bi­je si leb­ku, ale oži­je, když někdo na jeho mrt­vo­lu při smu­teč­ním obřa­du vyli­je whis­ky. Příběh „Finnegan’s Wake“ zase vychá­zí ze sta­ré dub­lin­ské pou­lič­ní bala­dy.

Při děsi­vé udá­los­ti ze sku­teč­né­ho živo­ta byla Lindforsová v roce 1990, když šla na newy­or­ské diva­del­ní před­sta­ve­ní, v němž vystu­po­va­la, napa­de­na a poře­zá­na v obli­če­ji. Poté, co jí ránu zaši­li, pokra­čo­va­la ve zkouš­ce.

Zdsroj: IMDb

Všechno nej­lep­ší, Viveco Lindforsová!


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup

Zdroj článku: Cinema Shorthand Society

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,49165 s | počet dotazů: 250 | paměť: 72206 KB. | 23.04.2024 - 13:53:26