Spolu se vzhledem, které inspirovali nespočet titulních stran společenského časopisu People, internetových stránek a nárůst mužského elementu, je Brad Pitt herec, právě jehož jméno inspiruje k pochlebovačným frázím zabývajících se více mužskou krásou než hereckým projevem. Pokud sledujeme jeho průlom jako hříšně okouzlujícího tuláka, který ve filmu Thelma a Louise(1991) svede Geenu Davis a poté ji bezohledně okrade, se Pitt stal jedním z nejpřitažlivějších objektů Hollywoodu a strávil většinu 90 let tím, že byl považován za vše od nástupce Roberta Redforda až po nejpřitažlivějšího muže planety.
Pittův vzestup na filmový trůn byl dlouhý a někdy bezvýsledný. Brad Pitt se narodil 18. prosince 1963 v Shawnee, Oklahoma jako syn manažera transportní společnosti. Brad Pitt, nejstarší ze tří dětí, vyrůstal v přísné baptistické rodině v Missouri. Po maturitě na střední škole byl přijat na Univerzitu v Missouri, kde studoval žurnalistiku a reklamu. Nicméně poté, co objevil svou lásku k herecké profesi, opustil školu 2 týdny před promocí a zamířil do Hollywoodu. Jelikož se obával reakce svých rodičů, řekl jim, že jede do Passadeny studovat na Art Center College of Design. Jakmile byl v Kalifornii, začal navštěvovat hodiny herectví a peníze vydělával různými způsoby - jako řidič striptérek na soukromé party, poslíček nebo v převleku obřího kuřete pro řetězec místní restaurace. První zlom nastal, když získal malou roli v seriálu Dallasu a také role ve filmu pro mládež Cutting Class(1989), kterým začíná jeho neblahý vstup do světa filmu. Předcházející rok, byli Pittovi herecké zkušenosti omezeny pouze na televizní seriál A Stoning in Fulgham County (1988).
Rok 1991 je mezníkem Pittova bezvýznamného účinkování, neboť tento rok získal vedlejší roli ve filmu Thelma a Louise. Poté, co se stal známým téměř přes noc, si Pitt bohužel zvolil roli v katastrofálním filmu Ralpha Bakshi Senzační svět (Cool World – 1992). Svůj chybný krok následoval i poté, co si zahrál hlavní roli v nezávislém filmu Johny Suede režiséra Toma Di Cilla. Tento film nebyl úspěšný ani u kritiků, ani v kinech. Navíc Pittovy konflikty s režisérem údajně inspirovali Di Cilla k vytvoření postavy nafoukaného a egoistického Chada Palomina v jeho příštím filmu Život v oblouznění(1995). Dalším projektem, do kterého se Pitt pustil byl film Roberta Redforda Teče tudy řeka(1992), ve kterém měl Pitt příležitost prokázat spolu se svým vzhledem i svůj talent. Po výkonu v Redfordově filmu, si Pitt zahrál ve filmech Kalifornie a Pravdivá romance (oba 1993), ve kterých jsou zpodobněny nevěstky, násilní sociopati a laskavci.
Do roku 1994 neměl Brad Pitt výraznou roli, až poté hrál hlavní roli v skvěle natočeném filmu Legenda o vášni. Tak jako ve filmu Teče tudy řeka, i v tomto filmu hrál Pitt odvážného bratra s pevnou vůli, ale tentokrát měl větší možnost rozvinout svou tajemnou postavu. Po uvedení tohoto filmu, je Brad Pitt vyhlášen časopisem People za nejpřitažlivějšího muže planety. Ve stejném roce ho fanoušci s očekáváním sledovali ve filmové adaptaci románu Anny Rice Interview s upírem, ve kterém sehrál Brad Pitt přemýšlivou, barbarskou postavu upíra Louise. Hlavním protivníkem byl Tom Cruise, a Pitt si užíval slávy, která vzrůstala spolu s úspěchem filmu.
Poté Brad Pitt vystupoval v romantické komedii Laskavost (The Favor – 1994) předtím než sehrál roli detektiva-začátečníka vyšetřujícího sérii hrůzných zločinů spolu s Morganem Freemanem ve filmu Sedm(1995). V roce 1997 obdržel Brad Pitt Zlatý Glóbus a Oscarovou nominaci za ztvárnění duševně chorého pacienta ve filmu Terryho Gilliama 12 opic. V témže roce se pokusil o rakouský akcent, navlékl si batoh na záda a zahrál si roli horolezce Heinricha Harrara ve filmu Sedm let v Tibetu. Film se dočkal různých recenzí a vyvolal spoustu kontroverze díky tomu, že Harrar byl ve skutečnosti nacista. Navíc, kvůli pro-tibetskému postoji, film způsobil, že Pitt má zakázáno vstoupit na území Číny do konce života. Po tomto filmu, absolvoval Brad Pitt roli v režii Alana J. Pakuli v méně pobuřujícím snímku Tichý nepřítel, ve kterém si zahrál po boku Harrisona Forda. Navzdory této bezvadně vytvořené dvojici, utržil tento film propad jak u kritiky, tak i v kinech. V roce 1998, si Brad Pitt vyzkoušel roli Smrti v romantickém dramatu Seznamte se, Joe Black, nejdražší film bez zvláštních efektů, který byl kdy natočen. Téměř tříhodinový film měl mimořádně rozporuplné recenze, ačkoli několik kritiků uvedlo, že Pitt rozhodně předvedl velice zajímavého představitele posmrtného života.
Pittův sklon k vtípkům převážil v postavě v surrealistické komické fantasii Being John Malkovich(1999), což přenesl i na roli Tylera Durdena - záhadného, protimaterialistického prodavače mýdel v kontroverzním filmu Davida Finche Klub rváčů(1999). Zvláštní postavu cikánského boxera s neuvěřitelným přízvukem, kterému je stěží rozumět si zahrál ve filmu Guye Ritchieho Podfu(c)k(2000).
V červenci 2000 muž, který byl zvolen “nejpřitažlivějším hercem planety”, prostřednictvím prakticky každého společenského časopisu, které byli v té době oběhu, zlomil srdce miliónům fanynek, když se oženil s populární filmovou a televizní herečkou Jennifer Aniston při poměrně skromném(alespoň na Hollywoodské poměry) a intimním obřadu.
Pittova další příležitost na velkém plátně ho opět spojila s Robertem Redfordem spolu s režisérem filmu Tudy teče řeka při práci na špionážním thrilleru Spy Game(2001). Možnost opět si zahrát normální roli byla pro Brada Pitta, který byl spojován se stále větším počtem výstředních postav, v novém zpracování klasiky Rata Packa pod vedením režiséra Stevena Soderbergha ve filmu Dannyho parťáci(2001). Vypráví příběh skupiny zlodějů, kteří se rozhodnou vyloupit řetězec kasin.
Následkem rozhodně rušného roku 2001, kdy si ještě stihl spolu s Julií Roberts zahrát roli v romantické kriminální komedii Mexičan, se Brad Pitt vytratil z velkého plátna na tři další roky. Poté, co odešel z ambiciózní a problematické produkce Darrena Aronofsky The Fountain, se objevil v menší roli v režisérském debutu svého kamaráda George Clooneyho Milujte svého zabijáka(Confessions of a Dangerous Mind) a propůjčil svůj hlas jedné z postav v animovaném snímku Sindibád:Legenda sedmi moří, ale většinu svého času trávil prací na historickém eposu Trója. Režisérem tohoto filmu byl Wolfgang Peterson, film měl obrovské obsazení, personál a rozpočet, premiéru měl v květnu 2004.
Nejnovější komentáře