V pražském Rudolfinu se v sobotu 5. Března konal 23. ročník Českého lva, kterým provázela moderátorka Lucie Výborná. Členové České filmové a televizní akademie vybírali ty nejlepší tuzemská filmové díla za rok 2015. Překvapivě nejvíce ocenění získal film Kobry a Užovky a hned za ním pohádka Sedmero Krkavců. Dvě rozlišná témata, které se odborné porotě líbili nejvíce. Adept na letošního vítěze film Ztraceni v Mnichově s největším počtem nominací obdržel křišťálového Lva dvakrát.
Film Kobry a Užovky režiséra Jana Prušinovského vyprávějící o dvou odlišných sourozencích, které ale pojí i přes rozdílný způsob života rodinné pouto získal celkem šest ocenění. V roli problémového zlodějíčka a narkomana se objevil Kryštof hádek spolu se svým bratrem Matějem v roli spořádanějšího bratr, který ale není spokojený se svým životem. Ocenění získali oba bratři, jak za hlavní mužský herecký výkon Matěj Hádek, tak i ten vedlejší Kryštof Hádek. Lva si odnesl také režisér Jan Prušinovský za režii a nejlepší film roku, Lucie Žáčková za roli nešťastně vdané Zúzy a kameraman Petr Koblovský.
Klasická pohádka od Boženy Němcové Sedmero krkavců, kterou v nové podobě natočila režisérka Alice Nellis a do hlavní postavy obsadila Marthu Issovou, jenž v roli Bohdanky se rozhodla zachránit své bratry z prokletí a přivést je zpět k rodičům získal cenu za pěkné kostými vytvořené Kateřinou Šteflovou, nejlepší masky vytvořené Jurajem Steinerem a filmovou scénografii, Ondřeje Maška a Peter Čaneckého.
Alena Mihulová, herečka známá z filmu Sestřičky, kde dospívala po boku zkušené Jiřiny Jiráskové se po dlouhé přestávce vrátila do filmového světa. Snímek Domácí péče sklízí úspěch a ocenění a nejinak tomu bylo i tentokrát na vyhlášení Českých Lvů. Role obětavé pečovatelky, která více než o sebe dbá o své pacienty, teda aspoň do doby, kdy ji nečekaná událost změní přístup k sobě samé ve filmu Domácí péče, režiséra Slávka Horáka jí přinesla cenu za hlavní ženskou roli.
Zajímavě pojatá komedie Ztraceni v Mnichově, kde hlavní roli má upovídaný devadesátiletý papoušek Sir P, který opakuje kdykoliv a kdekoliv stará politická prohlášení, čímž rozvíří politické vody. Film byl oceněn v Lednu filmovými kritiky a také Český lev vynesl scénáristovi Petru Zelenkovi ocenění za nejlepší scénář a střih který získal Vladimír Barák.
Filmový debut s názvem Schmitke od mladého režiséra Štěpána Altrichtera získal za film o stárnoucím technikovi, jenž byl vyslán šéfem do Čech na opravu elektrárny získal ceny dvě. Bohužel více než originalita samotného příběhu zaujala porotu hudba a zvuk ve film, ale i tak se mladičký režisér dostal svými oceněnými do širšího povědomí a příště to možná vyjde.
Opři žebřík o nebe, osobité dokumentaristky Jany Ševčíkové kdy natáčela v zapadlé obci na Slovensku poslání místního faráře, jenž se obětavě stará o lidi z okraje společnosti, protože jeho víra a životní filosofie mu nedovoluje nepomoci potřebným, získala Jana Ševčíková cenu za nejlepší dokument.
Za přínos české kinematografii byl letos oceněn prestižní skleněnou soškou kameraman Stanislav Milota, který stál za kamerou například při pohřbu upáleného Jana Palacha, příjezd ruských vojsk a také natáčením známého filmu Spalovač mrtvol. Bohužel po dobře rozjeté kariéře nastal velký pád a on coby signatář nemohl u filmu pracovat. S kamerou se rozkloučil posledním snímkem Všichni se odvrátili, německého režiséra Thomase Fantlema.Po revoluci byl vedoucím kanceláře prezidenta Václava Havla a členem rady pro rozhlasové a televizní vysílání, ale také hercem ve filmu Odcházení, dokumentu Paní Olga či Má Vlasta o své manželce Vlastě Chramostové.
Poprvé se letos posuzovala nová kategorie a to televizní tvorba, kdy televizní profesionálové začali spolupracovat s filmovými tvůrci, aby vznikali zajímavé projekty. Letos poprvé Českého lvy tyto filmy Americké dopisy, režiséra Jaroslava Brabce, seriál Mamon od Vladimíra Michálka a dokument Filmová lázeň natočená Miroslavem Jankem.
Oceněný byl také internetový seriál o politické satiře Kancelář Blaník – 3 část, za audiovizuální počin.
Mladý režisér Ondřej Hudečka, student FAMU, získal cenu Magnézia za studentský film Furiant a za oceněný snímek získal 100 000 Kč.
Cenu od filmových diváků získal Michal Tisch za filmový plakát k filmu Kobry a Užovky a jeho grafické provedení.
Mezi nominovanými, kteří neuspěli byli letos například tyto filmy - Film Fotograf, režisérky Ireny Pavláskové jenž na začátku roku po svém uvedení rozvířil klidné vody šoubyznysu svým autentickým příběhem Jana Saudka o jeho vztazích se ženami, nezískal překvapivě ocenění žádné. Neuspěl ani časosběrný dokument režisérky Heleny Třeštíkové, Mallory o narkomance, které se ze života na ulici dokázala vrátit do normálního života.
Nejnovější komentáře