CATE BLANCHETT je jednou z uměleckých režisérek a také výkonnou spoluředitelkou divadelní společnosti v Sydney spolu s Andrewem Uptonem. Vystudovala na australském Institutu divadelního umění a je držitelkou Honorary Doctorates of Letters z univerzity v Novém Jižním Walesu a University of Sydney.
Blanchett získala Oscara® za ztvárnění Katharine Hepburn ve filmu „Letec“ Martina Scorseese a Howarda Hughese roku 2004, za nějž získala také cenu BAFTA a cenu Screen Actors Guild (SAG) a také nominaci na Zlatý glóbus. Roku 2008 byla Blanchett dvojnásobně nominována na Oscara®, jakožto nejlepší herečka za „Elizabeth: Zlatý věk“ a za nejlepší vedlejší ženskou roli ve filmu „Beze mě: Šest tváří Boba Dylana“, čímž se stala teprve pátou herečkou v oscarové historii, která byla nominována v jednom roce v obou hereckých kategoriích. Dále pak byla nominována jak na cenu SAG tak na BAFTA, za nejlepší herečku a nejlepší vedlejší roli, taktéž za filmy „Elizabeth: Zlatý věk“ a „Beze mě: Šest tváří Boba Dylana“. A právě za ten dostala Zlatý glóbus, cenu Independent Spirit Award, několik ocenění filmové kritiky, a na Benátském festivale v roce 2007 také Volpi Cup jakožto nejlepší herečka.
Svou první nominaci na Oscara® , cenu BAFTA, Zlatý globus a cenu londýnské filmové kritiky, získala za ztvárnění královny Alžběty I. ve filmu Shekhara Kapura „Alžběta“. Za roli v „Zápisky o skandálu“ obdržela nominace na Oscara®, cenu SAG a Zlatý glóbus. Nominace na Zlatý glóbus v kategorii hlavní role získala za svoji práci ve filmu Joela Schumachera „Veronica Guerin“ a ve filmu „Bandité“ Barryho Levinsona. Získala také nominaci na cenu BAFTA za dřívější roli ve filmu „The Talented Mr. Ripley“ od Anthonyho Minghella.
Blanchett také účinkuje v několika nadcházejících filmech, včetně dvou od Terrence Malicka, Woodyho Allena a „The Monuments Men“ George Clooneyho.
Blanchett ztvárnila roli Galadriel v trilogii „Pán prstenů“ režiséra Petera Jacksona. Na seznamu jejích předchozích filmových úspěchů jsou například „Hanna“ Joea Wrighta. „Robin Hood“ od Ridleyho Scotta, „Podivuhodný případ Benjamina Buttona“ od Davida Finchera, dále pak trhák „Indiana Jones a Království křišťálové lebky“ Stevena Spielberga, „Berlínské spiknutí“, „Babel“ a “Život pod vodou” Wese Andersona.
Mezi její další filmy patří například „Kafe a cigára“ Jima Jarmusche, které jí vyneslo nominaci na cenu Independent Spirit Award, „Ztracené“ Rona Howardse, „Ta záležitost s Gray“ Gilliana Armstronga, „Ostrovní zprávy“ Lasse Hallströma, „Dokonalý manžel“ Olivera Parkera, „Malá ryba“ Romana Woodse, „Bláznivá runway“ Mika Newella, „Dar“ Simona Raimiho, „Muž, který plakal“ od Sally Potter, „Cesta do ráje“ a „Lizzie je poklad“ Bruce Beresforda, za který dostala cenu australské filmové kritiky (AFI) a taktéž cenu Sydney Film Critics za nejlepší vedlejší roli. Za film „Oscar a Lucinda“ Gilliana Armstronga, kde si zahrála po boku Ralpha Fiennese, získala také nominaci od AFI za nejlepší herecký výkon.
Blanchett také už pět let pracuje v Austrálii i jinde v cizině, a to jako umělecká režisérka a výkonná spoluředitelka Sydney Theatre Company (STC). Během tohoto období uvedla Blanchett Richarda II. v uznávaném představení STC „Válka růží“, Blanche Du Bois v „Tramvaji do stanice Touha“ Tennesseho Williamse, které režírovala Liv Ullman a které se díky značnému ohlasu dostalo ze Sydney do Washingotnu a New Yorku (kde bylo její představení deníkem New York Times označeno za nejlepší představení roku), za něž získala cenu Helen Hayes za výjimečný herecký výkon v zahraniční produkci. Další představení uvedené v New York City a Washingtonu byl „Strýček Váňa“ Antona Pavloviče Čechova, kterého adaptoval Andrew Upton během hlavní sezóny v roce 2010, a kde si také Blanchett zahrála Jelenu. Toto představení hráli také na Lincoln Center Festival v červnu roku 2012 a Blanchett za něj obdržela cenu Helen Hayes za výjimečný herecký výkon. Nedávno se také objevila jako Lotte v představení „Velký a malý“ od Botto Strausse, s nímž procestovala Evropu křížem krážem během roku 2012 a celá divadelní sezóna v Sydney se tak stala součástí Londýnské kulturní olympiády. Její představení v „Malém a velkém“ bylo oceněno napříč světovou kritikou, a také za něj vyhrála cenu Helpmann Award za nejlepší herecký výkon a nominaci na nejlepší herecký výkon od Evening Standard, který udílí divadelní ceny (vítězové budou teprve ohlášeni).
Za svůj přínos v herectví byla Blanchett udělena Centenary Medal a v roce 2007 byla navíc jmenována časopisem Time mezi stovku nejvlivnějších lidí. Získala také hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.
V roce 2008 Blanchett spolupředsedala kreativnímu týmu ministerského předsedy pro Australia’s National Summit 2020. Je také patronkou Sydney Film Festivalu a také zvláštní vyslankyní společnosti Australian Conservation Foundation a Australského filmového institutu.
Nejnovější komentáře