Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Alita: Bojový Anděl (Alita: Battle Angel) – Recenze – 70%

Alita: Bojový Anděl (Alita: Battle Angel) – Recenze – 70%

AlitaBojovC3BDAndC49Blrecenzefilmu
AlitaBojovC3BDAndC49Blrecenzefilmu
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...
Polovina 26. sto­le­tí, Země. Doktor a kyber­ne­tic­ký inže­nýr Ido (Christoph Waltz) hle­dá na sklád­ce náhrad­ní díly pro své paci­en­ty, když v tom nalez­ne žen­ské tor­zo kybor­ga (lid­ský mozek, vše ostat­ní robo­tic­ké) a roz­hod­ne se jej opra­vit. Výsledkem jeho prá­ce je robo­tic­ká Alita, dospí­va­jí­cí dív­ka se ztrá­tou pamě­ti, kte­rá zaujme roli Idovy dce­ry. Po něko­li­ka dnech však začne být jas­né, že Alitina minu­lost je spo­je­na s bojo­vým výcvi­kem, jenž z ní kdy­si udě­lal výkon­ný a nebez­peč­ný stroj na zabí­je­ní.
Alita: Bojový Anděl (Alita: Battle Angel) – Recenze
Zdroj fotek: cinemart.cz

Film Alita: Bojový Anděl, nato­če­ný pod­le japon­ské­ho komik­su, měl původ­ně reží­ro­vat James Cameron (Titanic, Avatar), ten však dal nako­nec po letech pří­prav před­nost čím dál tím zdlou­ha­věj­ší prá­ci na pokra­čo­vá­ních Avatara, ustou­pil do pozi­ce pro­du­cen­ta a reži­sér­skou šta­fe­tu pře­dal Robertu Rodriguezovi (Desperado, Sin City), kte­rý dál pra­co­val na Cameronově scé­ná­ři spo­lu se sce­nárist­kou Laetou Kalogridis (Prokletý ost­rov, Noční hlíd­ka).
Zásadní infor­ma­ce spo­čí­vá v tom, že hlav­ní hrdin­ka Alita je celá kom­plet­ně digi­tál­ní – její tělo bylo vytvo­ře­né v počí­ta­či a byl mu vtisk­nut vir­tu­ál­ně zazna­me­na­ný herec­ký výkon reál­né hereč­ky. Stejnou meto­dou sice vzni­kal tře­ba i Glum v Pánovi prs­te­nů, mimo­zem­ská rasa Na´vi v Avatarovi, drak Šmak v Hobitovi a spous­ta dal­ších, Alita je však prv­ní posta­vou toho­to typu, kte­rá je obda­ře­na lid­ským foto­re­a­lis­tic­kým obli­če­jem, jehož jedi­nou čás­tí, kte­rá je záměr­ně tro­chu sty­li­zo­va­ná, jsou oční bul­vy, zhru­ba dva­krát vět­ší opro­ti nor­má­lu. Z tech­nic­ké­ho hle­dis­ka je to doce­la revo­lu­ce.
Ve fil­mu se kro­mě toho vysky­tu­je ješ­tě něko­lik dal­ších, kom­plet­ně digi­tál­ních postav, pro­stře­dí a objek­tů, nic z toho na sebe ale nestr­há­vá pozor­nost tolik jako titul­ní Alita, kte­rá si ve sním­ku pro­jde vel­kou spous­tou růz­ných emo­cí od nad­še­ní a zami­lo­va­nos­ti po ubre­če­ný smu­tek a vztek, při­čemž je zají­ma­vé a svým způ­so­bem i str­hu­jí­cí to sle­do­vat a záro­veň zkou­mat, nako­lik to emo­ci­o­nál­ně fun­gu­je pod­le před­po­kla­dů, a kdy to i přes nej­lep­ší dostup­nou digi­tál­ní tech­no­lo­gii pořád půso­bí pří­liš umě­le a počí­ta­čo­vě (zatím to vypa­dá, že čím extrém­něj­ší emo­ci­o­nál­ní pro­jev, tím men­ší věro­hod­nost).
Alita: Bojový Anděl (Alita: Battle Angel) – Recenze

