Kritiky.cz > Filmy > Retro filmové recenze > Lucy – Opravdu používáme jenom část svého mozku?

Lucy – Opravdu používáme jenom část svého mozku?

L2
L2
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

L2Studentka Lucy má přítele, který stejně jako ti předchozí nepatří mezi nejlepší partie. Důkazem je i to, že ji přemlouvá, aby místo něj předala „důležité listiny“. To se mu nedaří, a tak se pomocí malé lsti donutí Lucy k předání zásilky. Lucy sice vypadá jako úplně blbá blondýna, ale nemá ráda, když se jí někdo pokouší využít či zneužít. Její osud je ale zpečetěn v okamžiku, kdy se setkává s panem Jangem, kterému předává kufřík. Následkem dalších událostí se tak stává nejen svědkem, ale také hlavní postavou v obchodu s drogami. Jako kurýr je poslaná na místo předání letadlem, ale díky „vzorné“ péči pracovníků mafie se během jediného okamžiku změní z obyčejného člověka v bytost se skoro až nadpřirozenými schopnostmi. Její mozková kapacita se totiž zvětšuje a to stále více ohrožuje její život. Pomoci může jen profesor Norman, odborník na lidský mozek.

L4Režisérem snímku Lucy je známý francouzský režisér Luc Besson, který je znám ale i jako scénárista, autor námětu, kameraman, střihač a produkční. Mezi jeho nejznámější snímky patří Brutální Nikita, Pátý element, Leon, Johanka z Arku a Magická hlubina. V mnoha jeho filmech jsou hlavními hrdinkami ženy, které bez ohledu na věk nemají zrovna jednoduchý život. Stejně taková je i hrdinka Lucy ve stejnojmenném snímku. Besson je nejen režisérem filmu, ale také jeho scénáristou. Napsal si scénář, jehož hlavní téma se sice týká drog, ale zajímavější je téma využití funkce mozku. Člověk totiž využívá jen jeho malou část a sledovat, jak se může člověk měnit, je opravdu fascinující. V tomto směru je Besson opravdu výjimečný, protože nabízí divákovi opravdu skvělou a zajímavou podívanou. Jistě mu k tomu přispěly i triková kouzla, která jsou nedílnou součástí většiny akčních scén a tvořily se pod vedením Philippa Hubina. Ty jsou pak dokresleny hudbou, kterou vytvořil Eric Serra, který je jeho dvorním skladatelem. Za filmovou hudbu k bondovce Zlaté oko obdržel i BMI Film Music Award. Za kamerou stál Thierry Arbogast, jehož záběry jsou nasnímané a pospojované tak, že se divák nemusí potýkat s drastickými obrazy a velkými detaily.

Do role hlavní hrdinky byla obsazena americká herečka Scarlett Johansson, původně ji měla ztvárnit Angelina Jolie. Johansson ztvárnila svoji hrdinku dobře, její fyzické předpoklady navíc odpovídají klasické „blbé“ blondýnce, ale postupná proměna zvědavé a upovídané holčiny v nelítostné monstrum je zajímavé. Škoda, že Johansson nedostala více prostoru pro předvedení svých nově nabytých schopností.

L3Film se natáčel v Tchaj-peji, v New Yorku a v Paříži. Je škoda, že filmové záběry v exteriérech jsou velmi krátké a převažují záběry z interiérů. Divák by se tak mohl více poznat krásu cizích měst a zemí.

Snímek má svižné tempo, dějová linka je jasná, bez zbytečných odboček a zdržování. Stopáž je 90 minut, což je odpovídající, ale klidně bych přidala dalších 10 minut akčních scén. Film jednoznačně patří do kategorie akčních a sci-fi filmů, mládeži do 15 let je nepřístupný.

Hodnocení: 60 %


Photo © Universal Pictures


Podívejte se na hodnocení Lucy na Kinoboxu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Dave

az na tu kravu co hraje hlavni roli, a to jeste hrozne, to byl byl fakt solidni film.

Stalk

Děkujeme volovi, ze komentář.

rewo

Totální slátanina, naprosto zbytečné krvavé scény, přehnaná akčnost, naopak hlavní linie zcela zapadla, film by mohl tři hodiny vyprávět úžasný příběh opravdového sci fi. Luc Besson si nastavil laťku hodně vysoko s filmem Pátý element, kdy realizoval výpravnou podívanou s pětadvaceti komparzisty, kteří každý jeden hraje nejméně čtyři role a to mužské i ženské najednou, kdy je celá podívaná sqele barevně sladěná v kulisách, a kde film ztratil pouze na trikových scénách, páčto to byla doba, kdy se používaly vypilované předpotopní triky z osmdesátých let. Naopak, Besson ve snímku Lucy měl k dispozici „pometrixové“ triky, které ovšem proměnil jen ve snůšku brutálního, nic neříkajícího násilí, kdy deset podstatných minut je obaleno balastem alá hnojwůd a to včetně skryté emerické propagandy,kterou maskuje do asijského prostředí. V podstatě se postava Lucy dá z filmu jednoduše vyjmout a zbude nám 85 minut srajček – s prominutím….
S nechápavým pohledem jsem už pak sledoval Bessonův Valerian, kde jedinou zajímavou scénou je titulkový odvírák. To mne přesvědčilo o tom, že Besson se vydává za někoho, kdo není a film Pátý element má ještě skritého tvůrce – šedou eminenci, která Bessona vedla, v dalších filmech již nikolivěk.

Za mě film Lucy 19%

Ta kapacita...

Levitace bych si asi odpustil (zejména tu, kde se „válí“ po stropě, i když ještě Lucy nemá „odemčenu“ většinu mozkové kapacity). Telekineze, cestování v čase, odposlouchávání hovorů s názornými gesty, atomární transformace veškeré hmoty – vše poněkud absurdně přehnané. Nejvíce mě ale vytáčí základní idea, že nevyužíváme celou kapacitu mozku. To bude možná případ scénáristy, ale my ostatní má mozky funkčně specializované a chtít po mozku, aby v každém okamžiku používal všechny své neurony je jako chtít po procesoru, aby všechny kondenzátory jely vždy na 100 %. Když pominu, že by to vypadalo spíš jako brutální epileptický záchvat než sexy pozérství, tak by se (mozek i procesor) doslova uvařily.

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

4
0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,08567 s | počet dotazů: 252 | paměť: 57317 KB. | 06.10.2024 - 11:24:15