Kritiky.cz > Recenze knih > Recenze komiksů > #2009: Psychologie: Komiksový úvod

#2009: Psychologie: Komiksový úvod

psychologie 1
psychologie 1
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...


Psychologie: Komiksový úvod (Psychology: The Comic Book Introduction)

Vydalo nakla­da­tel­ství Portál v bro­žo­va­né vaz­bě v roce 2018. Původně vyšlo jako „Psychology: The Comic Book Introduction“ v roce 2017. České vydá­ní má 232 stran a pro­dá­vá se v plné ceně za 399 Kč.

Scénář: Danny Oppenheimer

Kresba: Grady Klein

„Psychologie: Komiksový úvod“. Co se asi pod tím­to názvem může skrý­vat? Jasně, ta odpo­věď je jed­no­du­chá, bude se pod tím skrý­vat přes­ně to, co název nabí­zí - dosta­ne­te úvod do psy­cho­lo­gie v komik­so­vém podo­bě. Je tře­ba si uvě­do­mit, že to bude ale sku­teč­ně jen úvod. Ale otáz­kou - vzhle­dem k názvu - je spíš to, zda bude podob­ný druh lite­ra­tu­ry sku­teč­ně zají­ma­vý i pro čte­ná­ře. Přece jen to vypa­dá, že v pří­pa­dě této kni­hy se bude jed­nat o čte­ní, kte­ré nebu­de pro kaž­dé­ho, o čte­ní, kte­ré by moh­lo být cel­kem nároč­né a tře­ba by tolik ani čte­ná­řům neda­lo. Jenže to by se tako­vé kni­hy nesmě­la cho­pit dvo­ji­ce cel­kem schop­ných auto­rů. Danny Oppenheimer je pod­le vše­ho psy­cho­log, o jehož kva­li­tách se ale jinak než pro­střed­nic­tvím komik­su „Psychologie: Komiksový úvod“ pře­svěd­čit nemů­že­me, tedy niko­li v češ­ti­ně. A pokud se kres­lí­ře Gradyho Kleina týká... no, vlast­ně je to taky jeho čes­ká pre­mi­é­ra. Ale pod­le vše­ho se nejed­ná o neschop­né tvůr­ce, což je dob­ře, jinak by kni­ha nedá­va­la smy­sl. A že zrov­na tohle smy­sl dávat musí.

Danny Oppenheimer a Grady Klein se roz­hod­li, že budou čte­ná­řům pre­zen­to­vat psy­cho­lo­gii for­mou, kte­rá bude pocho­pi­tel­ná a - jak se dalo cel­kem oče­ká­vat - bude i zábav­ná. Struktura kni­hy pak vznik­la vlast­ně cel­kem jed­no­du­še. Skoro by se chtě­lo říct, že Danny Oppenheimer napsal teo­re­tic­ký text, kte­rý Grady Klein ilu­stro­val. Ale tak jed­no­du­ché to sku­teč­ně není. Tady byla zásad­ní spo­lu­prá­ce i při kresbě, aby bylo vše, co je řeče­no slo­vy, dosta­teč­ně pocho­pi­tel­né. A tak komik­so­vá for­ma fun­gu­je jako nástroj, kte­rý usnad­ňu­je pocho­pe­ní infor­ma­cí, jež se mohou na prv­ní pohled zdát kom­pli­ko­va­ný­mi. A t je dob­ře přes­ně tohle komiks potře­bo­val, aby byl pocho­pi­tel­ný a aby něco při­ne­sl i čte­ná­řům, kte­ří jsou psy­cho­lo­gií cel­kem nepo­lí­be­ní a nikdy se jí na vědec­ké úrov­ni neza­bý­va­li.

Jasně, sem tam se sta­ne, že tvůr­ci sklouz­nou k tomu, že do ilu­stra­ce sku­teč­ně jen vlo­ží vtí­pek, o nic jiné­ho nejde, jen tako­vé mrk­nu­tí na čte­ná­ře, ale jin­dy je ten vtip pre­zen­to­ván tak, aby pomohl pocho­pe­ní lát­ky, jež není úpl­ně jed­no­du­chá, ale díky komik­so­vé­mu zpra­co­vá­ní se zdá na pocho­pe­ní snaz­ší. Ale je to dáno i tím, že se nás Danny Oppenheimer nesna­ží zahl­tit fak­ty a úda­ji, oprav­du se jen sna­ží o to, abychom moh­li nahléd­nout do pro­ble­ma­ti­ky psy­cho­lo­gie, do základ­ní­ho pocho­pe­ní toho, jak vlast­ně naše mysl fun­gu­je. A to se mu daří. Činí tak ve dva­nác­ti kapi­to­lách (plus úvod a závěr), kte­ré se zabý­va­jí lid­skou psy­chi­kou od vní­má­ní a pozo­ro­vá­ní přes paměť až po ste­re­o­ty­py, kte­ré si vytvá­ří­me a kte­ré jsou pro­ble­ma­tic­ké ve chví­li, kdy se jed­ná o ste­re­o­ty­py nega­tiv­ní. V závě­ru si uvě­do­mí­te, jak nám psy­cho­lo­gie sku­teč­ně dove­de pomoct nejen pocho­pit, proč mys­lí­me, jak mys­lí­me, ale i proč je lid­stvo v tako­vých srač­kách. Přitom si ani neu­vě­do­mí­te, jak jed­no­du­ché tako­vé pocho­pe­ní je, dokud vám to někdo neřek­ne.

Kniha „Psychologie: Komiksový úvod“ se roz­hod­ně dá dopo­ru­čit jako úvod do psy­cho­lo­gie, do pocho­pe­ní toho, jak naše psy­chi­ka fun­gu­je a pře­de­vším, jak fun­gu­je­me sami. Když si kni­hu „Psychologie: Komiksový úvod“ pře­čte­te, ani omy­lem se nesta­ne­te psy­cho­lo­gem, ale něja­ké to základ­ní pozná­ní, kte­ré má vědec­ké pod­kla­dy, dosta­ne­te. A to je dob­ře. Hlavně pro­to, že je to podá­no for­mou, kte­rá člo­vě­ka nebu­de nudit, neu­ra­zí ho. Samozřejmě, je jas­né, že se tímhle způ­so­bem nedá jít moc do hloub­ky, ale to ani není cíl kni­hy. Jako kaž­dá úvod­ní kapi­to­la k něče­mu, ani ona nemů­že zasa­ho­vat pří­liš do hloub­ky, a tak se spo­ko­jí­me s tím, že je to jen ote­vře­ní něja­ké­ho mno­hem kom­plex­něj­ší­ho téma­tu. Jen je tro­chu ško­da, že si čes­ké vydá­ní neza­slou­ži­lo lep­ší prá­ci s někte­rý­mi obra­zo­vý­mi a tex­to­vý­mi část­mi, kdy zde zůstá­vá ang­lič­ti­na, pro­to­že bylo jed­no­duš­ší na ní vysvět­lit pro­blém, než to pře­lo­žit do všem sro­zu­mi­tel­né češ­ti­ny. Tohle mi při­šlo tro­chu zvlášt­ní.

Knihu „Psychologie: Komiksový úvod“ zakou­pí­te na strán­kách nakla­da­tel­ství Portál.



Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,42923 s | počet dotazů: 251 | paměť: 62460 KB. | 27.11.2024 - 07:20:16