Další pozo­ru­hod­nou sku­teč­nos­tí je to, že děj fil­mu se sice ode­hrá­vá v jakési post-apokalyptické budouc­nos­ti, ovšem aniž by tato byla na začát­ku jak­ko­li před­sta­ve­na. U fil­mů podob­né­ho typu v úvo­du obvykle zazní hlas vypra­vě­če, jenž divá­ky do fan­task­ní­ho futu­ris­tic­ké­ho svě­ta a jeho pra­vi­del zasvě­tí, nicmé­ně tady nic tako­vé­ho není, a tudíž záko­ni­tos­ti pro­stře­dí, do nějž se Alita zno­vuzro­di­la, postup­ně obje­vu­je­me až spo­lu s ní. V důsled­ku toho je řada postav (zejmé­na dok­tor Ido, ale zpo­čát­ku i mla­dý motor­kář Hugo, do nějž se Alita oka­mži­tě zakou­ká) nuce­na zaujmout pozi­ci vysvět­lu­jí­cích prů­vod­ců, kte­ří hrdin­ku (a záro­veň divá­ky) pro­vá­zí po oko­lí a sezna­mu­jí ji s jeho zvyk­lost­mi.
Postupně se tedy dozví­dá­me, že někdy po roce 2200 došlo ke stře­tu Země s mimo­zemš­ťa­ny, kte­rý lid­stvo vyhrá­lo a útoč­ní­ky zahna­lo (a moc toho po mimo­zemš­ťa­nech nezby­lo). Zdevastovaná spo­leč­nost se násled­ně oddě­li­la na spo­di­nu žijí­cí na povrchu (oby­čej­ní lidé) a sme­tán­ku obý­va­jí­cí levi­tu­jí­cí vzduš­ná vel­ko­měs­ta (pri­vi­le­go­va­ná vyš­ší tří­da), při­čemž svět dole svým prů­mys­lem a země­děl­stvím záso­bu­je i ty naho­ře. Alita i ostat­ní při­tom žijí ve měs­tě, nad nímž se vzná­ší posled­ní vzduš­né vel­ko­měs­to své­ho dru­hu. Zločince už neho­ní poli­cie, nýbrž lov­ci odměn, jimiž se může stát kdo­ko­li. A všich­ni lidé jsou posed­lí nebez­peč­ným spor­tem zva­ným Rollerball, jenž vypa­dá jako rag­by kří­že­né s rych­lo­brus­le­ním, v němž je povo­le­no zabí­jet sou­pe­ře (a nápad­ně to při­po­mí­ná stej­no­jmen­ný sport z fil­mu Rollerball z roku 1975 a z jeho o sedm­a­dva­cet let mlad­ší pře­dě­láv­ky).
Alita: Bojový Anděl (Alita: Battle Angel) – Recenze

