Když ve Vídni vypukl mor, uchýlil se císař s dvorem, i se svým dvouletým, prvorozeným synem, princem Josefem - svým nástupcem, do Prahy. Bohužel mor dorazil i sem, a tak nezbývá císaři, než se spolu se svojí ženou uchýlit do Pardubic. Malého prince nechávají v Praze s tím, že se k ním připojí hned, jakmile mu opadne horečka.
Ačkoliv se oba dva mohli spolehnout, že jejich manželství stojí na pevných základech lásky, věrnosti, obětavosti a souznění, strach o dítě vždy nemilosrdně prověří pevnost svazku. Překoná bez ztrát a výtky, které uniknou ze rtů jen v největší úzkosti a rozhořčení?
Aby synovi co nejvíc zpříjemnili chvíle bez rodičů, přijal Leopold návrh rádců a povolal několik dětí z okruhu šlechtických rodin. Měly rozptýlit malého prince, dělat mu společnost, bavit ho, povzbuzovat a v neposlední řadě být jako jehňata obětována svému pánovi.
Mezi těmito dětmi byl i šestiletý chráněnec, syn knížete Lobkowicze, nenarozený z řádného manželství, Fabian. Měl zázračné schopnosti uzdravovat dotykem, což chvíli po pozvání ke dvoru a malému princi i dokázal. Na smrt nemocný princ Josef I. se uzdravil a zakrátko se připojil ke svým rodičům do Pardubic.
Hlavní hrdinkou tohoto románu není Josef I., jak by samotný název knihy mohl napovídat, ale dcera barona Bělinského Vilemína. Celý příběh je tak vyprávěn a prožíván právě prostřednictvím ní.
Po těchto událostech a malém zázraku uzdravení malého prince měla Vilemína nastoupit do kláštera v Mělníku a podrobit se výchově a strohému režimu za zamřížovanými okny, a nabýt tak vědomosti a dovednosti budoucí šlechtičny.
Bohužel v klášteře byla velice nešťastná, nelíbilo se ji tam. Každičký den prosila své rodiče, aby se mohla vrátit, ale nešlo to. Nakonec jí z kláštera vysvobodilo pozvání knížete Lobkowicze do velkolepé Vídně. K neštěstí Vilemíny však ve stejný čas, v polovině června, dorazili i Turci do Uher. Zde se spojili s oddíly paši Budy a jízdou tatarského chána a vytáhli směrem na Vídeň.
Vlivem události se rozhodl císař Leopold odcestovat společně s princem Josefem pryč z předválečné Vídně. „Je nutné uchránit pro zemi dědice, zajistit trůn, ať už se situace vyvine jakkoli.“ Každý z nich, tedy otec a syn, měl tuto cestu vykonat odděleně sám. Pro lepší pocit prince Josefa císař navrhl, aby s ním cestu absolvoval Fabian, kterého princ uč dobře znal, spolu s Vilemínou.
Děti se však stanou obětí únosu. Hlavním organizátorem celé akce byl hrabě Augsberg. Ten jako „zvolený doprovod dětí“, děti unesl a odvezl k lstivému pekaři. Zde v pekařství, nebýt bleskurychlé reakce Fabiana, by zcela určitě vzteklý pes rozcupoval malého a bezbranného prince. Fabian, když viděl, co malému Josefovi hrozí, sám svojí dětskou rukou čelil proti vyceněné psí tlamě. Prince sice zachránil, ale sám vyšel s ošklivými šrámy.
Fabian s Vilemínou byli uvězněny v tmavém a vlhkém sklepě, kde se Vilemína o zraněného Fabiana starala. Čistila mu ránu, zahřívala svým tělem a bála se, že ji Fabián zemře na otravu. Mezitím se město uzavírá před Turky a připravuje se na první útok.
Způsob jakým se podaří na počátku válečného běsnění děti objevit, osvobodit a zachránit, i to kdo jim nakonec pomůže a stane se jejich velkým spojencem v bitvě proti Turkům je velikým překvapením pro samotného čtenáře.
Fabian bohužel o svojí ruku nakonec přišel, i když jsem já osobně moc fandila, aby k tomuto radikálnímu řešení nedošlo. Jakmile se trochu zotavil ze svého „zmrzačujícího“ se zranění, byl velmi nešťastný, že již nebude moci plnit svojí funkci tj. být po boku princi a plnohodnotně jej chránit.
„Netrap se teď tím, co možná v budoucnu někde bude nebo nebude. Ani tím, že od tebe někdo něco očekává. Přijmi výzvu tohoto omezení hned. Přijmi to. V tom je zázrak vyléčení. Jsi živý a bezpochyby ta ruka nebude příčinou, kvůli které bys v nejbližší době mohl ztratit život.
Víš, co by ses měl naučit, a možná je to i důvod, proč jsi teď zraněný. Příliš ses upnul na budoucnost. Příliš se snažíš vyhovět tomu, co pro tebe připravili ostatní. Musíme pomáhat, ale musí nás to také naplňovat štěstím a klidem.
