Kritiky.cz > Speciály > Hobit: Neočekávaná cesta

Hobit: Neočekávaná cesta

Photo © New Line Cinema, Metro-Goldwyn-Mayer, Warner Bros. Pictures
Photo © New Line Cinema, Metro-Goldwyn-Mayer, Warner Bros. Pictures
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Hobit: Neočekávaná cesta je dobrodružný film z roku 2012, který natočil Peter Jackson podle scénáře Fran Walshové, Philippy Boyensové, Jacksona a Guillerma del Tora na motivy románu Hobit J. R. R. Tolkiena z roku 1937. Jedná se o první díl trilogie Hobit, který působí jako prequel k Jacksonově trilogii Pán prstenů.

Příběh se odehrává ve Středozemi šedesát let před hlavními událostmi Pána prstenů a části filmu jsou adaptovány z dodatků k Tolkienovu Návratu krále. Neočekávaná cesta vypráví příběh Bilba Pytlíka (Martin Freeman), který se nechá přesvědčit čarodějem Gandalfem (Ian McKellen), aby doprovázel třináct trpaslíků vedených Thorinem Oakenshieldem (Richard Armitage) na výpravě za znovuzískáním Osamělé hory od draka Šmaka. V hereckém ansámblu dále hrají Ken Stott, Cate Blanchett, Ian Holm, Christopher Lee, Hugo Weaving, James Nesbitt, Elijah Wood a Andy Serkis a objeví se i Sylvester McCoy, Barry Humphries a Manu Bennett.

Neočekávaná cesta měla premiéru 28. listopadu 2012 ve Wellingtonu, do kin ji pak 12. prosince na Novém Zélandu a 14. prosince ve Spojených státech uvedla společnost Warner Bros. Pictures. Stalo se tak téměř devět let po uvedení Pána prstenů: Návrat krále. Film získal smíšené hodnocení kritiků a v pokladnách kin vydělal přes 1,017 miliardy dolarů, což z něj učinilo čtvrtý nejvýdělečnější film roku 2012. Film získal řadu ocenění; na 86. ročníku udílení Oscarů byl nominován na nejlepší výpravu, nejlepší make-up a účes a nejlepší vizuální efekty.

V roce 2013 následovalo dvě pokračování, a to Šmakova dračí poušť a v roce 2014 Bitva pěti armád.

Děj

Blíží se jeho 111. narozeniny a hobit Bilbo Pytlík začíná pro svého synovce Froda sepisovat celý příběh svého dobrodružství před 60 lety.

Dlouho před Bilbovým zapojením přinesl trpasličí král Thrór svému rodu pod Osamělou horou éru prosperity až do příchodu draka Šmaka. Šmak zničil nedaleké město Dale, vyhnal trpaslíky z jejich hory a odnesl si jejich zásoby zlata. Thrórův vnuk Thorin spatří na nedalekém úbočí krále Thranduila a jeho lesní skřítky a je zděšen, když raději odejdou, než aby pomohli jeho lidu, což má za následek Thorinovu věčnou nenávist k elfům.

V Kraji je padesátiletý Bilbo oklamán čarodějem Gandalfem Šedým, aby uspořádal večeři pro Thorina a jeho družinu trpaslíků: Balin, Dwalin, Fíli, Kíli, Dori, Nori, Ori, Óin, Glóin, Bifur, Bofur a Bombur. Gandalfovým cílem je naverbovat Bilba jako „lupiče“ družiny, který jim pomůže při jejich výpravě do Osamělé hory. Bilbo zprvu nechce přijmout, ale poté, co družina druhý den odejde bez něj, změní názor. Bilbo spěchá, aby se k družině připojil. Při cestě dál je družina zajata třemi trolly. Bilbo zdrží Trolly od jejich sežrání až do svítání a Gandalf vystaví Trolly slunečnímu světlu, čímž je promění v kámen. Družina najde jeskyni Trollů a nalezne poklad a elfí čepele. Thorin a Gandalf si vezmou po jedné elfské čepeli, Orcrist a Glamdring; Gandalf najde také elfskou dýku, kterou dá Bilbovi.

