Nový film Hurvínek a kouzelné muzeum vznikal více než sedm let. Nyní se práce chýlí ke konci a příběh legendárních postaviček dostal zcela novou, moderní podobu. Snímek vznikal pod vedením producenta a hlavního režiséra Martina Kotíka a pracoval na něm tým špičkových scenáristů, výtvarníků a animátorů z různých evropských zemí. Autorem příběhu a členem režijního týmu je Jesper Møller, mimo jiné režisér filmu Asterix a Vikingové. Do českých kin vstoupí filmu Hurvínek a kouzelné muzeum 31.srpna 2017. Nyní se představuje prostřednictvím první ukázky :
Na počátku celého projektu byla myšlenka vytvořit původní, napínavý a dobrodružný český snímek, který by dokázal pobavit dětské publikum školního věku, a zároveň dospělé diváky vrátil k hrdinům, které si v dětství oblíbili.
„Spejbl a Hurvínek jsou součástí životů mnoha generací dětí, řada z těch, kteří na jejich příbězích vyrostli, jsou již dnes ve věku, kdy sami mají vnoučata. Příběhy S+H, ať v divadle nebo v televizních seriálech, byly doposud vyprávěny tradiční formou – tedy jako loutkové filmy. Formální postupy a technologie se posunuly ohromně dopředu, ale to, co zůstává je příběh a hrdina, s nímž se může dětský divák ztotožnit. Hurvínek byl od počátku tímto typem kluka – rošťák s dobrým srdcem, který provádí lotroviny, neposlouchá ´taťuldu´, ale nakonec si vždycky uvědomí, co je správné. Je to kluk, se kterým chcete kamarádit. A to byl ideální výchozí bod pro projekt, který českým divákům přinese prodloužení tradice ve spojení s moderními technologiemi a zároveň bude srozumitelný i pro mezinárodní publikum, které tu naši zkušenost nemá, “ říká Martin Kotík.
Filmový příběh Hurvínek a kouzelné muzeum nabízí zcela nové, původní dobrodružství. Pan Spejbl pracuje jako hlídač Muzea loutek, kterému však hrozí zbourání. Hurvínek zase jednou neposlouchá a podaří se mu proniknout do uzavřených prostor muzea, kde objeví svět, skrytý před zraky návštěvníků. A právě v podzemí je ukryto nejen tajemství kouzelného muzea, ale i klíč k jeho záchraně. Hurvínka čeká největší dobrodružství v životě, při němž musí prokázat chytrost, šikovnost, odvahu a smysl pro přátelství, aby zachránil ´taťuldu´, ale i kouzelné muzeum a celé město z nadvlády zločinného Pána loutek.
Vývoj příběhu, příprava a samotné výtvarné a animační práce trvaly sedm let. Několikrát se tvůrci vrátili na samý začátek, než našli optimální podobu příběhu a jeho vyprávění. Na filmu se koprodukčně podílejí společnosti z Česka, Belgie a Ruska, přičemž film vznikal v animačních studiích také v dalších evropských zemích, jako je Německo nebo Dánsko. Při vzniku filmu byly využity nejmodernější technologické postupy, snímek je natočen ve 3D a tvůrci věří, že je schopen obstát v konkurenci zahraniční animované produkce a přitom neztratí poetiku a humor, založený na věčném špičkování táty se synem.
„Klíčové pro vývoj celého projektu bylo, aby se s ním od počátku ztotožnili ti, kteří jsou pokračovateli legendární tradice v dnešním Divadle Spejbla a Hurvínka. Bez jejich podpory bychom si nedokázali film představit,“ vysvětluje Martin Kotík.
Ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová se ale rozhodla, že se její chráněnci na nové dobrodružství vydají. „Když jsem byla před více než sedmi roky oslovena s nabídkou dát souhlas k natočení celovečerního animovaného filmu se Spejblem, Hurvínkem, Žerykem, Máničkou a její bábinkou Kateřinou, zvažovala jsem, zda podstoupit riziko, kterým bylo převést poetiku těchto divadelních kultovních postav do filmové podoby, kde je nutná úprava jejich podoby, posun pohybové škály, kterou animace vyžaduje a při zachování jejich charakteru přistoupit na akční způsob vyprávění filmového příběhu,“ vzpomíná Helena Štáchová.
„Přijala jsem toto dobrodružství z více důvodů. Předně díky filmu se významně zpopularizuje Divadlo S+H a s touto loutkovou rodinkou se seznámí diváci nejen u nás, ale i tam v zahraničí, kde tyto ryze české loutky ještě neznají. A dále - tradice je pamětí doby, na kterou je třeba navazovat, a ne v ní ustrnout. Naše loutky vděčí za svoji oblibu u mnoha generací především tomu, že forma i obsah vyprávění se měnily spolu s časem, při zachování toho podstatného –charakterů, svébytné poetiky a jejich nadčasového humoru. Chci věřit, že diváci přijmou jistý posun ve formě vyprávění, kterou si animovaný film vyžádal,“ přeje si ředitelka Divadla S+H Helena Štáchová.
Přímé spojení s tradicí dokládá i to, že obě hlavní postavy filmu Hurvínek a kouzelné muzeum namluví Martin Klásek, dnes umělecký šéf Divadla S+H, který interpretaci loutek převzal po legendárním Miloši Kirschnerovi. „Velmi také pomohlo, že se na tvorbě příběhu podílel scenárista Miki Kirschner, syn Miloše Kirschnera a paní Štáchové, který byl pro nás všechny zárukou udržení správného kurzu při práci s charaktery,“ doplňuje Martin Kotík.
Nyní čekají film Hurvínek a kouzelné muzeum finální postprodukční práce, dokončuje se dabing a nahrávání hudby a písniček.
Film bude mít premiéru 31.srpna 2017 a do našich kin ho uvede distribuční společnost CinemArt.
Nejnovější komentáře