Kritiky.cz > Recenze knih > Recenze komiksů > #DP206: Batman: One Bad Day - The Riddler

#DP206: Batman: One Bad Day - The Riddler

batman20one20bad20day20the20riddler
batman20one20bad20day20the20riddler
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Autorem článku je Daniel Palička


Poznámka na úvod: Recenze byla sepsána ještě před českým vydáním svazku Batman - Špatný den: Penguin / Riddler. Proto předem zdůrazňuji, že v textu se nijak nevěnuji penguinovskému příběhu od Johna Ridleyho a zaobírám se pouze samostatné povídce s Riddlerem, kterou napsal Tom King. Děkuji za pochopení. Přeji příjemnou četbu!


Tom King patří ke špičce současného superhrdinského mainstreamu. Člověk, jenž primárně tvoří u veleúspěšného vydavatelství DC Comics, v průběhu své bohaté tvůrčí kariéry napsal nespočet superhrdinských titulů. Kromě pravidelně vycházejícího Batmana, který původně odstartoval během iniciativy Rebirth (česky Znovuzrození hrdinů DC), se rovněž chopil několika uzavřených minisérií, v nichž dnes již klasické, dávno zaběhnuté postavy pojal dost specificky a netradičně. Tituly jako Mister Miracle, Swamp Thing Winter Special, Supergirl: Woman of Tomorrow, Strange Adventures, Rorschach a mnoho dalších plně dokazují, že když King dostane volnou ruku, umí dělat divy. Nyní se chopil další zajímavé postavy, vysoce inteligentního záporáka Edwarda Nigmy alias Riddlera, jemuž se rozhodl dát prostor v jednohubce Batman: One Bad Day - The Riddler, vydané v rámci série uzavřených záporáckých povídek One Bad Day.

Riddler (počeštěle Hádankář) patřil z bohaté plejády batmanovských zlosynů k mým oblíbencům, nikdy totiž nešlo o nekontrolovatelného maniaka nebo o nemyslící horu svalů. Nygma se od ostatních záporáků silně odlišoval, protože pomocí vychytralosti a intelektu mnohdy dokázal to, co by se jiným mohlo jenom zdát. Jde možná o blázna (podobně jako v případě jiných gothamských zločinců), ale nelze mu upřít jistou dávku osobitosti, která z něj tak moc číší. Přesně proto jsem se na sešit Batman: One Bad Day - The Riddler tak moc těšil, tím tuplem, když se jej chopil kreativní tým složený z mých dvou velkých oblíbenců - scenáristou Tomem Kingem, jehož komiksy přímo zbožňuji, a kreslířem Mitchem Geradsem, který mi již několikrát dokázal, že má výtvarný talent v krvi. Po dočtení mohu konstatovat jediné - nelituji ani jedné minuty! 

Batman: One Bad Day - The Riddler nevsází na bombastickou, akčně napěchovanou zápletku. Příběh se celou dobu drží pevně při zemi, díky čemuž lépe vynikne postupně budovaná temná atmosféra a vzájemné interakce mezi hlavními protagonisty - zejména Batmanem a komisařem Gordonem - jsou o to intenzivnější. Dialogy působí uvěřitelně a lidsky, byť z objektivního hlediska musím říci, že některé konverzace nejsou zdaleka tak záživné a čtivé, jak by mohly být. Každá z postav má prostor zazářit, čtenář si k nim tedy může vytvořit lepší citové pouto a má důvod jim fandit. Například komisař Gordon se ocitne hned v několika napjatých situacích, kdy musí jít do přímé konfrontace s Edwardem Nygmou (jmenovitě uvedu pasáž, kdy Gordon vyslýchá Riddlera a snaží se z něj vydolovat informace, které potřebuje pro úspěšné rozklíčování případu). To samé platí o Batmanovi, kterého neuvidíte jen v ikonickém netopýřím kostýmu, ale také v civilním hávu. 

Samozřejmě nesmím opomenout ústředního záporáka, jenž si hodně scén krade jen pro sebe. Mně osobně se Kingovo svébytné pojetí Riddlera dosti zamlouvalo. V jeho podání sice působí jako zlotřilý, a přitom vychytralý neřád, jenž dovede snadno přechytračit své soupeře, v jeho nitru však můžeme spatřit nadaného jedince, který se však vlivem různých okolností změnil k nepoznání. Čtenář se dokonce podívá zpátky do minulosti a nahlédne do zlomových momentů Nygmova mládí, jež zanechaly výrazné dopady na jeho psychice. A nechybí ani nádherné momenty, kdy se naplno projeví Riddlerova mistrná inteligence a schopnost chytře vyváznout z prekérních situací. 

S komiksem jde v ruku ruce také výtvarná stránka. Jak jsem již naznačil, styl Mitche Geradse přímo zbožňuji a v recenzovaném komiksu mi ukázal, proč jde o skvělého výtvarníka. Syté barvy se přímo nádherně hodí k atmosféře celého sešitu a výborně doplňují jednotlivé scenérie. Dominuje tmavá zelená (typicky riddlerovská barva), která je použita pro scény ze současnosti, v retrospektivních pasáží se ovšem vsadilo na světle oranžovou, čímž vzniká příjemný kontrast. Rovněž musím vyzdvihnout úžasné panelování, především jsem ocenil hravé využití klasického stylu 3x3. 

Patříte-li mezi fanoušky Batmana nebo Riddlera a potrpíte si na kvalitní záporácké příběhy, rozhodně byste neměli sešit Batman: One Bad Day - The Riddler jen tak minout. Jde o kvalitní, občas explicitní psychologickou sondu do hlubin jednoho z nejkomplexnějších batmanovských zlosynů, která se občas nebojí jít až na dřeň. Postavy mají výborný vývoj, zápletka má zajímavé směřování a kresba je na špičkové úrovni. Nemám co dodat! King opět nezklamal a budu bedlivě vyhlížet další projekt, kterého se brzy zhostí. 

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 10,21662 s | počet dotazů: 8203 | paměť: 75531 KB. | 14.07.2024 - 13:45:54