Čaroděj Radagast Hnědý vyhledá Gandalfa a jeho družinu a vypráví jim o setkání v Dol Gulduru s Nekromantem, čarodějem, který temnou magií kazí Zelený hvozd. Gandalf, pronásledovaný skřety, vede družinu skrytou chodbou do Roklinky. Tam mu lord Elrond prozradí skrytý údaj o tajných dveřích na mapě družiny Osamělé hory, které budou viditelné až v Durinův den. Gandalf později přistoupí k Bílé radě – tvořené Elrondem, Galadriel a Sarumanem Bílým – a předloží jí Morgulskou čepel, zbraň čarodějného krále Angmaru, kterou Radagast získal z Dol Gulduru jako znamení, že Nekromant je spojen s případným Sauronovým návratem. Zatímco Saruman naléhá na starost o aktuálnější záležitost výpravy trpaslíků a žádá, aby ji Gandalf ukončil, Gandalf tajně prozradí Galadriel, že to předvídal a nechal trpaslíky pokračovat bez něj.

Společnost se vydává do Mlžných hor, kde se ocitá uprostřed kolosální bitvy mezi kamennými obry. Ukrývají se v jeskyni a jsou zajati skřety, kteří je odvedou ke svému vůdci, Velkému skřetovi. Bilbo se od trpaslíků oddělí a spadne do trhliny, kde se setká s Glumem, který mu nevědomky upustí zlatý prsten. Bilbo si prsten vezme do kapsy a ocitne se tváří v tvář Glumovi. Hrají spolu hádanku a sázejí se o to, že Bilbovi ukáže cestu ven, pokud vyhraje, nebo ho Glum sní, pokud prohraje. Bilbo nakonec vyhraje, když se Gluma zeptá, co má v kapse. Když si Glum všimne, že se mu ztratil prsten, uvědomí si, že ho má Bilbo, a začne ho pronásledovat. Bilbo zjistí, že prsten mu dává neviditelnost, ale když má možnost Gluma zabít, Bilbo ze soucitu ušetří jeho život a uteče, zatímco Glum křičí svou nenávist vůči hobitu Pytlíkovi.

Mezitím Velký skřet trpaslíkům prozradí, že Azog, skřetí válečný náčelník, který zabil Thróra a v bitvě u trpasličího království Morie přišel o předloktí Thorina, vypsal na Thorinovu hlavu odměnu. Gandalf přijíždí a vede trpaslíky na útěk, přičemž zabije Velkého skřeta. Bilbo opouští horu a připojuje se ke své družině, přičemž svůj nově získaný prsten drží v tajnosti. Družina je přepadena Azogem a jeho loveckou skupinou a uchýlí se na stromy. Thorin zaútočí na Azoga, který ho přemůže a těžce zraní svým Wargem. Bilbo zachrání Thorina před skřety a vyzve Azoga, právě když družinu zachrání orli přivolaní Gandalfem. Utečou do bezpečí Karaky, kde Gandalf oživí Thorina, který se po jeho záchraně zřekne svého dřívějšího pohrdání Bilbem.

V dálce spatří Osamělou horu, kde spícího Šmaka probudí drozd, který tluče šnekem o kámen.

Obsazení

Postavy Galadriel, Sarumana a Froda Pytlíka se objevují v románu Pán prstenů, ale ne v románu Hobit. (Radagast byl z filmové verze Pána prstenů také vypuštěn, pouze byl letmo zmíněn). Gandalf, Glum, Bilbo Pytlík, Elrond a Nekromant se objevují v obou románech, ačkoli posledně jmenovaný je v Pánu prstenů označován jako Sauron. Pouze Bilbo je v obou sadách filmů ztvárněn jiným hercem, protože věkový rozdíl více ovlivňuje jeho postavu. Starší Bilbo (Ian Holm) se objevuje v prologové části tohoto filmu.

