„I dobří muži mají tajemství.“
Bruce Wayne
Takže copak to tu máme. Většina dosavadní filmové i seriálové tvorby, která obsahovala postavy Bruce Wayna, Catwoman nebo Hádankáře, byla zaměřena na jejich „profesionální“ dráhu.
Gotham se vydává do minulosti a jak u superhrdinů, tak i superpadouchů a běžných lidí mapuje začátky jejich cesty a kolikrát spíše ještě předehru před tím, než se stali, kým se pak stali. Nutno ale říct, že v Gothamu jim nic jiného asi nezbylo – lidi v něm obecně moc normální nejsou.
Osobně jsem vlastně plně spokojen a sérii musím vytknout jen několik detailů, které ale vycházejí právě z toho, co chce vyprávět.
Zaměřujeme se jak na soupeření mafiánských rodin, tak na případy detektiva Jima Gordona. První linie je obohacena příchodem Oswalda, tedy Tučňáka. Musím říct, že Robin Taylor sedne jak sako na míru a jeho mimika a cupitání jsou naprosto perfektní. Casting se vůbec povedl a co postava, to uvěřitelný příběh. Od samotného Jima Gordona po Alfreda, Brucova majordoma. Mimochodem, pokud by si někdy adaptovali nějakou Zeměplochu s kapitánem Elániem, Sean Pertwee si z fleku může zahrát jeho vražedného komorníka Jeefese.
Velmi rychle pronikáme jak do korupčního mechanismu města, kde má každý na každého něco a každý někomu dluží službičku. Stejně tak jsou velmi rychle představeny všechny charaktery, které budou stát v budoucnu za zmínku – Cat, Poison Ivy, Bruce Wayne, Edward Nygma, Joker a další. Na obou stranách barikády tak vzniká příjemná plejáda, se kterou bude ještě zábava. Klasické flashbacky na začátku dílů pak dávají jasně najevo, čemu se zrovna teď budeme věnovat.
Trochu zamrzí skutečnost, že příběh například Cat nebo Tučňáka připomíná většinu první série trochu fotbalové utkání. Jejich způsob přežívání je zřejmý velmi rychle a docela brzo nenabízí nic nového. Na druhé straně třeba pan Nygmy mohl se svými kousky začít už mnohem dříve než v pár posledních dílech a přimíchat se více mezi ostatní. Kromě toho zrovna jeho postava mohla být trochu suverénnější. Obsazen je přitom perfektně.
Tvůrci nacpali do 22 dílů spoustu děje a rozehráli podobnou strukturu jako Hra o Trůny – pár jich vyženem, oni se vrátí a svým nepřátelům zase nakopou prdel. Mezitím jich několik zemře, další se pochlapí a zatnou tipec těm, kteří jsou přesvědčeni o vlastní nezranitelnosti.
Taky nám tu vystrkuje růžky Gordonova snaha o vymýtání korupce v řadách policie, Brucův výcvik (moc příjemné pasáže) a jeho snaha o nalezení otcových tajemství. A taky několik zranění a útoků, které jsou ale spíše zbytečné, protože vzhledem k ději je jasné, že zraněné postavy budou mít ještě co říct a přežít prostě musí.
Díky tomu je Gotham velmi pěkně podán, velmi dobře rozehrán, jen občas ne úplně vyvážen, něco mohlo začít dříve, něco se nemuselo táhnout pět dílů.
Nejnovější komentáře