Ve fil­mu se toho násled­ně děje tolik, že to půso­bí jako směs dvou až tří fil­mů dohro­ma­dy, což v kom­bi­na­ci s pozvol­ným před­sta­vo­vá­ním svě­ta a postav v něm žijí­cích, kdy je zmí­ně­no vždy jen to nej­nut­něj­ší k pocho­pe­ní záplet­ky, nut­ně vede k tomu, že vzni­ká vel­ká spous­ta nesrov­na­los­tí, nejas­nos­tí, logic­kých mezer a otá­zek, na něž se odpo­vě­dí nedo­čká­te. Proč Hugo tak tou­ží po živo­tě v obla­cích (jak to v tom vzduš­ném měs­tě vypa­dá, se ve fil­mu neu­ka­zu­je), když život na povrchu vůbec není špat­ný? Jak mohou v Rollerballu vůbec vzni­kat šam­pi­o­ni, když ty nej­lep­ší hrá­če uná­ší a roze­bí­rá na kusy zlá mafie? Proč se někdo sna­ží v jed­nu chví­li zabít Alitu tak kom­pli­ko­va­ným způ­so­bem, když by sta­či­lo vypsat na ni zaty­kač (a zabi­li by ji lov­ci odměn)?
Tomu, jest­li jed­not­li­vé aspek­ty děje dáva­jí smy­sl a nako­lik do sebe zapa­da­jí jed­not­li­vé pří­bě­ho­vé linie, se tvůr­ci fil­mu věno­va­li s nejmen­ší důle­ži­tos­tí a nejmé­ně důklad­ně a zjev­ně jim úpl­ně sta­či­lo, že to dává smy­sl a drží pohro­ma­dě „tak nějak zhru­ba“ (nebo to tak při­nejmen­ším půso­bí). Včetně mění­cích se moti­va­cí postav (ty ved­lej­ší mají tak málo pro­sto­ru, že u nich dá prá­ci dete­ko­vat ale­spoň náznak hloub­ky), důvo­dů, kte­ré je k těm změ­nám moti­va­cí vedou a mno­hých témat od otcovsko-dcerovského vzta­hu, přes otáz­ky týka­jí­cí se hra­ni­ce mezi člo­vě­kem a stro­jem, až po vylo­že­ně jalo­vou roman­tic­kou záplet­ku mezi Alitou a Hugem, kte­ré jsou všech­ny rea­li­zo­vá­ny vel­mi naiv­ně, banál­ně a na úkor toho, že se toho musí ve fil­mu během dvou hodin odvy­prá­vět co nej­víc a pokud mož­no co nej­víc nahuš­tě­ně.
Alita: Bojový Anděl (Alita: Battle Angel) – Recenze

Podstatně více úsi­lí bylo opro­ti tomu vyna­lo­že­no při prá­ci na vizu­ál­ní a tri­ko­vé strán­ce fil­mu, kte­rá je fan­tas­tic­ká a v urči­tých ohle­dech i pokro­ko­vá. Při tom množ­ství postav, zápo­rá­ků, akcí, moti­vů a pod­ně­tů je sko­ro s podi­vem, že to všech­no Robert Rodriguez zvlá­dl uko­čí­ro­vat s až pře­kva­pi­vou pře­hled­nos­tí, sou­stře­dě­nos­tí a sro­zu­mi­tel­nos­tí. Na akč­ní scé­ny, pro­špi­ko­va­né efekt­ní, peč­li­vou a nápa­di­tou cho­re­o­gra­fií, je radost pohle­dět, uhran­či­vý je i design a výtvar­né zpra­co­vá­ní leckterých pro­stře­dí a pře­de­vším pak těch postav, kte­ré mají více čás­tí těla robo­tic­kých než lid­ských. Pořád se něco děje a roz­hod­ně to je dob­rá a spek­ta­ku­lár­ní zába­va, ako­rát je potře­ba při­jmout svět ve fil­mu i s jeho záko­ni­tost­mi a spo­lu se vze­zře­ním hlav­ní hrdin­ky bez tou­hy se v tom jak­ko­li obšír­ně­ji vrtat a ana­ly­zo­vat to.
Alita: Bojový Anděl je roz­hod­ně nej­vel­ko­le­pěj­ší a nej­mo­hut­něj­ší film Roberta Rodrigueze, u nějž se naštěs­tí netře­ba obá­vat, že by někdy sklou­zl do žán­ru ultra-béčkové sláta­ni­ny (Machete, Machete zabí­jí), nebo vzhle­dem k tomu, že je mlá­de­ži pří­stup­ný, do něja­ké dětin­ské bizar­ní břeč­ky (série Spy Kids, Prckové). Maximálně je pár­krát nechtě­ně směš­ný svou mís­ty pře­hna­nou sna­hou být co nej­sty­lo­věj­ší a nej­e­fekt­něj­ší, což je ve scé­nách, kdy např. hlav­ní hrdin­ka uro­ní slzu a před dopa­dem na zem ji roz­sek­ne mečem ved­ví, už nato­lik přes čáru, že je to vylo­že­ně kon­tra­pro­duk­tiv­ní. Ze vše­ho nej­víc (i díky své roman­tic­ké linii) nako­nec Alitapři­po­mí­ná dal­ší z fil­mů nato­če­ných pod­le něja­ké­ho young-adult sci-fi/fantasy romá­nu, ako­rát je dějo­vě napě­cho­va­něj­ší, oso­bi­těj­ší, japon­sky uje­tá, zruč­ně nato­če­ná a opře­ná o poměr­ně solid­ní komik­so­vou před­lo­hu.