-Martin Freeman jako mladý Bilbo Pytlík: hobit najatý čarodějem Gandalfem, aby doprovázel 13 trpaslíků na výpravě za znovuzískáním Osamělé hory od draka Šmaka.

-Ian Holm, který v trilogii Pán prstenů ztvárnil Starého Bilba Pytlíka, se objevuje i ve scénách, které se odehrávají bezprostředně před událostmi Společenstva prstenu.

-Ian McKellen jako Gandalf Šedý: čaroděj, který Bilba naverbuje a pomáhá mu zorganizovat výpravu za ztraceným pokladem trpaslíků v Ereboru. McKellen Gandalfa ztvárnil i ve filmové trilogii Pán prstenů.

-Richard Armitage jako Thorin Oakenshield II: vůdce družiny trpaslíků, který se vydal na cestu, aby od Šmaka získal zpět své rodné právo krále Osamělé hory.

-Ken Stott jako Balin: Dwalinův bratr. V románu je popsán jako „vždy jejich hlídač“.

-Graham McTavish jako Dwalin: Balinův bratr.

-Aidan Turner jako Kíli: Thorinův synovec a Fíliho mladší bratr.

-Dean O’Gorman jako Fíli: Thorinův synovec a Kíliho starší bratr.

-Mark Hadlow jako Dori: Noriho a Oriho bratr. V románu je popsán jako „slušný chlapík, navzdory svému reptání“, zatímco Thorin ho označil za nejsilnějšího člena družiny. Hadlow hraje také Berta Kamenného trola.

-Jed Brophy jako Nori: Doriho a Oriho bratr.

-Adam Brown jako Ori:

-John Callen jako Óin: Dori a Noriho bratr:

-Peter Hambleton jako Glóin: Óinův bratr. Hambleton hraje také Viléma Kamennéhotrolla.

-William Kircher jako Bifur: Bofur a Bomburův bratranec. Kircher hraje také Toma Kamenného vládce.

-James Nesbitt jako Bofur: Bomburův bratr a Bifurův bratranec, popisovaný jako „odzbrojující přímočarý, zábavný a občas odvážný trpaslík“.

-Stephen Hunter jako Bombur: Bofurův bratr a Bifurův bratranec; v románu je popisován jako tlustý a nemotorný.

-Cate Blanchett jako Galadriel: elfská spoluvládkyně Lothlórienu spolu se svým manželem, lordem Celebornem. Blanchettová ji ztvárnila i ve filmové trilogii Pán prstenů.

-Hugo Weaving jako Elrond: elfský vládce Roklinky, který poskytne útočiště Bilbově družině, přestože Thorin má vůči elfům velkou nedůvěru. Weaving ho ztvárnil i ve filmové trilogii Pán prstenů.

-Christopher Lee jako Saruman Bílý: hlava řádu Istari a jeho Bílé rady. Lee ho ztvárnil také ve filmové trilogii Pán prstenů.

-Elijah Wood jako Frodo Pytlík: Frodo Woods: Bilbův oblíbený synovec. Jeho scény se odehrávají krátce před událostmi Společenstva prstenu.

-Sylvester McCoy jako Radagast Hnědý: čaroděj, jehož moudrost se týká přírody a divoké zvěře.

-Andy Serkis jako Glum: ubohé hobití stvoření zkažené Jedním prstenem. Serkis ztvárnil Gluma pomocí motion capture, stejně jako ve filmové trilogii Pán prstenů. Serkis působil také jako režisér druhého dílu trilogie.

-Manu Bennett jako Azog Znesvětitel: skřetí náčelník Morie, který v bitvě u Azanulbizaru setnul hlavu králi Thrórovi a nyní loví Thorina a jeho družinu poté, co složil přísahu, že přeruší Durinovu linii. Vede skupinu lovců skřetů a jezdí na obrovském bílém wargovi.

-Barry Humphries jako Velký skřet: král jeskyní ve městě skřetů v Mlžných horách.