Bůh už pro tebe něco vymyslí. Uvidíš, že se ti způsob, jak pomáhat, ukáže sám.“
Všechny tyto události a okolnosti nakonec mají velmi zásadní vliv na uzavření „Přátelské přísahy či koalice“ mezi Vilemínou, Fabianem a Josefem I. a stvrzením jejich trvalého přátelství na život a na smrt. Josef I. se totiž od svých přátel nechtěl vůbec vzdálit a opustit válečnou Vídeň.
„Musíme si slíbit, že spolu zůstaneme navždy.“
„Veličenstvo, každé přátelství se nejlépe vyzkouší, když se na čas musí přátelé rozdělit. Je to jen zkouška. Připojíte se ke svému otci a až zvítězíme, přijedeme s Vilemínou ke dvoru za Vámi.“
„Slibujete?“ Našpulil ústa Josef, takže potvrdil, že jeho plán, jak zdolat Salma, už měl nějaké základy.
„Slibujeme,“ uklonila se Vilemína.
„Podejte mi tedy ruce a slibme si přátelství a bratrství, které potrvá až do konce našich životů.“ Vilemínu napadlo, jak velký vliv asi mají na pětileté dítě dospělí, mezi kterými vyrůstá, když dokáže vymyslet takovou přísahu jako tajné bratrstvo. Podali si teď slavnostně ruce a přísahali si věčnou věrnost.
Teprve potom souhlasil princ Josef s odjezdem z Vídně. Fabian s Vilemínou zůstali ve městě, kde se každičký den bojovalo o přežití. Život Vilemíny a Fabiana dostal podivný řád, a snad i ten jím pomáhal přežít a nezešílet, a možná i proto začali sami od sebe vypomáhat jak se dalo, například svojí vlastní pomocí v lazaretu.
Válečné běsnění si vybralo spoustu lidských životů, ale i spoustu osobních obětí a úsilí našich hrdinů, pomohlo jim předčasně dospět a vnímat okolní svět jinýma očima. Byli svědky ztráty svých nejbližších, i toho, co vše přináší válka tj. úplavici, všudypřítomné mrtvé, krysy, špínu, zápach, bolest a utrpení. To vše na stránkách této knihy také objevíte. A na straně druhé velká odvaha, víra a touha zvítězit, nepodlehnout svému nepříteli, snaha přežít.
Všechny tyto okolnosti a události měli i zásadní vliv na to, jak se změnili po vnitřní stránce i naši hrdinové. Nejlépe to vystihla slova kníže Lobkowicz: „Přijela jste, protože klášter vám nemohl dát to, co jste se chtěla naučit o životě. To, co jste měla poznat a zažít. A to se také stalo. Nemělo by vás to poznání zničit. Měla byste být o to silnější. A možná byste teď měla Fabianovi závidět, jaké rady do života právě vyslechl. Ale já věřím, že cítíte, co vám chci říct. Utrpení, které jste zažila, bude vaší silou, ne překážkou. Nezapomeňte na to.“
Kniha „Josef I. můj přítel“ je rozdělena do dvou částí. Část první zahrnující časový úsek od roku 1680 až do roku 1683 a na část druhou popisující události roku 1693, to jest po ukončeném válečného běsnění. Rok, který byl velmi zásadní v životě Vilemíny. Podaří se jí uzavřít kruh a získat lásku svého srdce? Završí se kdysi rodící se dětská láska v kraji jejího dětství v manželství, anebo jí bude souzen úplně jiný nápadník? Dojde Vilemína po válečných hrůzách, jimiž byla svědkem, konečně vytouženého štěstí a klidu?
Tento historický román, i když to není zrovna můj literární žánr, mě doslova pohltil. Velmi dobře se četl, a hned na prvních stránkách mě vtáhl do děje a s každou další stránkou nahlodával mojí zvědavost a touhu dozvědět se, co se bude odehrávat dál. Román jsem doslova přečetla jedním dechem.
Je napsán velmi srozumitelně a dobře se čte. Obě části knihy jsou rozděleny na několik kratších kapitol, které předznamenávají její děj. Kniha je navíc doplněna o několik historických faktů, takže si čtenář může vykreslit a udělat ucelený obrázek o tom, jak asi vypadalo turecké obléhání Vídně a čemu všemu museli tamní obyvatelé čelit během válečného stavu a běsnění. Navíc každému pozornému čtenáři neunikne spousta vložených zásadních myšlenek, jež ho nabádají k dalšímu možnému zamyšlení.
Kniha je opravdu moc pěkně napsaná a doporučuji si jí přečíst. Rozhodně nebude zklamání, ale naopak obohacení o skvělý „knižní“ zážitek.
JOSEF I. MŮJ PŘÍTEL
Napsala: Soňa Sirotková
Vydala Moravská Bastei MOBA, s.r.o., Brno 2018
Vydání první
ISBN 978-80-243-8312-5
Nejnovější komentáře