Před několika dny jsme se dozvěděli výsledky již třiasedmdesátého ročníku udělování prestižního ocenění Golden Globe Awards - Zlatý Glóbus, které slouží jako taková předzvěst pro udílení slavných Oscarů. Tyto prestižní ceny mají za sebou bohatou historii, plnou překvapení, dramatických momentů a také nejrůznějších skandálů. Pojďme se tedy společně vrátit v čase a podívat se na důležité milníky tohoto ocenění.
Za každoročním udílením cen Golden Globe Awards stojí Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu sídlící v hlavním městě americké kinematografie, Los Angeles. První Zlaté glóby byly uděleny již v roce 1944, ale nápad o založení organizace, sdružující odborníky a kritiky filmového průmyslu, kteří by měli za úkol hodnotit filmy a herecké výkony za předchozí rok vznikl ještě dávno před tím. Musíme se vrátit až do roku 1928, kdy vznikl takový první pokus o vytvoření takovéto organizace v podobě Hollywoodské asociace zahraničních korespondentů. Tento první pokus však skončil nezdarem a na dalších pár let se od této myšlenky upustilo. Druhý pokus o založení asociace přišel v roce 1935, bohužel dopadl také neúspěšně, ale jak praví přísloví do třetice všeho dobrého, v roce 1943 osm novinářů spojilo své síly a založilo Asociaci zahraničních novinářů v Hollywoodu. Tento plán se vydařil a už v roce 1944 asociace na malém neformálním obědě ve studiích 20th Century Fox udělovala první zlaté glóby. V historicky prvním ročníku si své sošky odnesli Paul Lukas v kategorii nejlepší herec, Jennifer Jones jako nejlepší herečka, a nejlepším filmem se stal snímek Píseň o Bernadettě. V roce 1945 přichází tehdejší ředitel Marina Cisternas s konečným návrhem sošky, kterou jednotliví vítězové obdrží. Přibližně 27 cm vysoká a 2,5 kilogramu vážící malá zeměkoule obtočená filmovým negativem na drobném podstavci, pozlacená čtyřiadvaceti karátovým zlatem se tak stala symbolem onoho galavečera předávání tohoto ocenění.
Od té doby Golden Globe Awards prošly častými, bouřlivými změnami, například v roce 1951 rozhoduje asociace o zařazení kategorie za celoživotní přínos do světa kinematografie. Toto ocenění bylo pojmenováno po slavném producentovi a režisérovi Cecilu B. DeMillovi, který se následující rok stal vítězem v této kategorii. V padesátých letech se také mění několik kategorií, třeba hlavní kategorie film se rozděluje na film-drama a film-komedie/muzikál. Stejný osud potkal i hlavní mužské a ženské herecké kategorie. Tou dobou se však začínají objevovat názorové rozdíly na konečnou podobu celé organizace, což mělo za následek, že se několik novinářů rozhodlo založit nové sdružení, nazvané Sdružení pro zahraniční tisk. Obě sdružení i nadále spolupracovala a udílela ocenění za filmové, a nově i televizní počiny. Rovněž se v té době poprvé objevila kategorie za zahraniční film, jejímž prvním vítězem se stal snímek Zloději kol, který režíroval Vittorio De Sica. Dále vzniká zcela nová cena, pojmenovaná po tehdejším prezidentovi nového sdružení Henrym Grisovi, nové ocenění Henrietta je od té doby udělováno nejpopulárnějším filmovým osobnostem. V roce 1956 se obě sdružení znovu dohodli na užívání jednotného názvu, a to Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu, poprvé se také objevuje ocenění pro televizní počiny a o dva roky později je slavnostní ceremoniál poprvé přenášen lokálně televizí v Los Angeles.
Roku 1963 asociace poprvé vyhlašuje Miss/Mr Golden Globe, kteří mají za úkol asistovat při slavnostním předávání cen, obvykle by tuto funkci měly vykonávat dcera nebo syn známých osobností, tato tradice se od té doby udržuje dodnes. V roce 1965 je následně celý galavečer přenášen celostátně. První větší skandál se objevuje roku 1967, kdy americká federální agentura pro komunikační prostředky informovala o lživých informacích při novinářském hlasování, v praxi to znamenalo, že organizátoři záměrně měnili výsledky, ze spoluviny byla nařčena i televizní stanice NBC. Po tomto velkém skandálu přestala televize NBC přenosy z udělování cen roku 1974 vysílat. Po několika klidných letech ovšem v roce 1982 vyplouvá na povrch další velký skandál. O ten se postarala herečka Pia Zadora svým vítězstvím v kategorii objev roku za film Butterfly, následně se totiž ukázalo, že tuto cenu obdržela za různé maličkosti a laskavosti, které členům Asociace poskytl její manžel a velký boháč Meshulam Riklis. Podle všech informací jim měl zaplatit soukromý let a pozvat je do kasina v Las Vegas, které vlastnil a následně je také pozvat na soukromé promítání do svého dalšího sídla a promítnout jim film vlastní produkce, ve kterém herečka vystupovala. Film však měl mít premiéru až v únoru příštího roku, tudíž se podle pravidel nemohla o cenu ucházet. Následovalo další klidné období trvající skoro sedmnáct let, když v tom Zlatými glóby otřásl další skandál, točící se nyní kolem herečky Sharon Stone, která si chtěla pojistit vítězství za film Múza a každému členovi asociace darovala luxusní hodinky v hodnotě skoro čtyř set dolarů, které jí však následně všichni vrátili. Následující léta znamenala další změny, takovou největší novinkou bylo zařazení nové kategorie Nejlepší animovaný film v roce 2007. Roku 2008 se konala stávka hollywoodských scénáristů, kvůli níž se slavnostní ceremoniál nekonal, vítězové byly symbolicky vyhlášení na tiskové konferenci konané v hotelu Beverly Hilton a znovu živě přenášené televizí NBC. Netrvalo dlouho a Zlatými glóoby otřásl na konci roku 2010 další velký skandál, který se tentokrát točil kolem filmů Cizinec a Varieté. Na povrch se dostaly informace, že firma Sony distribuující film Cizinec několika členům asociace zaplatila luxusní pobyt v Las Vegas zakončený soukromým vystoupením hlavní hvězdy filmu Varieté, zpěvačky Cher.
Nyní se přesuňme k samotným nominacím a slavnostnímu ceremoniálu. O nominacích rozhoduje přibližně devadesát členů asociace vždy v prosinci, ti rozhodují o nominacích v 25 kategoriích – 14 filmových a 11 televizních. Hlasování probíhá ve dvou fázích, v první fázi každý z novinářů vypíše do hlasovacího formuláře pět nominovaných počinů v každé kategorii, v následující druhé fázi se do hlasovacího formuláře napíše jen jeden navrhovaný počin. Konečné sčítání hlasů má pak na starost vybraná firma. Výsledky se sdělují při slavnostním vyhlášení, konajícím se vždy na začátku roku, a které není jen vyhlášením vítězů, ale také přehlídkou toho, jaké modely skrývají ve svém šatníku slavné celebrity. Mezi rekordmany v počtu získaných cen patří například herečka Meryl Streep, cenu vyhrála celkem osmkrát a nominována byla celkem osmadvacetkrát. Rekordmanem, který jako jediný vyhrál všechny hlavní kategorie, je snímek Přelet nad kukaččím hnízdem.
Zdroje:
Nejnovější komentáře