-Conan Stevens jako Bolg: Azogův syn.

-John Rawls jako Yazneg: Azogův zástupce. Pohybový choreograf Terry Notary hrál Yaznega během pick-up záběrů.

-Bret McKenzie jako Lindir: elf z Roklinky.

-Kiran Shah jako skřetí písař: písař a posel Velkého skřeta.

-Jeffrey Thomas jako Thrór: bývalý král Durinova lidu a Thorinův dědeček.

-Stephen Ure jako Fimbul, jeden z Azogových skřetích lovců a poručík Yaznega. Poté, co je Yazneg zabit, se Fimbul stává Azogovou pravou rukou. Ure si také zahrál skřeta jménem Grinnah, který působil jako Velký skřetův akolyta.

-Michael Mizrahi jako Thráin II: poslední trpasličí král Ereboru a Thorinův otec.

-Benedict Cumberbatch jako hlas draka Šmaka a také Nekromant, tajemný čaroděj sídlící v Dol Gulduru se schopností vyvolávat duchy mrtvých. Cumberbatch se postaral o performance capture pro krátký výskyt této postavy v tomto filmu.

Ve filmu se objeví režisér Peter Jackson a střihač Jabez Olssen jako uprchlíci z Ereboru trpaslíci utíkající před drakem Šmakem v úvodním prologu; dvojník obrazu Hayden J. Weal jako trpaslík nesoucí drahokamy během Thranduilovy návštěvy v Ereboru; tehdejší manželka Jamese Nesbitta Sonia Forbes-Adam jako Belladonna Tooková, Bilbova matka; Nesbittovy dcery Peggy a Mary jako Daleovy děti; Luke Evans jako Girion; a produkční Dan Hennah jako Starý Took, Belladonnin otec. Na večírku Starého Tooka se objevila dcera Petera Jacksona, druhý syn Philippy Boyensové a děti Andyho Serkise; ve scéně na trhu je možné vidět manželku a děti Jabeze Olssena, děti zakladatele Weta Workshop Richarda Taylora a děti dekoratéra Ra Vincenta. Spisovatel serveru Ain’tItCoolNews.com Eric Vespe ztvárnil Fredegara Chubba, prodavače ryb na trhu. Výstupy v Old Tookově večírku a ve scéně na trhu jsou uvedeny pouze v rozšířeném vydání.

Produkce

Vývoj

Po kritickém a finančním úspěchu filmové trilogie Pán prstenů (2001-2003), jejímž spoluscenáristou, koproducentem a režisérem byl Peter Jackson, se několik let připravovala filmová adaptace románu J. R. R. Tolkiena Hobit (1937). Jackson se původně chystal produkovat a napsat dvoufilmovou adaptaci Hobita, kterou měl režírovat Guillermo del Toro. Del Toro projekt opustil v květnu 2010, zhruba po dvou letech spolupráce s Jacksonem a jeho produkčním týmem, kvůli zpoždění způsobenému částečně finančními problémy společnosti Metro-Goldwyn-Mayer. V říjnu téhož roku byl Jackson oznámen jako režisér. Filmy o Hobitovi vznikaly postupně za sebou, podobně jako filmy o Pánovi prstenů. Hlavní natáčení filmů Hobit začalo 21. března 2011 na Novém Zélandu a skončilo 6. července 2012 po 266 dnech natáčení. V červenci 2012 se natáčely i dotáčky k Neočekávané cestě. Práce na filmu měly být ukončeny 26. listopadu, pouhé dva dny před premiérou filmu ve Wellingtonu.