Podívejte se na hodnocení Alita: Bojový Anděl na Kinoboxu.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • Osamělý svobodný muž – 311. října 2018 Osamělý svobodný muž – 3 Posted in Komiks
  • Dark Summer (2015)19. dubna 2020 Dark Summer (2015) Špehování spolužaček se nevyplácí! Zvláště když kvůli vám spáchá sebevraždu a posléze vás začne pronásledovat její duch… Mladík Daniel se nabourá do profilu své […] Posted in Horory
  • Ghoulies III: Ghoulies Go to College (1991)30. ledna 2016 Ghoulies III: Ghoulies Go to College (1991) I pekelná stvoření dokáží vymyslet řadu kanadských žertíků. Některé z nich však můžou i hodně bolet! Na jedné z amerických univerzit právě probíhá nechvalně proslulý týden […] Posted in Horory
  • Battlerite4. prosince 2016 Battlerite Hra je na víkend zdarma na Steamu. https://youtu.be/iiGUmJW1DCo Posted in Novinky ze světa her
  • Hack! (2007)2. listopadu 2012 Hack! (2007) Skupina studentů se stane terčem dvou bláznů, kteří si chtějí natočit svůj vlastní hororový film. Skupina studentů pod vedením svého učitele vyráží studovat do přírody na jeden z […] Posted in Horory
  • Seriálové novinky 2021: Díl II., Sci-fi24. ledna 2023 Seriálové novinky 2021: Díl II., Sci-fi Rok 2021 byl na sci-fi žánr celkem bohatý. Tady jsou některé zajímavé novinky, které nám nadělil. Podívejte se na seznam méně známých titulů, které by vám neměly uniknout. A pokud si […] Posted in Zajímavosti
  • Už 15. Dubna začíná na Finále Plzeň přehlídka nejlepších filmu z Čech a Slovenska5. dubna 2016 Už 15. Dubna začíná na Finále Plzeň přehlídka nejlepších filmu z Čech a Slovenska 29. ročník filmového festivalu Finále Plzeň zahájí 15. dubna programem v  Měšťanské besedě a v  DEPO2015. Týdenní přehlídka toho nejlepšího, co se nejen v  Čechách a na Slovensku natočilo […] Posted in Festivaly
  • White Noise (2005)18. srpna 2016 White Noise (2005)  Komunikovat s mrtvými sebou přináší spoustu nebezpečí...Ne všichni na „druhé straně“ mají dobré úmysly! Architekt Jonathan žije se svou ženou úspěšnou […] Posted in Horory
  • Cesta na sever - Co když máme štěstí, které hledáme přímo na očích?30. srpna 2019 Cesta na sever - Co když máme štěstí, které hledáme přímo na očích? Máte rádi cestování? Chcete se podívat do Skandinávie? Milujete romány Virginie Grimaldiové? Tak je tento román určen právě vám. Nastupte do karavanu společně s Annou a jejími dcerami. […] Posted in Recenze knih
  • Uma to onna to inu (1990)24. prosince 2019 Uma to onna to inu (1990) Kontroverzní snímek, v němž znásilnění mužem, psem či koňem není žádné TABU…! Na pobřeží žije podivný pár středního věku společně se svými dvěma pomocníky, psem a […] Posted in Horory
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,55534 s | počet dotazů: 253 | paměť: 62709 KB. | 08.12.2024 - 03:45:28