Jackson uvedl, že náhlý del Torův odchod způsobil problémy, protože měl pocit, že mu zbývá velmi málo času na přípravu, než musí začít natáčení, s nedokončenými scénáři a bez storyboardů, což zvýšilo obtížnost režie. Jackson prohlásil: „Protože Guillermo del Toro musel odejít a já jsem naskočil a převzal to, nenatočili jsme hodiny o rok a půl zpět a nedali mi rok a půl příprav na návrh filmu, což bylo něco jiného než to, co dělal on. Bylo to nemožné a v důsledku toho, že to bylo nemožné, jsem prostě začal natáčet film s tím, že většina z něj nebyla vůbec připravená. Přijdete na plac a děláte to na křídlech, máte tyhle masivně komplikované scény, žádné storyboardy a vymýšlíte to tam a pak na místě.“ Jackson také řekl: „Většinu Hobita jsem strávil s pocitem, že nejsem nad věcí. Ani z hlediska scénáře jsme s Fran [Walshovou] a Philippou [Boyensovou] neměli všechny scénáře napsané k naší spokojenosti, takže to byla situace pod velkým tlakem“. Jackson však dále ve featurettech na DVD/Blu-ray vysvětluje různé způsoby, jakými on a jeho štáb překonávali překážky, které se během natáčení vyskytly. Našli způsoby, jak vše zvládnout i v „situaci pod velkým tlakem“, v níž se on a jeho štáb ocitli, zejména natáčení Bitvy pěti armád, které se kvůli řádnému naplánování a natočení přesunulo z roku 2012 na rok 2013.

Vysoká snímková frekvence

Hobit: Neočekávaná cesta použil snímkovou frekvenci natáčení a promítání 48 snímků za sekundu, čímž se stal prvním celovečerním filmem s širokou distribucí, který tak učinil. Nová rychlost promítání byla pro širokou veřejnost inzerována jako „High Frame Rate“. Většina kin však po přepočtu promítala film v průmyslovém standardu 24 snímků za sekundu.

Hudba

Hudbu k filmu Neočekávaná cesta složil, orchestroval, dirigoval a produkoval Howard Shore. Provedli ji Londýnský filharmonický orchestr, London Voices a Tiffin‘ Boys Choir a vystoupilo na ní několik pěveckých sólistů. Hudba zopakovala mnoho motivů z trilogie Pán prstenů, ale také představila řadu nových témat, včetně Shoreovy orchestrální úpravy diegetické písně „Misty Mountains“.

Distribuce

Marketing

První upoutávka na film Neočekávaná cesta byla poprvé promítnuta před Jacksonem produkovanými Tintinovými dobrodružstvími v USA 21. prosince 2011 a ve stejný den byla zveřejněna na internetu. Geoff Boucher z Los Angeles Times o něm řekl: „Ačkoli byl až příliš letmý, bylo v něm dost na to, aby rozbušil srdce fanoušků.“. Jen Chaneyová z deníku The Washington Post uvedla: „Vizuálně i tonálně vypadá tato ukázka na [Neočekávanou cestu] jako dokonalý soulad s příběhy o Frodo Pytlíkovi, které vyšly v letech 2001, 2002 a 2003. […] Děj však není v traileru tím hlavním… V tomto klipu jde především o to, abychom se znovu seznámili se Středozemí.“

Jackson, Freeman, McKellen, Armitage, Serkis, Wood a spoluscenáristka Philippa Boyensová se objevili na mezinárodním Comic-Conu v San Diegu 2012, kde film propagovali a promítali 12 minut záběrů.

8. října 2012 oznámila starostka Wellingtonu Celia Wade-Brownová, že na týden premiéry filmu Hobit: Neočekávaná cesta bude hlavní město Nového Zélandu přejmenováno na „Středozem“.

Video hry

-Guardians of Middle-earth, která byla vydána se speciální doložkou na přední straně, označující spojení s celovečerním filmem, a obsahuje modely a postavy z filmu Hobit: Neočekávaná cesta, včetně Noriho, Gluma, Dwalina a dalších.

-Lego Pán prstenů, které bylo vydáno ve stejné době jako film a obsahuje model Radagasta z Lega, který vychází z jeho ztvárnění ve filmu Hobit: Neočekávaná cesta.

-Hobit: Království Středozemě, které obsahuje postavy a místa a také prvky oficiálního soundtracku.

Vydání v kinech

Světová premiéra filmu Hobit: Neočekávaná cesta se uskutečnila 28. listopadu 2012 v divadle Embassy ve Wellingtonu na Novém Zélandu, v plném znění byl film uveden do kin na Novém Zélandu 12. prosince. V Evropě byl film uveden 13. prosince 2012, v Indii, Kanadě a Spojených státech 14. prosince 2012 a v Austrálii 26. prosince 2012 (Boxing Day). Film byl také promítán na 65. ročníku Královského filmového představení v Londýně 12. prosince 2012, které se konalo ve prospěch charitativní organizace Film & TV.

Na červený koberec na Courtenay Place se při premiéře filmu postavilo asi 100 000 lidí a celá akce byla na Novém Zélandu vysílána živě v televizi a také streamována přes internet.

Prodloužená edice filmu se dočkala limitované reedice 5. října 2015, kterou doprovázel speciální pozdrav od Petera Jacksona.

Domácí média

Hobit: Neočekávaná cesta vyšel na DVD, Blu-ray a Blu-ray 3D 19. března 2013, rozšířená edice s 13 minutami dodatečných záběrů a třemi bonusovými disky obsahujícími přibližně devět hodin speciálních funkcí vyšla 5. listopadu 2013. Ve Velké Británii byl film vydán 8. dubna 2013.

Neočekávaná cesta vyšla na Ultra HD Blu-ray 30. listopadu 2020 ve Velké Británii a 1. prosince 2020 ve Spojených státech spolu s ostatními filmy trilogie, včetně kinoverzí i rozšířených edic filmů.

Recepce

Box office

Hobit: Neočekávaná cesta vydělal 303 milionů dolarů ve Spojených státech a Kanadě a 718,1 milionu dolarů v ostatních zemích, což celosvětově činí 1,017 miliardy dolarů, čímž se stal patnáctým filmem v historii, který dosáhl 1 miliardy dolarů. Jedná se o čtvrtý nejvýdělečnější film roku 2012. Celosvětový premiérový víkend dosáhl 222,6 milionu dolarů, z toho 15,1 milionu dolarů ze 452 kin IMAX po celém světě, což je rekord IMAXu za prosincový premiérový víkend.

Neočekávaná cesta vydělala během půlnočního uvedení 13,0 milionu dolarů, čímž vytvořila prosincový půlnoční rekord (předtím ho držel Avatar). V den premiéry (pátek 14. prosince 2012) pak obsadil první místo v pokladnách kin s výdělkem 37,1 milionu dolarů z 4 045 kin (včetně půlnočního výdělku), čímž vytvořil prosincový rekord premiérového dne (předtím jej držel Pán prstenů: Návrat krále). Na konci prvního víkendu vydělal 84,62 milionu dolarů, skončil na prvním místě a stanovil tehdejší prosincový rekord úvodního víkendu (předtím ho držel film Já, legenda). 3D projekce se na víkendových tržbách podílely 49 %, zatímco projekce v IMAXu vynesly 10,1 milionu dolarů (12 % víkendových tržeb). Film se udržel na prvním místě i druhý víkend, přestože jeho tržby klesly o 57 % na 36,7 milionu dolarů. Během třetího víkendu se Neočekávaná cesta udržela na vrcholu kasovního žebříčku, když poklesla pouze o 11 % na 32,9 milionu dolarů.

Na 16 trzích vydělala Neočekávaná cesta v den premiéry (středa 12. prosince 2012) 11,2 milionu dolarů. Během první neděle se mu podařilo za pět dní úvodního víkendu získat necelých 138,0 milionů dolarů. Dva po sobě jdoucí víkendy byl na vrcholu kasovního žebříčku mimo Severní Ameriku. Ve Švédsku zaznamenal druhý největší pětidenní otvírák s 6,20 milionu dolarů (za filmem Harry Potter a Relikvie smrti – část 2). Tři největší otvíráky zaznamenal ve Velké Británii, Irsku a na Maltě (18,8 milionu dolarů), v Rusku a Společenství nezávislých států (17,8 milionu dolarů) a v Německu (17,1 milionu dolarů).

Kritické ohlasy

Po novozélandské premiéře televize Nového Zélandu uvedla, že kritické ohlasy byly „převážně pozitivní“, ale s „rozporuplnými reakcemi na technologické vymoženosti filmu“. Po mezinárodním uvedení filmu označil časopis Forbes recenze za „nenadšené“ a deník Los Angeles Times uvedl, že podle kritiků film „klopýtá“. Na serveru Rotten Tomatoes si film na základě 305 recenzí drží 64% hodnocení s průměrnou známkou 6,50/10. Shoda na tomto webu zní: „Návrat Petera Jacksona do Středozemě je seriózní, vizuálně velkolepý výlet, ale rozvážné tempo filmu připravuje látku o část její velkoleposti.“. Na serveru Metacritic má film na základě shromážděných recenzí od 40 kritiků skóre 58 bodů ze 100, což znamená „smíšené nebo průměrné hodnocení“. Diskuse se vedly hlavně o délce filmu, kontroverzní vysoké snímkové frekvenci a o tom, zda film odpovídá úrovni očekávání vybudované filmovou trilogií Pán prstenů, zatímco chválen byl vizuální styl filmu, speciální efekty, hudební doprovod a herecké obsazení, zejména výkony Martina Freemana, Iana McKellena, Richarda Armitage a Andyho Serkise. Diváci dotazovaní v průzkumu CinemaScore během premiérového víkendu udělili filmu známku „A“ na stupnici od A do F.

Peter Travers z časopisu Rolling Stone kritizoval použití „48 snímků za sekundu… Připočtěte si k tomu 3D a film vypadá tak hyperrealisticky, že vidíte všechno, co je na něm falešné… 169 minut stopáže bolí, protože prvních 45 minut filmu nás uvězní v hobitím domově mladého Bilba Pytlíka,“ ale pokračoval: „Jakmile se Bilbo a trpaslíci vydají na cestu… věci se výrazně zlepší. Trollové, skřeti, vlci a horské příšery z pozoruhodně poddajného kamene dávají Jacksonovi a jeho spoluscenáristkám Fran Walshové a Philippě Boyensové z Prstenů to nejlepší.“ Robbie Collin z deníku The Daily Telegraph udělil filmu dvě hvězdičky z pěti a řekl: „Díky bohu za Andyho Serkise, jehož hádavý návrat v roli Gluma si krade celý film pro sebe. Je to jediný případ, kdy digitální efekty a uhlazenější vizuální stránka spíše podtrhují, než podrývají mýtické drama Bilbova dobrodružství. Jako milovníka kinematografie mě Jacksonův film ztuha nudil, jako milovníka Tolkiena mi zlomil srdce.“ Film je podle něj „tak napěchovaný cizími fraškovitými prvky, že často sotva působí jako Tolkien – spíš jako strašná, fanouškovská internetová pocta“. Keith Uhlich z časopisu Time Out označil film za „fascinující studii nadbytku, dlouho očekávaný prequel ságy Pán prstenů Petera Jacksona a spol. překypuje přebytkem postav, speciálními efekty ode zdi ke zdi, neomluvitelně natahovanými dějovými odbočkami a dvojnásobnou snímkovou frekvencí (48 oproti 24) oproti průměrnému filmu.“ Peter Bradshaw z časopisu The Guardian okomentoval použití technologie vysoké snímkové frekvence a délku filmu slovy: „Po 170 minutách jsem měl pocit, že už mám docela dobré věci dost. Trilogie prověří výdrž nevěřících a mnozí možná budou mít pocit… že tradiční filmový vzhled Pána prstenů byl lepší.“ Richard Lawson z The Atlantic Wire se vyjádřil k „videoherním“ vizuálním efektům filmu slovy: „Je to katastrofálně neatraktivní film, který obsahuje příliš mnoho záběrů, které byly určitě kdysi krásné, ale nyní jsou zničené a šintovité kvůli příšernému technologickému monstru.“

Matthew Leyland z Total Filmu ohodnotil film pěti hvězdičkami a řekl, že je „Okouzlující, velkolepý, technicky odvážný… zkrátka vše, co očekáváte od filmu Petera Jacksona. Místy se sice dostavuje pocit okoukanosti, ale je to epicky zábavná prvotina.“ Ed Gonzalez z časopisu Slant Magazine udělil filmu tři hvězdičky ze čtyř a označil ho za „první z pravděpodobně bezdůvodné třídílné filmové extravagance“. Todd McCarthy z The Hollywood Reporter uvedl, že „Jackson a jeho kolegové vytvořili puristické potěšení… [A vede k] nepopiratelně vzrušujícímu, akcí nabitému vyvrcholení“. McCarthy si nicméně myslel, že „ačkoli jsou v novém filmu prvky, které jsou stejně velkolepé, jako byla velká část trilogie Prstenů… je zde také mnoho věcí, které jsou ploché a nudné, zejména na začátku“. Kate Muirová z The Times udělila filmu čtyři hvězdičky z pěti a uvedla, že Martin Freeman v roli Bilba Pytlíka film „oživuje“ a že Jacksonovo použití technologie 3D s 48 snímky za sekundu dodává filmu „svíravou přehlednost“. Dan Jolin z Empire dal filmu čtyři hvězdičky z pěti a myslí si, že „Hobit hraje mladší a lehčí než Společenstvo a jeho následovníci, ale dělá dobře věrným a má sílu v Bilbovi Martina Freemana, díky které se tato trilogie možná ještě vyrovná té poslední“, a prohlásil, že „je tu poklad“.

Ocenění

Film získal tři nominace na Oscara za nejlepší vizuální efekty, nejlepší výpravu a nejlepší make-up a účes a také pochvalu od organizace kritiků Broadcast Film Critics Association a od skupin kritiků, jako jsou Houston Film Critics Society, Phoenix Film Critics Society a Washington D.C. Area Film Critics Association. Tým filmu získal vědeckou a technickou cenu Akademie – cenu za vědu a techniku – za vynález techniky, která znamenala obrovský pokrok v oživování počítačem vytvořených postav, jako je Glum ve filmu, na filmovém plátně. V lednu 2013 bylo oznámeno, že film Hobit: Neočekávaná cesta byl nominován v kategorii Nejlepší hraný film na ceny Cinema Audio Society, které se udělovaly 16. února.

Neočekávaná cesta vedla v 39. ročníku udílení cen Saturn s devíti nominacemi, což je více než u Pána prstenů: Společenstvo prstenu, které si v době svého uvedení vysloužilo osm nominací. Mezi tyto nominace patřily nominace za nejlepší režii (jedenáctá nominace Petera Jacksona na cenu Saturn), nejlepšího herce Martina Freemana, nejlepšího herce ve vedlejší roli Iana McKellena (jeho třetí nominace za roli Gandalfa) a nejlepší hudbu Howarda Shorea. Film získal i cenu za nejlepší výpravu pro Dana Hennaha, Ra Vincenta a Simona Brighta.

Neočekávaná cesta si vysloužila také pět nominací na 18. ročníku Empire Awards, přičemž zvítězila ve dvou kategoriích, a to za nejlepšího herce pro Martina Freemana a nejlepší sci-fi/fantasy film. Film si také vysloužil dvě nominace na MTV Movie Awards 2013 v kategoriích Nejlepší herecký výkon ve strašidelném filmu a Nejlepší hrdina pro Martina Freemana. Freeman za svůj výkon získal druhou jmenovanou cenu. Na SFX Awards 2013 posbíral 6 nominací, včetně nominace za nejlepší film, nejlepší režii pro Petera Jacksona a čtyř hereckých nominací.


Zdroj: Anglická Wikipedie


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 2,83231 s | počet dotazů: 242 | paměť: 57573 KB. | 06.10.2024 - 09:33:54